En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Uçak Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uçak mühendisliği bölümü en çok merak edilen ve her geçen gün daha da popülerleşen bir bölüm olarak öne çıkmaktadır. Özellikle bu bölümün mezunlarının çalıştığı yerler, iş imkanları ve uçak mühendisliği maaşları da bu bölümü seçmek isteyen öğrenciler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu içeriğimizde daha çok uçak mühendisliği maaşları üzerinde duracağız. Uçak mühendisliği bölümü ile ilgili genel tanıtımımız içinUçak Mühendisliği Nedir? Tüm Merak Edilenler 2023 başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimizde de uçak mühendisliği maaşlarını sizlere devlette, özelde ve yurt dışındaki duruma göre farklı başlıklarda kısa ve sade bir şekilde derledik.

Özelde Uçak Mühendisliği Maaşları

Tüm mühendislik bölümlerinde olduğu gibi özel sektörde mühendis maaşları çok geniş bir aralıkta değişiklik göstermektedir. Ama uçak mühendisliği bölümü spesifik bir bölüm olduğundan ve sektörel olarak faaliyet gösterdikleri alan daha kısıtlı olduğu için özelde uçak mühendisliği maaşları çok fazla değişiklik göstermemektedir. Hazırladığımız tabloda tecrübe düzeylerine göre minimum, ortalama ve maksimum maaş aralıklarını görebilirsiniz.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Uçak Mühendisi16.875TL19.350TL21.150TL
Kıdemli Uçak Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe)22.050TL24.413TL32.738TL
Uzman Uçak Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe)32.063TL41.400TL73.733TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz maaşlar genel aralıklardır ve kafanızda belli bir maaş aralığı oluşturmak için hazırlanmıştır. Özel sektördeki uçak mühendisliği maaşları aşağıdaki faktörlere göre değşiklik göstermektedir.

 • Faaliyet gösterdikleri sektör,
 • Görev alınan pozisyon,
 • Çalışma koşulları,
 • Çalıştıkları kurum veya kuruluş
 • Pozisyon ve şirketten dolayı oluşan iş yükü
 • Mühendisin bilgi birikimi ve tecrübesine göre değişiklik göstermektedir.

Uçak mühendisliği bölümünün her üniversitede olmaması, bölüm kontenjanının düşük olması ve daha niş alana hitap etmesi sebebiyle özellikle özel sektörde kazandıkları maaş seviyesi çok sayıdaki mühendislik bölümlerinden daha yüksektir.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt mühendis asgari ücreti 2023 yılı Ocak ayından itibaren 17.500 TL olarak belirledi.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Uçak Mühendisliği Maaşları

Uçak mühendisleri özel sektör dışında da kamu kurumlarında da çalışabilmektedirler. Kamuda uçak mühendisliği maaşları özel sektöre göre daha sabittir. Devlette çalışan mühendislerin maaşları bölüm fark etmeksizin aynıdır. Sadece kademe, pozisyon, lisansüstü eğitim düzeyi, yabancı dil gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıdaki tabloda da gösterildiği gibi devlette çalışan mühendislerin 2023 yılı Temmuz ayından itibaren belirlenen net maaş tutarı 33.122 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Uçak mühendisleri ayrıca diğer mühendislerin de yapabildiği gibi akademisyen olarak da kariyerlerine devam edebilirler. Araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışmaya başlayan bir uçak mühendisinin maaşı yukarıdaki tabloda da belirtildiği gibi net olarak 31.763 TL‘dir.

Yurt Dışında Uçak Mühendisliği Maaşları

Uçak mühendisleri kariyerlerine ayrıca yurt dışında da devam edebilmektedirler. Yurt dışında uçak mühendisliği maaşları da ülkeye, tecrübeye, çalışılan ülkenin dilinin bilinmesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıda bazı ülkelerde uçak mühendisliği için yıllık maaşları listeledik.

 • ABD : 75.000 $/yıl
 • Almanya: 76.584 Euro/yıl
 • İngiltere: 40.177 £/yıl
 • Kanada: 60.750 CA$/yıl
 • Avustralya: 86.216 AU$/yıl
 • Fransa: 35.475 Euro/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Yurt dışındaki maaş seviyelerini Glassdoor sitesindeki verilere göre derledik. Yukarıda belirtilen maaşlar yıllık ortalama net maaşlardır. Çalışılan şirkete, bilgi birikimine, tecrübe ve yabancı dil gibi çok sayıda faktöre göre yurt dışında da uçak mühendislerinin kazançları değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle de yabancı dil yurt dışında çalışmak isteyen uçak mühendisleri için çok büyük bir önem taşımaktadır. Almanya gibi ana dili İngilizceden farklı ülkelerde çalışmak istiyorsanız da mutlaka İngilizce dışında Almanca da bilmeniz hayati öneme sahiptir.

Sonuç

Uçak mühendisliği maaşlarını kısaca bir değerlendirirsek, uçak mühendislerinin maaşlarının Türkiye’de özel sektörde ortalamanın üstünde olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar devletteki maaş oranları özele göre daha düşük olsa da iş yükü, yapılan işin rahatlığı ve diğer ek imkanlar da uçak mühendislerinin kariyer şekillendirmelerini etkilemektedir. Bazı insanlar daha az maaş daha fazla özgürlüğü tercih ederken bazı insanlar tam tersini tercih ederler. Bu aradaki dengeyi de iyi bir şekilde oluşturmak gereklidir. Maaş kesinlikle birinci önceliğiniz olmamalıdır. Mutlaka çalıştığınız kuruma görev tanımınıza, tatil günlerinize ve yan imkanları da değerlendirin. Çalıştığınız iş kazandığınız parayı özgürce harcayacak bir zaman bırakmıyorsa kölelikten farksızdır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu