Teknoloji

En İyi Dizüstü Bilgisayar Seçimi Nasıl Olmalı? 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde teknoloji çok hızlı ilerliyor. İnsanlarda alacağı teknolojik ürünleri nasıl seçeceği konusunda kararsız kalıyor. Bilgisayar seçimi de kullanıcıların çok kararsız kaldığı bir konu, bu yazı sizlere kullanımınıza uygun en iyi bilgisayarı nasıl seçeceğiniz konusunda bir rehber olacaktır.

Bilgisayar Seçimi Kriterleri

Performans mı Portatiflik mi?

Bilgisayar seçimi yapılırken güç ve taşınabilirlik konusundan bir kararsızlık yaşanır. Bunun nedeni ise performans bakımından güçlü ve hızlı bir bilgisayarlar daha büyük bileşenlere ve bu bileşenleri soğutmak için daha büyük bir soğutucuya ihtiyaç duyar. Bu da bilgisayarı büyük ve ağır bir hale getirir.

bilgisayar seçimi
Bilgisayar Seçimi için Performans mı? Portatiflik mi ?

Son yıllarda taşınabilir bilgisayarlar performans konusunda çok büyük mesafeler kat etti. Piyasada hem performans hem de taşınabilirliğin bir arada olduğu birçok bilgisayar modeli bulunmaktadır. Böylece bu konu bilgisayar seçimi konusunda kullanıcıyı daha az düşündüren bir etken haline geldi. Ama yine de oyun veya yüksek performans gerektiren tasarım programlarını sorunsuz çalıştıran bir bilgisayar isterseniz bunlar görece daha ağır ve büyük olacaktır.

Ekran boyutu da kullanıcının genellikle bilgisayar seçimi yaparken ilk olarak göz önüne aldığı bir faktördür. Piyasadaki laptoplar genellikle 11 ve 17 inç arasındadır. Sonuç olarak taşınabilirlik ve performans ölçütlerini kullanımınıza göre belirleyebilirsiniz. Eğer sürekli bilgisayarınızı taşıyacaksanız yüksek performanslı bir oyun bilgisayarı sizin için iyi bir tercih olmaz. Bu faktörleri bir arada değerlendirerek bilgisayar seçimini yapmalısınız.

Bilgisayar Seçimi İşletim Sistemi Önemi

Bu günlerde Windows ve MacOs arasında aynı Android ve IOS arasındaki gibi bir çekişme var. Bu rekabet de kullanıcıları bilgisayar seçimi konusunda kararsızlığa sevk ediyor. Microsoft, Windows 10 ile hem tablet hem de bilgisayar kullanıcıları için birleşik bir işletim sistemi çıkarmaya devam ediyor.

bilgisayar seçimi işletim sistemi
bilgisayar seçimi işletim sistemi

Yazılımın kendisine gelince, milyonlarca bilgisayar için genelleme yapmak zor. Windows hala en iyi yazılımları barındırıyor. Google Chrome ve Microsoft Office programları Mac’in eşdeğer programlarına göre daha iyi bir performans sunuyor. Olumsuz yönden ise Windows’un başa çıkması gereken daha çok virüs ve kötü amaçlı yazılım vardır. Bu yüzden bünyesinde Windows Defender’i barındırır. Ancak bu da tam anlamıyla bir koruma sağlamıyor.

Bir diğer yandan Apple cihazları çok fazla Apple odaklıdır. Windows’a göre birçok uygulamayı ücretsiz elde edebilirsiniz ve macOS genellikle Windowsun işletim sisteminden daha sorunsuz çalışır. Bu işletim sistemini içeren bilgisayarlar ayrıca diğer Mac,IOS cihazları ve genel Apple ürünleriyle uyum içerisinde çalışır. Ancak Apple yazılımı olmayan cihazlar ile çalışması da çok da uyumlu değildir. IOS gibi macOS da Apple’ın çizdiği yolu sevenler için fantastik bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Ayrıca alabileceğiniz az sayıda model var ve bunlarda biraz daha pahalı.

Sonuç olarak iki sistemde bir çok ortak noktayı barındırıyor. Windows ve macOS’un kendi dijital asistanları (Cortana ve Siri), kendi depolama servisleri (OneDrive ve iCloud), ve kendi tarayıcıları (Edge ve Safari) var. İkisi de bilgisayarlarda uzun yıllar sorunsuz olarak çalışacaktır. Hangisi sizin için daha kullanışlı ise onu tercih etmelisiniz.

Bilgisayar Seçimi Özellik Faktorü

Piyasadaki bilgisayarların özelliklerini incelediğinizde çok kararsız kalabilirsiniz. Mağazalarda bir çok çeşit bulunuyor ve birçok özellik küçük bir kağıda sığdırılmış. Aslında fiyatlar hangi bilgisayarın daha iyi olduğu hakkında size bir ön bilgi verir ama yeterli değildir. Şimdi bilgisayarın özellik parametrelerini tanıyalım.

CPU (İşlemci)

İşlemci, bilgisayarın beynidir. Bilgisayardaki tüm hesaplamaları ve devre aktivitelerini kontrol eder. Bilgisayarın CPU’nun ne kadar iyi olduğunu görmek için “GHz”’i kontrol etmelisiniz. Bu değer ne kadar büyük olursa işlemciniz de o kadar hızlıdır. Tabi bunu yaparken de bilgisayardaki çekirdek sayısı da önemli sonuçta 2,7Ghz bir işlemci 8 çekirdekliyse size 8×2,7GHz hız sağlar.

Bilgisayar Seçimi CPU
Bilgisayar Seçimi CPU

İki büyük işlemci markası Intel ve Ryzen piyasayı domine etmektedir. Ama genellikle bilgisayarlarda Intel işlemcisi kullanılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise oyunların ve çoğu programın Intel işlemcisine göre optimize edilmesinden kaynaklanmaktadır. Tabi bu durum Ryzen işlemcisinin kötü olduğu anlamanı gelmez aksine son çıkan Ryzen serileri performans olarak Intel’i geride bırakmaktadır. Intel işlemcisinin şuan son jenerasyonu 11. nesildir ve i9 modelini görmeye başlamaktayız.

Yeni nesi Intel işlemciler daha düşük güç tüketimi, daha az ısınma, yüksek verimlilik ve performans sağlamaktadır. Bu yüzden işlemci seçerken sadece Intel i3,i5,i7 veya i9 olmasına odaklanmamalı ayrıca nesline de bakmalısınız. Kullanım şeklinize göre i3, i5 veya i7 seçebilirsiniz. Günlük kullanım için i3 serisi yeterli olacaktır. Oyun ve yüksek performans gerektiren programlar için de son nesil i5 veya i7 işlemcili bilgisayarlar tercih edilmelidir.

İşlemciler ile ilgili daha fazla bilgiye İşlemci (CPU) Nedir? Nasıl Çalışır? İşlemci Çekirdekleri adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

RAM

Daha fazla RAM demek daha fazla tarayıcı sekmesi, daha büyük resimler, daha fazla açık uygulama demektir. RAM bilgisayarların geçici hafızasıdır. Oyunlarda, programlarda ön bellekleme RAM’ler tarafından yapılır. Bu yüzden daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı RAM’ler performansı arttırmaktadır. Günümüzdeki işlemler için günlük kullanımda bile artık minimum 8 GB RAM seçmeniz gerekmektedir. Alacağınız oyun veya performans bilgisayarlarında da minimum 16 GB RAM kapasitesi olmalıdır. RAM ile ilgili ayrıntılı rehberimize de RAM (Bellek) Nedir? En İyi RAM Nasıl Seçilir? adlı içeriğimiz ile erişebilirsiniz.

Bilgisayar Seçimi RAM
Bilgisayar Seçimi RAM

GPU (Ekran Kartı)

Ekran kartı özellikle oyun bağımlıları veya video-animasyon yapan kişiler için çok önemli bir özelliktir. Ancak diğer işlemler için çok da bir önemi yoktur. Tabi ekran özelliklerine bakarken de piksel olarak ölçülen çözünürlüğü de kontrol etmelisiniz. Pikseli ve yenilenme frekansı (Hz) yüksek olan laptop sizlere o derece keskin bir görüntü sunar ve de maalesef daha çok batarya tüketimine neden olur. Eğer oyunlar ve video animasyon ile ilgilenmiyorsanız düşük veya orta çaplı bir ekran kartı seçebilirsiniz. Bu yönde laptop seçimi yapmanız sizi ekonomik açıdan daha çok rahatlatır.

Oyun ve performans bilgisayarları için şuan Nvdia 3000 serisi tercih edilebilir. Günlkük kullanım içinse daha düşük bir ekran kartı seçmeniz sizin için daha akıllıca olacaktır.

GPU
Bilgisayar Seçimi GPU

Hard Disk

Özellikle SSD teknolojisinin yaygınlaşması ile hard diskler sadece veri saklama birimi değil aynı zamanda bir performans birimi olarak da değerlendirilmeye başlandı. Bilgisayar alırken mutlaka tercihiniz SSD diskinden yana olsun. Bu size hız ve performans olarak çok şey katacaktır. SSD ile ilgili ayrıntılı bilgiye SSD Nedir? Nasıl Seçilir? adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Seçiminde Marka ve Fiyat Değerlendirmesi

Kendinize en uygun biçim ve özellikte laptop belirlediğiniz zaman geriye sadece marka seçimi kalıyor. Zaten kullanıcılar çoğu zaman parayı markaya öderler. Halbuki kullanılan işletim sistemi, RAM, işlemci, ekran kartı ve diğer bileşenlerin markaları önemlidir. Tabi bazı büyük markalarda laptop kasası yönünden fark yaratıyor. Yine de servis ağı iyi olan bir marka seçmeniz çok önemlidir. Sonuç olarak kullanımınızı iyi belirleyip ona uygun laptop almalısınız. Bilgisayar seçimi için performans gerektiren bir kullanımınız yoksa performansı yüksek bilgisayarlara yüksek fiyatlar ödemeniz çok anlamsız olacaktır.

Kaynak: PopSci

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Paylaşımınız için çok teşekkürler. Sayenizde dizüstü bilgisayar seçimi konusunda merakımı giderdim.

  2. Emre kardeş paylaşımın için teşekkürler,bu konularda her kafadan bir ses(herkes bilirkişi!!)ben de sorunlarıma bu çok bilenlerden!!kayda değer bir yanıt alamayınca,sorularımı içeren başlıkta,size ulaştım,neyin-ne olduğunu,not alarak bir yol haritası çizdim sanırım.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu