En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Maden Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere çok az sayıda üniversitede yer alan ve bundan dolayı da her yıl az mezun veren bir mühendislik bölümü olan maden mühendisliği bölümünden mezun olan mühendislerin ortalama olarak kazançlarını derledik. 2024 yılı için maden mühendisliği maaşlarını devlette, özelde ve yurt dışında olmak üzere belirli başlıklar altında sizler için derledik.

Maden mühendisleri çok zorlu koşullarda çalışabilmektedirler. Bu da maden mühendisliği maaşlarını arttıran bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu koşullar pek tabi özelde, devlette ve yurt dışında farklılaşabilmektedir. Bu sebepten de maden mühendisliği maaşlarını bu başlıklar altında inceleyeceğiz.

Özel Sektörde Maden Mühendisliği Maaşları

Tüm mühendislik bölümlerinde olduğu gibi mezunlar çoğunlukla özel sektörde faaliyet gösterir. Maaş aralıkları da en çok özel sektörde değişmektedir. Çünkü özel sektörde şahıs firmalarından büyük kurumsal yapıdaki firmalara kadar çok çeşitli şirketler bulunmaktadır. Ayrıca özelde sektör sayısı da çok fazladır. Tüm bunların yanı sıra mühendislerin bilgi birikimi, tecrübesi ve çalışacağı pozisyon gibi çeşitli faktörlerde özel sektörde çalışan mühendislerin maaş aralıklarını etkilemektedir. Aşağıdaki tabloda kafanızda bir fikir oluşması açısından 2024 yılında özel sektörde pozisyona göre minimum, ortalama ve maksimum maden mühendisliği maaşlarına yer verdik.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Maden Mühendisi22.313TL26.381TL33.863TL
Kıdemli Maden Mühendisi (2-5 yıl Tecrübe)29.531TL33.075TL36.225TL
Uzman Maden Mühendisi (5-10 Yıl Tecrübe)41.738TL54.141TL71.111TL
Tecrübeli Maden Mühendisi (+10 yıl tecrübeli)54.259TL70.383TL92.445TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz maaş aralıkları aslında daha önce de bahsettiğimiz gibi çok geniş bir aralıkta değişmektedir. Özel sektör için mühendislerin kazandığı tutarların tahmini bir hayli zordur. Ama tarafımıza gelen anket sonuçlarına göre özel sektördeki en gerçekçi maaş aralıklarını sıralamaya çalıştık.

Devlette Maden Mühendisliği Maaşları

Maden mühendisleri devlette de aktif olarak çalışabilmektedirler. Kamuda çalışan mühendisler genellikle bölüm fark etmeksizin sabit bir maaş almaktadırlar. Tabi çalışılan birimde derece artışı, eğitim düzeyi ve yabancı dil bilgisi artarsa mühendislerin maaşı da artacaktır. 2024 yılı Ocak ayı itibariyle devlette mühendis maaşı 1/4 derecedeki mühendislerin için aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere net olarak 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Mühendisler ayrıca üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilmektedir. Maden mühendisleri de kendi bölümlerinde veya benzer bölüm kadrolarında akademisyen olarak görev yapabilmektedirler. Akademik hayata yeni atılan mühendisler ilk olarak araştırma görevlisi olarak başlarlar. Daha sonra da profesörlüğe kadar yükselebilirler. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere de 2024 yılı Ocak ayından itibaren araştırma görevlisi net maaşı 48.003 TL olarak belirlenmiştir. Yani akademik hayatta çalışmaya başlayan bir maden mühendisinin aylık net kazancı 2024 yılı Ocak ayından itibaren 48.003 TL‘dir.

Yurt Dışında Maden Mühendisliği Maaşları

Maden mühendisleri yurt dışında da çalışabilmektedirler. Hatta maden mühendisleri yurt dışında çalışma olanakları bakımından şanslıdırlar. Çünkü maden rezerv arama gibi alanlarda çalışanlar dünyanın birçok yerinde çalışma fırsatı yakalarlar. Glassdoor web sitesindeki verilere göre bazı ülkelere göre yurt dışı net maden mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

  • ABD: 87.544 $/yıl
  • İngiltere: 35.496 £/yıl
  • Almanya: 45.012 Euro/yıl
  • Kanada: 94.000 CA$/yıl
  • Avustralya: 130.000 AU$/yıl
  • Rusya: 21.537 $/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Yurt dışında maden mühendisliği maaşlarını yukarıda standart olarak versek de çalışılmak istenen ülkenin dilini bilmek, bilgi birikimi ve tecrübe gibi konular da yurt dışında maden mühendisliği maaşlarını da arttırmaktadır.

Sonuç

Maden mühendisliği maaşları da diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi genel olarak tecrübeye, bilgi birikimine, çalışılan firmaya, pozisyona ve çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Her ne kadar devlette daha sabit maaş oranları olsa da birçok maden mühendisi özel sektörde devletten çok daha yüksek maaşlarda çalışmaktadırlar. Sonuç olarak her mühendislikte olduğu gibi maden mühendisleri de kendilerine en uygun kariyer yolunu seçmelidirler. Bazı mühendisler daha sakin bir kariyer severken, bazıları ise daha hareketli bir kariyere sahip olmak ister. Bu sebepten de kişi kendisine en uygun alanda ve kurumda çalışması paradan daha önce gelmektedir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu