Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Kullandığı 5 Saat Kuralı Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dünya’da birçok CEO, iş adaları ve bilim insanlarınca kullanılan 5 saat kuralı belki sizi milyarder yapmayacak ama kesinlikle öğrenme ve çalışma rutininize katkı sağlayacak. Gelin şimdi Elon Musk, Oprah, Warren Buffett ve Bill Gates gibi isimlerin de benimsediği bu kuralı inceleyelim.

5 Saat Kuralı Nedir?

5 saat kuralı, hafta içi her gün 1 saat kendinizi geliştirmek veya öğrenmek istediğiniz bir konuda çalışmanızı kapsayan bir kuraldır. Hedeflenen konuda istenilen seviyeye gelene kadar düzenli uygulanması gereken ve çoğu başarılı insanın uyguladığı bir öğrenme biçimidir.

Başarı için Günde 1 Saat

5 saat kuralı oldukça basit bir yaklaşıma sahiptir. Her gün 1 saatinizi öğrenmek istediğiniz konuya ayırın hafta içi günlerini baz alırsak bu da haftada 5 saatlik bir süre demektir. Öncelikle kendinizi geliştirmek veya öğrenmek istediğiniz konuları belirleyin. Bu yeni bir dil, bilgisayar programı veya mesleğinizle ilgili konular olabilir. Seçtiğiniz konulara da her gün 1 saat odaklanarak çalışın ve çalışma süreniz kesinlikle 1 saati geçmemeli.

Peki neden 5 saat kuralı dünyanın en başarılı insanları için bu kadar etkili? Uzun ve sıkı çalışmak, verimli çalışmak anlamına gelmez. Hatta bir konuya uzun süreli ve sıkı çalışmanız o konuyu öğrenme motivasyonunuzun azalmasına neden olacaktır. Bir konuyu en iyi ve kalıcı öğrenme şekli onu zamana yayarak istikrarlı ve düzenli bir şekilde öğrenmektir. Bu yüzden kısa zaman dilimleriyle günlük çalışmanız size daha çok katkı sağlayacaktır. Bu size günlük iş yükünüzden ziyade uzun dönemdeki gelişiminize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekten de Bill Gates’in bir yılda okuduğu 50 kitabında günlük projeleriyle bağlantılı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Genellikle 5 saat kuralını iş insanları uyguladığı için hafta sonları aileleriyle veya diğer sosyal etkinlikleriyle meşgul olduklarından hafta içi çalışırlar. O yüzden bu yöntemdeki süre 5 saat olarak belirtiliyor. Bu kural ile ilgili bir diğer şey de istikrardır. Öğrenmek istediğiniz konuda uzmanlaşana kadar bu rutine devam etmelisiniz. Unutmayın istikrarlı yapılan her iş sonunda başarıya ulaşır.

Bill Gates, Oprah ve Warren Buffet ile 5 saat kuralı
Bill Gates, Oprah ve Warren Buffet

5 Saat Kuralı Nasıl Uygulanır?

5 saat kuralıyla birbirinden farklı konuları kendinizi geliştirmeniz mümkündür. Diyelim ki A, B ve C konularını belirlediniz. Bu konuların her birine çalışmak için günde 1 saatinizi ayırın. Bu 1 saatlik sürelerde konularla ilgili çalışmalarınızı gerçekleştirin ve çalışma planınızı da 1 saate sığacak şekilde ayarlayın. Belirlediğiniz konularda uzmanlaşana kadar rutini bozmayın.

İlk günde konulara göre belirlediğiniz saatlerde ön araştırma yapın ve haftanın diğer günlerinde nasıl bir çalışma programı izleyeceğinizi belirleyin. Eğer bir takım sebeplerden dolayı 5 saat kuralınız bozulursa ara verdiğiniz günlerden sonra çalışmanıza yine 1 saatlik süre dilimiyle devam edin kesinlikle kaçırdığınız günleri telefi etmek için 3-4 saatlik çalışmalar yapmayın. Konuda uzmanlaşana kadar veya kendinizi yeterli hissedene kadar rutininizi bozmayın.

5 saat kuralı oldukça basit ama bir o kadar da etkilidir. Bu yüzden her gün düzenli olarak yaptığınız veya yapacağınız küçük işler sonunda size büyük başarılar getirebilir. Yapılacak en iyi şey sürekli istikrarlı bir şekilde çalışmaktır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Genç Arkadaşlarım.
    1958 doğumlu ,41. Meslek yaşında elektrik mühendisiyim.Eşim ile evimizin içinde.!sürekli kıvılcım atar haldeyiz.İnsan vücudundaki elektrik sistemini araştırırken..sitenizi gördüm.Tebrik ederim.Dolu dolu dopdolu..bir de günlük yaşam haberlerini yazabilseniz..başka Siteye gidilmez artık..başarılarınızın devamını dilerim.katkım için herzaman HAZIRIM.sevgilerimle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu