Kişisel Gelişim

Mühendis Adaylarının ve Mühendislerin Okuması Gereken 10 Kitap

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu liste içeriğimizde sizlere kendi kütüphanemden seçtiğim ve mühendis adaylarının ve mühendislerin okuması gereken 10 kitabı derledim. Hadi bu kitaplara bir göz atalım.

Mühendislerin okuması gereken kitaplar listemizi önem sırasına göre birden ona kadar sıraladım. Şimdi gelin bu kitapları sıra sıra inceleyelim.

1) Dünyayı Değiştiren 5 Denklem

Dünyayı Değiştiren 5 Denklem, kitabı tartışmasız mühendislerin okuması gereken 10 kitap arasında ilk sıra olmayı fazlasıyla hak ediyor. Kitap Daniel Bernoulli, Faraday, Isaac Newton, Celcius ve Albert Einstein gibi modern dünyanın oluşmasını sağlayan buluşları ve araştırmaları ortaya koyan bilim insanlarının hayatlarını ayrı ayrı beş bölümde anlatıyor. Bu kitap, mühendislik öğrencileri ve mühendislerin okuması gereken kitaplar arasında hiç şüphesiz ilk sırada olmayı fazlası ile hak ediyor.

Dünyayı Değiştiren Beş Denklem

2) Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

Tam anlamıyla anlaşılmamış ve değerlendirilememiş bir bilim insanı, Zamanın Ötesindeki Deha Tesla’nın hayatını anlatan bu kitabı da mühendisler için okunması gereken kitaplar listemizde ikinci sırayı alıyor. Tesla’nın Edison ve Westinghouse ile ilişkisi icatlarının çıkış noktalarını anlarken aynı zamanda onun ailesi hakkında da daha fazla bilgiye bu kitap ile erişebilirsiniz. Bu kitap da pek tabi

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

3) Küresel Enerjiye Yön Veren Güçler

Enerji hiç şüphesiz modern dünyamızı şekillendiren en önemli şeydir. Özellikle Sanayi Devriminden bu yana küresel enerji trendleri belirli aralıklarda değişiklik gösteriyor. Küresel enerjiye ve enerji dönüşümündeki temel mekanizmaları öğrenmek için “Küresel Enerjiye Yön Veren Güçler” kitabını da mutlaka okumalısınız.

Küresel Enerjiye Yön Veren Güçler | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

4) Amazon

Dünya’nın en büyük firması olan Amazon’da yıllarca üst düzey yöneticilik yapmış John Rossman’ın kaleminden çıkan bu eser ile Amazon şirketinin nasıl dünyanın en değerli firması haline geldiğini, uygulanan yönetim ve liderlik stratejileriyle beraber öğreneceksiniz.

Amazon | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

5) Elon Musk

Tesla, SpaceX, Solarcity gibi şirketlerin kurucusu ve birçok konuda da fütüristik yaklaşımlar geliştiren Elon Musk,’ın yazılı tek biyografisi olan bu kitap ile Elon’un çocukluk yıllarından itibaren günümüze dünyanın en zengini olduğu zamana olan yolculuğunu öğreneceksiniz. Elon Musk’ın vizyonunu ve kişiliğini anlamak için bu kitap da mühendislerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

Elon Musk 1 Mühendistan

6) Bir Ömür Nasıl Yaşanır

İlber Ortaylı ile yapılmış söyleşilerin toparlanmasıyla oluşturulan bu kitap ile yaşam tavsiyeleri, zaman kullanımı ve kendinizi geliştirmeniz ile ilgili ip uçlarını bulacaksınız. Hayatınızda neyi ne zaman yapmanız konusunda İlber hocanın tecrübeleri çerçevesinde fikir sahibi olacaksınız. Özellikle de Türkiye’de mühendislerin çok sayıda farklı alanlarda kendini geliştirmesi gerekliliği düşünüldüğünde bu kitap oldukça faydalı olacaktır. Mühendis adaylarının ve mühendislerin okuması gereken kitaplar listemizde “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitabı atlanmaması gereken güzel bir eserdir.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? & Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler - Prof. Dr. İlber Ortaylı | kitapyurdu.com

7) Zamanın Kısa Tarihi

Stephan Hawking’in eseri olan Zamanın Kısa Tarihi, evrenin ilk oluşumu olan büyük patlamadan itibaren zamanın nasıl oluştuğu, kara deliklerin hikayesi gibi konuları kısa ve sade bir şekilde aktarıyor. Bu kitabı sadece mühendisler değil aynı zamanda temel bilimlerde okuyan öğrencilerin de mutlaka okuması gerekiyor.

Zamanın Kısa Tarihi | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

8) Bilmeniz Gereken 50 Fizik Fikri

Mühendislerin okuması gereken kitaplar listemizde sekizinci sırada olan 50 Fizik Fikri kitabı hala kütüphanemde bulunan güzel bir derleme olarak öne çıkıyor. Mühendislik ve fizik birbirleriyle iç içe olan bir disiplin ve bu kitapta da bilmemiz gereken önemli 50 fizik konusu sizi sıkmayacak bir şekilde kısa ve sade olarak anlatılmıştır. Birbirinden bağımsız 50 bölümde 50 farklı fizik konusunun anlatımını bu kitapta bulabileceksiniz.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Fizik Fikri - Joanne Baker Kitabı

9) Babil’in En Zengin Adamı

Listemizin son iki sırasında ise çok beğendim yatırım ile ilgili kitaplara yer verdim. Çünkü para yönetimi ve yatırım işleri konusunda da her mühendisin bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu konu hem kendi işinizi kurmanızda hem de erken emeklilik planları yapmak istiyorsanız oldukça önemlidir. Babil’in En Zengin Adamı kitabı ile de yatırım psikolojisi konusunda birçok detayı öğrenebilirsiniz.

Babil'in En Zengin Adamı | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

10) Zengin Baba Yoksul Baba

Gelelim şimdi benim favori ve işin temeli olan finans kitabıma Zengin Baba Yoksul Baba kitabı işinize bakış açınızı oldukça değiştirecektir. Özellikle de maaşlı bir çalışansanız size hem yatırım konusunda hem de kendi işinizi kurmanız noktasında oldukça cesaretlendirecek bir kitaptır. Yazar Robert Kiyosaki’nin kendi yaşamından satır başlarını derlediği bu kitapta yoksul baba eğitimli ama yoksul olarak nitelendirdiği kendi babası, zengin baba da yakın arkadaşının babasıdır. Bu kitabı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Zengin Baba Yoksul Baba | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Mühendislerin okuması gereken kitapları sizler için sıraladım. Bu liste keşfettiğim ve okuduğum kitaplarla düzenli olarak güncellenecektir. Bundan dolayı sitemizi düzenli olarak takip etmeyi unutmayın. Bu listeye sizin de önerileriniz varsa ekleyebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu