HaberlerMühendislikTeknoloji

UFO Benzeri eVTOL Bir Saatte 40 Yolcu Taşıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Lilium ve Volocopter gibi önde gelen eVTOL girişimlerinin bizi güvenli ve hızlı bir şekilde hedefimize götürecek, 2-7 kişilik uçakların kullanılacağı uçan taksi devriminin eşiğindeyiz.

Bu kapsamda Kelekona’nın yeni tasarımı olan, 40 yolcu veya 10.000 lb (4.540 kg) kargo taşıyan, pilotlu eVTOL uçağı gündeme bomba gibi düştü. Şirket web sitesinde, yeni tasarımının LA ile San Francisco arasındaki 531 km’lik yolculuğu sadece bir saat içinde yapabileceğini ve yaklaşımının toplu taşıma olduğunu belirtti.

Volocopter benzeri, geniş bir kanat açıklığına sahip tasarımlardan ziyade Kelekona uçağı, devasa bir gözyaşı şeklinde bir gövdeye sahip. Esasen diğerlerinden farklı olarak, bu uçağın tüm gövdesi bir kanat şeklinde ikiye katlanıyor.

Uçan taksi, sekiz itme ve vektörleme fanı kullanarak eVTOL konseptlerinin tipik dronelarına benzer tarzda yerden kalkıyor. Doğru irtifaya ulaştığında da, bu fanlar ileri uçuş için uygun şekilde ayarlanıyor.

lilium eVTOL konsepti

Kelekona gemisinin şehirler arası seyahatlerini tamamlamak için hiç şüphesiz oldukça ağır bir batarya paketine ihtiyacı olacağı için, değiştirilebilir bataryalar kullanılıyor. Yani geri dönüş süresi bataryayı değiştirecek, yeni yolcu alacak, gemiye yük bindirecek hatta bunları kontrol edecek kadar hızlı olmalı. Ayrıca tasarım süresince denetlenen uçuş sistemlerinin de oldukça sağlıklı olduğu belirtildi.

Lilium 7 Koltuklu eVTOL Tasarımını Tanıttı

Kelekona ve diğer uçan taksiler arasındaki farklardan bahsedecek olursak, belki de dünya çapında en iyi bilinen iki uçan taksi şirketi olan Volocopter ve Lilium’un her ikisinin de tesisleri daha küçük uçaklara kurulmuş durumda. Hava taksi hizmetine iki yıl içinde başlamayı hedefleyen Volocopter, 2-5 kişilik uçaklar geliştirdi. Bu arada Lilium ise, geçtiğimiz günlerde yeni bir 7 koltuklu eVTOL tasarımını tanıttı.

Kelekona’ya en yakın konsept, GKN Aerospace tarafından geliştirilen ve şehir içi gidiş gelişler için önerilen 30-50 yolcu kapasitesine sahip Skybus uçağıdır. Kelekona’nın tasarımının aksine, Skybus uçağı iki büyük kanada sahip olduğundan şehir içinde inecek bir yer bulması oldukça zorlaşıyor.

lilium eVTOL konsepti

Kelekona’nın, alışılmadık uçağı hakkında uzmanlar oldukça heyecanlı bir bekleyişte olduğunu bildiriyorlar. Diğer uçan taksilere nazaran daha büyük bir yolcu kapasitesine sahip olduğundan beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı merak konusu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu