Teknoloji

Fiziksel Sunucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yeni bir tane internet sitesi açma aşamasında iken yapmanıza ihtiyaç duyulan ilk tercihlerden birisi işletmenin operasyon temelli gereksinimleri amacına doğru barındırmaya ait çözümleri seçmektir.

Düşük seviyede bulunan trafikli blogların ya da küçük ölçekli işleri çalıştıran site sahiplerinin düşük mali giderler sebebiyle çoğu zaman paylaşılma ve barındırma sunucularının tercihi olurken sitenin büyümesinde ya da artış gösteren trafik taleplerine hazırlanmalar yapan internet yöneticilerinin daha çok esneklik, emniyet ve performans olarak elde eden bir barındırma yöntemine ihtiyacı vardır. Aslında buna benzer farklı bir hizmet olan vds hizmeti de bulunmaktadır ancak o konu hakkında daha sonra farklı konu üzerinden daha detaylı bilgi veriyor olacağız.

Dedicated Sunucular Tam Olarak Ne Anlama Gelmektedir?

Özel bir sunucunun internet sitenize kendine ait bireysel sunucusunu sağlamaktadır. Bu bazı sunucu kaynaklarının birden çok site ya da tatbik ile paylaşma durumunun gerekmediği manasına gelir.

Bu durum yoğun trafik olan internet sitelerinin fazla trafik artışları esnasında bile en son kullanıcılara tutarlı bir tutum ve emin bir kullanıcı deneyimine sahip olmasına imkan tanır. Ataması yapılmış sunucular ayrı olarak hangi yazılım üstünde çalışmış olduğu ve emniyet altyapısına benzer biçimde sunucuya ait yapılandırmaların üstünde tam kontrol mekanizması sağlar.

Dedicated Sunucu Barındırma Türleri Nelerdir?

Özel sunucuları barındırma, uzak olan bir sunucuya bireysel olarak erişimi sağlar. Bir barındırma sağlayan kişi tarafınca sağlaması yapılan bir sunucu, tamamıyla size ve internet adresinize ataması yapılmıştır. Bu durum sunucu yapılandırması üstünde tam denetime haiz olacağını ve sunucunun bütün kaynaklarına kolayca erişeceğiniz anlamına gelmektedir.

Adanması yapılmış sunucular ortak bir yerleşim veriler merkezindeki yakından adanmış sunucular ile ağlara erişimini paylaşabilme imkanına sahip iken aynı özellikleri öteki sunucular ile asla paylaşamazlar. Kendinize özel bir internet barındırmaya ait plan ve program seçiminde yönetilen ve yönetilme durumu olmayan adanmış sunucular listesi arasından aşağıdaki seçimleri yapabilirsiniz:

• Yönetilmeyen Barındırma
• Yönetilen Barındırma

Bu iki çeşit barındırma çeşidi ile ihtiyacınız olana göre bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fiziksel Sunucular Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yönetilmeyen Barındırma Nedir?

Barındırma sağlayıcıları, sunucunun donanım altyapısına ait durumların sorunsuz çalışmasına fayda sağlarken, kullanıcıların ya da sistemin yöneticisi, adanmış sunucunun ve yazılımın üstünde tam olarak kontrole haiz olursunuz. Yönetilmeyen hususi internet barındırma çoğu zaman komut dosyalarını yüklemesi ardından da güncellemelerin ve uyumluluğa ait Problemlerini idare etme ve emniyet protokolleri oluşturmasına ait mevzusunda dahili ihtisas gerektirir. Yönetilemeyen barındırma ile sunucunuzun bağlı olduğu donanım gücün altyapısını ve ağı yönetmeye destek olur

Yönetilen Barındırma

Özel internet barındırmasına ait sağlayıcıları ile sistemden ayrılmış sunucuyu izleme, yapılandırma, güvenceye alma gibi durumları ve yönetebilmek için mühendislere ait gerekli atanması durumu da dahil olma suretiyle sunucu sorumluluklarını üstlenir. Barındırma ile alakalı takip edebileceğiniz https://www.hayalhost.com adresini de kontrol edebilirsiniz.

Yönetilen adanmış sunucu barındırma planları kendi kendini yönetebilen ve çekirdek tarafınca yönetilen ya da tam şekilde yönetilen adanmış barındırma içinde durumlar değişebilir. Yönetilen barındırma çoğu zaman sunucuyu ve barındırma işlemi yaptığı internet sitelerini yönetmenize destek olması için panele benzer biçimde bir sunucu test panelinden olmaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu