Mühendislik Nedir ve Başlıca Mühendislik Dalları Nelerdir?

Mühendislik ve Dalları


Mühendislik ve insanlık

Mühendislik, problemleri çözebilmek için gerekli olan bilim ve matematiğin uygulanmasıdır. Mühendisler, birşeylerin nasıl çalıştığını anlar ve bilimsel keşiflerin pratik hayatta kullanımı için yöntemler bulur. Bilim adamları ve mucitler genellikle insanlığın yaşam koşullarını iyileştiren yenilikler için uğraş verirler. Ancak bu yenilikleri kullanılabilir bir araç haline ise mühendisler getirir.

“Evrenin Rahatsız Edilmesi” isimli kitabın yazarı (Sloan Vakfı, 1981), fizikçi Freeman Dyson, bu kitabında şöyle demiştir: “İyi bir bilim adamı, orjinal fikirlere sahip bir kişidir. İyi bir mühendis, mümkün oldukça az orjinal fikirle çalışarak bir tasarım yapan kişidir. Mühendislikte, kendini beğenmiş kişiler yoktur.”

Mühendisliğin tarihi, insan uygarlığının tarihinin parçalarından birisidir. Günümüzde, Giza piramidi, Stonehenge, Parthenon tapınağı ve Eyfel kulesi mühendislik mirasının anıtları olarak durmaktadırlar. Günümüz mühendisleri sadece Uluslararası Uzay İstasyonu gibi muazzam büyüklükteki yapılar inşa etmekle kalmıyor. Aynı zamanda, insan genetiğinin ve daha iyi, daha küçük bilgisayar çiplerine haritalar oluşturuyorlar.

Mühendislik, öğrencileri fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanları hakkında bilgi sahibi olabilmek için motive eden disiplinlerarası bir müfredat olan STEM eğitim sisteminin temel yapı taşlarından birisidir.

Bir Mühendis Ne yapar?

Mühendisler, çok farklı çeşitlilikte ürünleri ve sistemleri tasarlar, değerlendirir, geliştirir, test eder, revize eder, kurulumunu, denetlemesini ve bakımını yapar. Ayrıca, malzemeleri ve iş akış süreçlerini ön görür ve belirler, üretim ve yapım aşamalarını denetler. Hata analizleri yapar, danışmanlık hizmetleri verir. Yüksekokul ve üniversitelerde mühendislik alanı ile ilgili dersleri verir.

Başlıca Mühendislik Dalları

Mühendislik bilimi çok sayıda özel dallara ayrılmıştır. Başlıca mühendislik dalları:

Makine Mühendisliği 

Makine, ekipman ve bileşenlerin tasarımlarının, imalatının, denetimlerinin ve bakım süreçlerinin yanı sıra bunların durumunu ve performanslarını izlemek için gerekli olan kontrol sistemleri ve cihazları da içerir. Bu alan çok geniş kapsamlı olup genel olarak otomotiv, inşaat sektörünü ve tarım makineleri, endüstriyel tesisleri ve daha birçok çeşitlilikteki araç ve gereçleri içermektedir.

Elektrik mühendisliği

Elektrikli ve elektronik cihazların, makinelerin ve sistemlerin tasarımı, testi, üretimi, kontrolü, performansın izlenmesi ve denetlenmesi gibi süreçleri kapsamaktadır. Bu sistemler mikro boyuttaki devrelerden ulusal güç üretim ve iletim santrallerine kadar büyük ölçekte değişiklik göstermektedir.

İnşaat mühendisliği 

Otoyollar, demiryolları, köprüler, tüneller, barajlar ve havaalanları gibi büyük ölçekteki yapı projelerinin tasarımını, inşaa sürecini, bakımını ve denetimlerini kapsamaktadır.

Uzay mühendisliği 

Uçak ve uzay araçlarının yanı sıra uçak gövdesi, enerji santrali, kontrol ve güdümlü sistemler, elektrik ve elektronik sistemler, iletişim ve navigasyon gibi cihazların parçalarının ve bileşenlerinin tasarımını, imalatını ve test aşamalarını içermektedir.

Nükleer enerji mühendisliği

Nükleer radyosyonun üretilmesi, kontrol edilmesi ve tespiti ile ilgili ekipman, sistem ve süreçlerin tasarımını, üretimini, işletilmesini ve test edilmesini içerir. Bu sistemler, elektrik santralleri ve gemileri, radyoizotop üretimi ve araştırması için kullanılan parçacık hızlandırıcıları ve nükleer reaktörleri içermektedir. Ayrıca, nükleer enerji mühendisliği insanları radyosyonun zararlı etkilerinden korunmasını da içermektedir.

Biyomedikal mühendisliği 

Tıp uygulamalarında kullanılan sistemlerin, ekipmanların ve cihazların tasarlanmasıdır. Ayrıca, bunlar için ihtiyaçların belirlenmesi ve karşılanması da vardır. Bunun için doktorlar, hemşireler, teknisyenler, terapistler ve araştırmacılar dahil olmak üzere tıp dünyası ile yakın bir şekilde çalışmayı içerir.

Kimya mühendisliği 

Hammaddelerin rafine edilmesi ve ürünlerin üretimi için gerekli olan kimyasalların karışımı ve işlenmesi için ekipman, sistem ve aşamaların tasarlanmasını kapsamaktadır.

Bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar donanımını oluşturan bileşenlerin, sistemlerin, ağların ve yazılımların tasarlanmasını içerir.

Endüstri mühendisliği

Üretim, malzeme işlenmesi ve herhangi bir çalışma ortamı için gerekli olan tesislerin, ekipmanların, sistemlerin ve süreçlerin en verimli şekilde tasarlanması ve optimize edilmesini sağlamayı kapsamaktadır.

Çevre mühendisliği 

Havayı, suyu ve toprağı etkileyen kirlilik faktörlerinin önlenmesi, azaltılması ve bertaraf edilmesini içermektedir. Ayrıca kirlilik seviyelerini ölçer ve tespit eder. Kirlilik kaynaklarını belirler, temizler, rehabilite eder. Yerel, eyalet ve federal yönetmeliklere uyulmasını sağlar.

Farklı uzmanlık dalları arasında genellikle önemli bir çakışma söz konusudur. Bu nedenle mühendisler, uzman oldukları alanların yanı sıra farklı mühendislik dallarında da  genel bir bilgi birikimine ve anlayışa sahip olmaları gerekmektedir. Örneğin, bir uzay mühendisinin makine mühendisliğinin gerektirdiği prensipleri uygulaması gerekir ve bir nükleer enerji mühendisinin elektrik mühendisliği konusunda bilgi birikimine ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

Özellikle mühendisler, matematik, fizik, bilgisayar destekli tasarım ve simülasyon gibi bilgisayar uygulamaları üzerinde iyi bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle birçok üniversite programı, öğrencileri belirli bir alana yöneltip o alanda uzmanlaşmadan önce çok farklı konularda temel mühendislik eğitimleri vermektedir.

Bizi mağaralardan çıkaran; Bizi ay’a götüren mühendislikti; ve eğer yıldızlara keşif yaparsak, bizi oraya götüren yine mühendislik olacak. Sahip olduğumuz bilgiler arttıkça, mühendisler daha fazla bilimsel keşif için daha pratik yollar bulmak için yeni fırsatlara sahip olacaklardır.

Yazar James A. Michener, “Uzay” adlı romanında yazdığı gibi (Fawcett, 1983), “Bilim adamları, harika şeyler yapmanın hayalini kurar. Mühendisler onların hayalini yapar.”

Kaynak:LiveScience

Etiketler

Tuna PÜSGÜL

1993 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Denizli de tamamladıktan sonra 2010 yılında Karabük Üniversitesi Enerjisi Sistemleri Mühendisliği Bölümünü kazandı. 2015 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'nin Londra şehrinde 8 aylık ingilizce eğitimi aldı. Türkiye'ye döndükten sonra askerlik hizmetini tamamladı. Şu anda İklimlendirme ve Havalandırma sektöründe Ar-Ge Mühendisi olarak kariyerini sürdürmektedir.

İlişkili Makaleler

1 thought on “Mühendislik Nedir ve Başlıca Mühendislik Dalları Nelerdir?”

  1. mühendisliğin babası malzeme mühendisliğine yer vermemişsiniz en başta olması gereken hiç yok bu liste olmamış…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burayı da inceleyebilirsiniz

Close
Close