Kişisel Gelişim

Elon Musk’ın Zaman Sınırlaması (Timeboxing) Metodu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Zaman Sınırlaması ile Zaman Yönetimi

Günümüzde hemen hemen herkesin en önemli sorunu olan zaman yönetimi, birçok iş adamı tarafından çok iyi bir şekilde uygulanıyor. Herkesin farklı bir yöntemi olmasına rağmen günümüzün en popüler iş adamı olan Elon Musk zaman sınırlaması metodu ile öne çıkıyor. Bu yazımızda sizlere Elon Musk’ın bu metodu ile zamanınızı nasıl verimli kullanabileceğinizi anlatacağız.

Elon Musk Kimdir ? Hayatı ve Girişimleri


Zaman Sınırlaması Nedir ?

Zaman sınırlaması nasıl kullanacağınızı bilirseniz muhteşem bir zaman yönetimi metodudur. Yapacağınız işleri zamana yaymak yerine kısıtlı bir zaman diliminde bu işleri tamamlamayı sağlar.

Zaman Nedir ? Basit Bir Anlatımla Zaman Kavramı

Parkinson yasasına göre bir işi yapmak için gereğinden fazla zamanınız var ise o işe daha çok zaman harcarsınız. Zaman sınırlaması metodu bu sorunun önlenmesini sağlar.

Mesela bir e-postayı yazmak ve göndermek için 5 dakikanızı ayırdıysanız bu e-postayı 5 dakikada belki de daha kısa sürede gönderebilirsiniz. Ama aynı zorluktaki bir e-postayı düzgün bir şekilde yazıp göndermek için 2 saat ayırdıysanız muhtemelen bu süre daha da uzayacaktır.

Bu sebeple birçok insan zaman daraldığı zaman daha üretkendir ve zaman sınırlaması yöntemi Parkinson Yasası ile başa çıkmanızı sağlar. Doğal olarak daha üretken olursunuz.

Bu yöntemin size sağlayacağı faydalar:

  • Yapacağınız işleri kendi takvim programınızla birleştirdiğinizden dolayı bu işleri organize için önünüzde belirli bir zaman dilimi var.
  • Rolünüz başkalarıyla iş birliği yapıp onlara güvenmenizi gerektiriyorsa, bu yöntem sizi daha düzenli bir pozisyona yerleştirir.
  • Her gün her hafta yaptığınız şeylerin kaydını tutabilir ve belirlediğiniz işleri yerine getirmede ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.
  • Bu yöntem size işlerinizi daha etkili bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.
  • Bu yöntem verimliliğinizi arttırarak yapacağınız işler hakkında pozitif düşünmenizi sağlar.

Elon Musk’ın Zaman Yönetimi

Elon Musk haftada 100 saat çalışmasına rağmen ailesine, hobilerine ve spor yapmaya da zaman ayırabilen birisidir. Bu muhteşem zaman yönetimi beceri sebebiyle de birçok insan kendisine süper kahraman lakabını takmıştır.

Elon Musk ve Zaman Sınırlaması

Peki Elon Musk bunu nasıl başarıyor? Çok Basit!

Musk zaman sınırlaması metodunu sabah uyandığından itibaren gün içerisindeki yapması gereken şeyleri bir zaman bloğu olarak belirliyor. Bu metot, diyet programınızdan e-mail yazmaya, toplantılarınızdan meditasyona kadar gün içerisinde yapmak istediğiniz her şey için kullanılabilir.

Aşağıda sıraladığımız adımlarla zaman sınırlaması metodunun yardımıyla zamanınızı verimli bir şekilde yönetmeye başlayabilirsiniz.

  • Önünüze bir kağıt alın ve bu kağıt üzerinde 2 ayrı blok oluşturun. Sol tarafta kalan sütunu saatlere ayırarak zaman sütunu olarak kullanın. Hatta saatleri de dakikalara bölebilirsiniz. Bu 30 dakika,10 dakika,5 dakika hatta 2 dakika bile olabilir. Siz nasıl isterseniz.
  • Sol tarafta ayrıca belirlenen işinizi bitirebileceğiniz tahmini bir zaman da ekleyin ve bu zamanlara uyun.
  • Önemli veya acil olan işleri zamana yaymayın ve belli bir zamana sıkıştırın.
  • Gün içerisinde beklenmeyen sorunlarla veya işlerle karşılaşabilirsiniz bunun için tampon bir zaman oluşturmayı unutmayın. Yani gün içerisinde her saati doldurmayın beklenmedik durumlar için ayırabileceğiniz zamanınız her zaman olsun.

Bu yukarıdaki sıralamaları bilgisayarınız veya telefonunuzla uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıda logosu verilen “Do-Now Focused Timeboxing” android uygulamasını kullanabilirsiniz.

En iyi zaman sınırlaması uygulamalarından biri
En iyi zaman sınırlaması uygulamalarından biri

Çok basit ve etkili bir yöntem olan zaman sınırlaması metodu ile zamanınızı daha verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca bu metot ile yapmanız gereken şeyleri bir liste haline getirmiş olursunuz. Bu da size daha verimli ve sistemli bir çalışma şekli sunar.

Zaman sınırlaması ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtebilir ve sizinde zaman yönetimi konusunda kullandığınız yöntemler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.


Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu