MühendislikMühendislik Bölümleri

Mekanik Tasarım Mühendisliği Nedir? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Çeşitli mühendislik dallarını da kapsayan mekanik tasarım mühendisliği, geniş iş bulma olanaklarına sahiptir. Bu yazıda pek çok kişinin merak ettiği mekanik tasarım mühendisliği hakkında detaylı bilgilere yer verilecektir.

Mekanik Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar?

Mekanik Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar

Mekanik tasarım mühendisi kavramsal tasarım, endüstriyel tasarım ve plastik parça tasarım kavramlarını göz önünde tutan ve çalışmalar yaparak ürün geliştirme sürecine destek veren kişidir. Mekanik tasarım mühendisi parçanın ya da ürününü tüm detaylarını tasarlar, imalat sürecini katkıda bulunur. Tasarım yaparken estetik, işlevsellik, ergonomi, maliyet, piyasa ve tüketici ihtiyaçlarını göz önünde tutar. Ayrıca malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi fonksiyonları göz önünde bulundurarak ürün tasarımı yapar.

Mekanik Tasarım Mühendisi Kimdir?

Mekanik Tasarım Mühendisi Kimdir

Mekanik tasarım mühendisliği alanında çalışan kişiler mekanik tasarım mühendisi olarak adlandırılır. Bu kişiler yazılımlar aracılığıyla yeni ürünler tasarlar ve geliştirir. Mekanik tasarım mühendisleri ürünlerin kalite ve üretim standartları hakkında yeterli bilgiye sahiptir. Bununla birlikte teknik bilgi ve boyutlandırma gibi konularda da yetkindir. Mekanik tasarım mühendisleri otomotivden, havacılığa, kimyadan, inşaata kadar pek çok iş alanında çalışabilir.

Mekanik tasarım mühendisleri tasarımdan üretime kadar pek çok aşamayı takip eder. Çeşitli disiplinlerle birlikte çalışır. Bunların yanı sıra üretilecek üründeki problemleri görür ve analiz çalışması yapar. Tasarım yaptıktan sonra simülasyon ile gözden geçirir. Simülasyon sonuçlarına göre tasarımda gerekli düzenlemeleri yapar ve yeniden simülasyona koyar. Mekanik tasarım mühendisleri ürünleri seri üretime geçmeden kontrol eder. Bu sayede malzeme kaybını önleyerek verimli bir üretim süreci geçirilmesine yardımcı olur.

Mekanik Tasarım Mühendisi Ne Yapar?

Mekanik Tasarım Mühendisi Ne Yapar

Mekanik tasarım mühendisi çeşitli endüstrilerde kullanılan ürünlerin tasarımı ve imalat süreçleriyle ilgilenir. Ayrıca ürünleri farklı durumlardaki dayanıklılığını test eder. Ürünlerin ve parçaların tasarımından imalat aşamasına kadar olan tüm süreçleri takip eder. Bu aşamalardan birinde herhangi bir sıkıntı olursa gerekli müdahaleleri yapar.

Mekanik tasarım mühendisi müşterilerden gelen ihtiyaçlara ve isteklere göre ürün tasarlar. Gelen talepleri ya da projeleri tasarlamadan önce piyasa araştırması yapar. Rakiplerin neler yaptığı, nasıl yaptığı, akademik olarak bu konuda nerede olunduğu, nasıl bir çözüm geliştirileceğine, istenen ürünün özelliklerine göre tasarım planı oluşturur. Bunun ardında taslak tasarım yapar.

Taslak tasarım sürecinin ardından modelleme adımını yapar. Bunun ardından imalat sürecini yönetir. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşanmaması için simülasyona gönderir. Eğer bir problemle karşılaşıldığında tasarım gözden geçirilir. İmalat sürecinin tüm aşamlarını yakından takip eder. İmalat sürecinin ardından pazarlama adımında da gerekli destekleri verir.

Mekanik Tasarım Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Mekanik Tasarım Mühendisinin Görevleri Nelerdir

Mekanik tasarım mühendislerinin birtakım görevleri vardır. Bu görevler aşağıdaki gibidir:

 • Pazar ve müşteri ihtiyaçlarını göz önüne alarak ürünleri revize eder.
 • İş yaptığı sektör için yeni ürünler tasarlar, ürünlerin parçalarının özelliklerini geliştirir.
 • İmal edilecek ürünlerin teknik çizimini yaparak imalat aşamasına geçmesine yardımcı olur.
 • Üretim aşamasında ürün özelliklerine uyacak malzeme seçimini yapar.
 • Mekanik tasarım yaparken bilgisayar programlarını verimli şekilde kullanır.
 • Tasarım ve imalat sürecinde diğer teknikerlere gerekli yönlendirmeleri yapar.
 • Tasarım ve geliştirme aşamasında kullanılan cihazları doğru şekilde kullanır.
 • Tasarım sürecinde ürünün çevre koşulları, ergonomi ve maliyet gibi konularını analiz eder.
 • Yapısal analizleri araştırarak gerekli geliştirmeleri yapar.
 • Simülasyon ve prototip geliştirme süreçlerine katılır ve takip eder.
 • Tasarım sırasında test aşamalarını, sonrasında ise raporlama ve belgeleme faaliyetlerini yapar.
 • Üretim aşamasında garanti ve destek faaliyetlerini yönetir.
 • Üretimde, tasarımda ya da sahada karşılaşılan sorunları çözmek için yardım eder.
 • Üretilecek ürünler için hem ulusal hem de uluslararası standartları takip eder.

Mekanik Tasarım Mühendisi Olmak için Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

Mekanik Tasarım Mühendisi Olmak için Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir

Mekanik tasarım mühendisliği alanında çalışmak için üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Bu bölümler şu şekilde sıralanabilir:

Sonuç

Mekanik tasarım mühendisliği oldukça geniş çalışma alanına sahiptir. Bununla birlikte farklı disiplinlerle de çalışma olanağı tanıyan bu mühendislik alanı gelişme açıktır. Eğer mekanik tasarım mühendisliği ile ilgili yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz ve yararlı bulduysanız görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu