Mühendislik Bölümleri

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazımızda son yıllarda daha fazla öne çıkan endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünü ve merak edilenleri sizler için derledik.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir?

Günümüzde birçok alanda birçok farklı ürün piyasaya sürülmektedir. Bu ürünlerin ortaya çıkış süreci çok zahmetli ve yorucudur. Endüstriyel tasarım mühendisi, estetik, teknoloji, ergonomi, üretim ve müşteri davranışlarını göz önünde bulundurarak, yeni ürünler ve konseptler tasarlayan kişilere denir. Piyasaya çıkan ürün sayısı arttıkça bu mesleğe duyulan ihtiyaçta artmaktadır. İlk çıktığı günden bugüne kadar sürekli yükselişte olan endüstriyel tasarım mühendisliği, kuşkusuz gelecekte daha çok tercih edilecektir. Birçoklarına göre geleceğin en önemli mesleklerinden bir tanesidir. Tabi ki kişi tercihini yaparken mesleğe adapte olup olamayacağına karar vermeli. Mesleğin kendisine uygun olduğunu düşündüğü zaman tercihini yapmalıdır. Bunun içinse mesleğin ne gibi işler yaptığını bilmesi gerek.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Kimdir?

Öncelikle endüstriyel tasarım mühendisi olan kişi geliştireceği üründe veya konseptte etik değerlerin sağlanmasına dikkat eder. Etik değerler çerçevesinde Pazar ve müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, piyasada mevcut olan ürünü geliştirmek veya kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni ürünler tasarlamak endüstriyel tasarım mühendisinin temel görevidir. Bu ürünü geliştirirken tabi ki teknik çiziminden en ince detayına kadar çizmek ve ürünü şekillendirmek endüstriyel tasarımcının görevidir. Hatta üründe kullanılacak malzemeleri belirlemek ve prototip aşamasındaki laboratuvar testleri yürütmek de endüstriyel tasarımcının görevidir. Tüm bunları yaparken maliyet analizini de yapmak zorundadır. Tabi ki ürün bu aşamalardan geçerken bazı teknik problemler ile karşılaşacaktır. Bu problemlere çözüm bulmak gene endüstriyel tasarımcının görevidir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Kimdir__Mühendistan
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir? 4

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Olmak İçin Almanız Gereken Eğitim Nedir?

Eğer endüstriyel tasarım mühendisi olmak istiyorsanız üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümünü bitirmeniz gerekir. Burada size temel mühendislik derslerinin dışında tasarımlarını yapmak için kullanacağınız mesleki dersler de verilecektir. Tasarımın teknik resmini çizmek için teknik resim dersi, tasarladığınız ürünün dayanıklılığını kavrayabilmeniz için mukavemet dersi, çeşitli bilgisayar programları (Solidworks, Catia, Matlab, ANSYS vb.) ve daha birçok mesleki ders verilecektir. Endüstriyel tasarım mühendisliğinde de temel mühendislik derslerini almanız gerek. Günümüzde kağıt ile çizim çok tercih edilmediği için çeşitli bilgisayar programı kullanarak çizimlerini gerçekleştireceksiniz.

Endüstriyel Tasarım Mühendisleri Hangi Alanda Faaliyet Gösterir?

Günümüzde birçok alanda farklı ürünler piyasaya sürülmektedir. Endüstriyel tasarım mühendisliğinin geleceğin mesleği olarak görülme sebeplerinden bir tanesi de çalışma alanlarının çok geniş olmasıdır. Otomotiv sektörü, mobilya sanayi, cam ve seramik, döküm sanayi, plastik teknolojisi gibi birçok alanda iş imkanı vardır. Geniş çalışma alanına sahip olması endüstriyel tasarım mühendisliğinin en büyük avantajlarından bir tanesidir. Her geçen gün üretilen ürün sayısı artmaktadır. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler tasarlanmakta ve piyasaya sürülmektedir. Endüstriyel tasarım mühendisleri bu ürünlerin piyasaya sürülmeden önceki aşamalarında görev yapmaktadırlar. Piyasada olan ürünleri geliştirerek veya yeni ürünler tasarlayarak insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar.

Endüstriyel Tasarım Mühendislerinin Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle yeni bir ürün tasarlayacakları için yenilikçi ve yaratıcı düşünebilmeleri gerekmektedir. Yeni bir ürün ortaya koyarken yaratıcılık çok önemlidir. Ayrıca piyasadaki bir ürünü geliştirmek istiyorsanız yenilikçi bir düşünce yapısına sahip olmanız gerekir. Yapacağınız tasarımlar göze hoş görünmeli. Yani estetik bir göze sahip olmalısınız. Ürününüzün satın alınması için bu çok önemlidir. Tabi ki bu kişilerin hayal güçleri de çok gelişmiştir. Tasarlayacağınız ürünü gözünüzün önüne getirmek ve yeniliklerinizi ona göre yapmak üretim aşamasında çok önemlidir.

Endüstriyel Tasarım Mühendislerinin Özellikleri Nelerdir__Mühendistan
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Nedir? 5

Piyasaya daha önce sürülmemiş bir ürünü sürmek için ileri görüşlü olmak gerekir. İnsanların ihtiyaçlarını iyi gözlemleyerek, o ihtiyaçlara uygun ürünler tasarlamak gerekir. Ayrıca bu ihtiyaçları tespit ettikten sonra şirket yetkililerini buna ikna edebilmek de önemlidir. Endüstriyel tasarım mühendisleri kendilerine olan güvenleri yüksek ve ikna kabiliyetleri güçlü kişileridir. Hayal gücünüz ve yaratıcılığınız yüksekse, yenilikçi ve ileri görüşlü bir kişiyseniz, ikna kabiliyeti yüksek ve kendinize güveniniz tam ise endüstriyel tasarım mühendisliği tam size göre bir meslektir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş İmkanları?

Endüstriyel tasarım mühendisliğindeki iş imkanları daha çok özel sektörde bulunmaktadır. Özel sektörün dışından üniversitelerde hoca olarak da görev yapabilirsiniz. Mezun olduktan sonra yüksek lisans yaparak kamuya girebilir ve daha sonra doktora yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Endüstriyel tasarım mühendislerinin sıklıkla tercih ettiği kariyer planlarından bir tanesi de akademik kariyerdir. Doktor unvanınızı aldıktan sonra çeşitli proje ve araştırmalar yaparak yükselmeye devam edebilirsiniz.

Özel sektörde ise iş imkanları çok daha geniştir. Birçok şirkette ürün tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz. Otomotiv, mobilya, uçak, cam, seramik gibi farklı sektörlerde görev yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise okuldan mezun olduktan sonra özel sektöre başlayarak kendinizi geliştirmek ve daha sonra üniversitelerde hoca olarak bilgilerinizi öğrencilerinize aktarmak olabilir. Okuldan mezun olur olmaz kariyerinize okulda devam etmek sizin gelişiminizi olumsuz etkileyebilir. Ancak kendiniz her zaman güncel tutarak bunun önüne geçebilirsiniz. Okuldan sonra direkt olarak özel sektörde işe başladıysanız zaten kendinizi güncel tutmak zorunda kalacaksınız.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliğinde maaş aralığı diğer mühendisliklerde de olduğu gibi büyük oranda size bağlıdır. Her mühendislikte olduğu gibi kazanacağınız maaş tecrübe, bilgi birikimi ve mesleki yeteneğe göre değişiklik gösterir. Ayrıca mühendislerin çalıştığı şirket ve bulunduğu pozisyonda oldukça önemlidir. Aşağıda Türkiye şartlarında özel sektör için 2020 yılı endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları listelenmiştir.

  • Yeni mezun bir endüstriyel tasarım mühendisi: 2750 TL – 5000 TL
  • Alanında 2 yıllık tecrübeye sahip olan bir endüstriyel tasarım mühendisi: 4000 TL – 6000 TL
  • Alanında 5+ yıllık tecrübeye sahip bir endüstriyel tasarım mühendisi: 6000 TL – 10.000 TL

Endüstriyel tasarım mühendisliği ile ilgili sorularınızı bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu