Biyografi

Elon Musk Kimdir? Hayatı ve Girişimleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazımızda sizlere tüm dünyanın konuştuğu bir girişimci olan Elon Musk ve hayatını derledik.

Elon Musk Kimdir ?

2003’te Tesla Motors’u, 2002’de SpaceX’i, 1999’da X.com yani PayPal’ı kuran Güney Afrika doğumlu girişimci ve iş adamı olan Elon Reeve Musk 28 Haziran 1971 yılında doğdu. Elon Musk 20’li yaşlarının sonunda kendi başlangıç firması olan Zip2’yi Compaq Computer’a sattığında multimilyoner oldu.  Mayıs 2012’de SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna ilk ticari amaçlı roketini gönderdiğinde Elon Musk haber başlıklarındaydı. 2016’da SolarCity’nin satışı ile portfölyösünü destekledi ve  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın  ilk başkanlık zamanlarında danışmanı olarak endüstri liderleri arasındaki duruşunu güçlendirmişti.

Elon Musk Hayatı

Elon Musk’ın Serveti

2017 yılında, Forbes’e göre Elon Musk ‘ın net serveti 20,2 milyar $. İlk milyar dolarını ise 2002’de PayPal’ın satışıyla gerçekleştirdi ve şuan SpaceX’in değeri 20 milyar dolardan fazladır.

Doğumu ve Vatandaşlığı

Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya geldi. İlk olarak 1989 yılında Kanada vatandaşlığı aldı. Çünkü bu şekilde Amerikan vatandaşı olmak çok daha kolay olacaktı. 2002 yılında da hedefine ulaşarak A.B.D. vatandaşı oldu.

 Ailesi ve İlk Yılları

Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olan Elon Musk çocukluk yıllarını erkek kardeşi Kimbal ve kız kardeşi Tosca ile Güney Afrika’da geçirdi. 10 yaşındayken anne ve babası boşandı. Bu olay zaten içe dönük olan Elon’nın bilgisayarlar üzerine olan ilgisini arttırdı. Kendi kendine program yapmayı öğrendi ve 12 yaşındayken yaptığı Blastar adlı ilk oyunun yazılımını sattı.

Eğitim Hayatı

Elon Musk 1989 yılında 17 yaşında Kanada’ya Queens Üniversitesine katılmak ve Güney Afrika’daki zorunlu askerlik hizmetinden kurtulmak için taşındı. 1992 yılında ise Pennsylvania Üniversitesinde fizik ve işletme okumak için Queens Üniversitesinden ayrıldı. Ekonomiden lisans derecesinde mezun oldu ve fizikte de yan dal yaptı.

Elon Musk

Pennsylvania Üniversitesinden ayrıldıktan sonra, Musk enerji fiziğinde yüksek lisansını sürdürmek için Kaliforniyadaki Stanford Üniversitesine başvurdu. Ancak bu hamlesi internet kullanımının patlamasıyla zamanlanmıştı ve Stanford’u sadece iki gün sonra bırakıp ilk şirketi olan Zip2’yi kurdu. Zip2 yakın bir zamanda New York Times ve Chicago Tribune gibi sitelere içerik sağlayacaktı. 1999 yılında Compaq Computer Zip2’yu 307 milyon $ nakit karşılığında ve 34 milyon hisse senedi seçenekleriyle satın aldı.

Elon Musk ‘ın Eşleri

Elon Musk, iki kez evlendi. İlk olarak 2000 yılında Justine Wilson ile evlendi ve tartışmalı bir boşanma sürecinden sonra Musk, aktör Talulah Riley ile tanıştı ve onunla 2010 yılında evlendi. Çift 2012 yılında ayrıldı fakat 2013 yılında tekrar evlendi ama 2016 yılında ise tamamen boşanarak ayrılmış oldular. Musk bir diğer aktör olan Amber Heard ile de bir ilişki yaşadı.

Çocukları

Elon Musk’ın ilk eşi Justine Wilson’dan 5 oğlu var. 2002 yılında ilk oğlu 10 aylıkken ani bebek ölümü sendromu nedeniyle hayatını kaybetti. Musk ve Wilson’nın daha sonra ikiz ve üçüz olmak üzere 5 oğlu daha oldu.

Elon Musk Şirketleri

PayPal

1999 yılında Elon Musk çevrim içi finansal ödeme hizmeti olan X.com’u kurdu. X.com ondan sonraki yıl bugünkü adıyla da bilinen PayPal’ın yaradılışının zemini hazırlamış oldu ve Ekim 2002’de PayPal 1.5 milyar $ hisse senediyle eBay tarafından satın alındı. Satıştan önce, Musk PayPal hissesinin %11’ne sahipti.

Elon Musk ve Paypal " Mühendistan "
Elon Musk ve Paypal

SpaceX’in Kurucusu Elon Musk

Elon Musk ticari uzay yolculukları için uzay aracı üretme maksadıyla 2002 yılında Uzay Keşif Teknolojileri şirketini yani SpaceX’i kurdu. 2008 yılı itibariyle şirket iyi bir konuma gelmiş ve NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo taşımacılığı yapmak için SpaceX ile anlaştı.  Bu gelecekte uzaya astronot taşımacılığı için ve NASA’nın mekik görevlerinin yerini alması için iyi bir plandı.

Falcon 9 Roketi

22 Mayıs 2012 tarihinde Elon Musk ve SpaceX, Falcon 9 roketi insansız kapsülüyle uzaya havalandığında tarih yazdılar. Uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na oradaki astronotlar için 450 kilogramlık bir kargoyu taşımak için gönderildi. Bu uçuş aynı zamanda tarihte ilk defa özel bir şirketin Uluslararası Uzay İstasyonuna uzay aracı göndermesiyle ayrı bir önem kazandı. Lansmanda Musk, “Kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu bizim için, Super Bowl’u kazanmak gibi” dedi.

Elon Musk Falcon 9 Roketi
Falcon 9 Roketi

Aralık 2013’te Falcon 9 başarılı bir şekilde bir uyduyu yörüngeye taşıdı. Şubat 2015’de SpaceX diğer bir Falcon 9 roketini Derin Uzay İklim Gözlem Uydusuyla gönderdi. Bu uydunun görevi Dünyadaki güç şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneş patlamalarını gözlemlemek.

Mart 2017’de SpaceX bir diğer başarılı uçuşunu gerçekleştirdi. Falcon 9 roketinin uzaya gönderip bu roketin tekrar başarılı bir şekilde yeryüzüne inmesini sağladı. Bu da uzay yolculuğunun maliyetini düşürmede yeni bir kapı açtı. Bu uçuştan önce roketler bünyesindeki uzay aracını uzaya taşıdıktan sonra Dünya’ya düşüp kullanılmaz hale geliyordu. Şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun testi sırasında meydana gelen patlamada Kasım 2017’de bir gerileme meydana geldi. SpaceX, kimsenin incinmediğini ve bu konunun Falcon 9 roketlerinin  gelecek nesillerinin planlanmasını etkilemeyeceğini açıkladı.

Şirket, Şubat 2018’de Falcon Heavy roketinin başarılı test uçuşuyla bir diğer kilometre taşını daha kutladı.  Ek Falcon 9 güçlendiricileriyle donatılan Falcon Heavy büyük miktardaki yükleri yörüngeye taşımak ve derin uzay görevleri için potansiyel bir uzay gemisine hizmet etmek amacıyla dizayn edilmiştir. Test uçuşu için, Falcon Heavy’e Elon Musk ‘ın kırmızı Tesla Roadster aracı kameralarıyla güneş civarında aracın planlanan yörüngesi için çarpıcı görüntüler sunmak adına eklendi.

SpaceX Roketleri
SpaceX Roketleri

Marsa BFR Görevi

Eylül 2017’de, Elon Musk BFR (Big Falcon Roket) görevi için 31 motorlu 100 kişi taşıma kapasitesine sahip uzay aracını tanıttı. Musk , SpaceX’in 2022’de Marsa ilk kargo görevlerini gerçekleştirmeyi amaçladığını açıladı. Hatta Musk’ın hayali Kızıl Gezegeni insanlar tarafından kolonileştirmek.

Falcon Heavy
Falcon Heavy

Tesla’nın CEO’su ve Kurucusu

Musk ayrıca Tesla Motors’un kurucusu ve CEO’sudur. Şirket kendisini, ekonomik elektrikli araç üretimi, solar çatılar ve batarya üretimine adamıştır. Musk şirketin tüm mühendislik ve ürün geliştirmelerini birebir denetliyor. 2008 yılında Tesla Motors 0’dan 100’e 3.7 saniyede çıkan ve tek şarjda 400 km yol katedebilen elektrikli araç Tesla Roadster’ı tanıttı.  Şirketin diğer bir başarısı ise ilk sedan araç olan Model S. Bu araç da tam şarjda 424 km yol kat edebilir. Model S 2013’te Motor Trend dergisi tarafından yılın aracı seçildi.

Tesla Roadster
Tesla Roadster

2017 Kasım ayında, Elon Musk şirketin dizayn bölümünde Tesla Semi ve Roadster’ın açıklanmasıyla yeni bir sıçrama yaptı. Tesla Semi yani elektrikli kamyon seri üretime 2019’dan itibaren girecek.  Roadster’da  0-100 km arasına 1.9 sn’de çıkabilme özelliğiyle üretilen en hızlı araç olma ünvanına sahip olacak.

SolarCity

Ağustos 2016’da, Musk’ın sürdürülebilir enerji ve ürünleri daha geniş bir tüketici kitlesi için teşvik etme ve ilerletme çabası içindeydi ve bunu da elektrikli otomobil ve güneş enerjisi şirketlerini  2.6 milyar dolarlık bir anlaşma ile birleştirerek sağlamlaştırdı.

Solar ve depolama birleştirildiğinde en iyi sonucu verir. Tesla (depolama) ve SolarCity(Solar) şirketleri enerjinin üretiminin,depolanmasının ve tüketiminin geliştirilip ticari ve şebeke bağlantılı ürünler oluşturabilir.

Trump’ın Danışmanı

Donald Trump’ın başarılı geçen 2016’daki başkanlık seçimlerinden sonra altyapıdaki gelişim planını sürdüreceğini açıklamasıyla Elon Musk yeni başkan ve danışmanlarıyla birlikte ortak bir zeminde kendine yer buldu. Geçtiğimiz aralık ayında Başkan Trump’ın Strateji ve Politika Forumu’na seçildi ve sonraki ocak ayında Trump’ın Üretim İşleri Girişimi’ne katıldı.

Bazen Elon Musk Başkanın müslüman çoğunluğa sahip ülkelerden gelen göçmenler için yaptığı yaptırımları hoş karşılamasa da , yeni yönetim ve başkan ile olan ilişkilerini savundu.

“Elon Musk 2017 başlarında “Hedeflerim” başlığıyla Twitter ‘a attığı tweet “Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmak ve insanlığı çok gezegenli bir uygarlığa dönüştürmeye yardımcı olmak, bunun sonucu olarak da yüzlerce binlerce iş imkanı oluşacak ve hepimiz için daha fazla ilham verici bir gelecek olacak. “

Trump’ın ABD’yi Paris iklim anlaşmasından geri çektiğini açıklamasından sonra , 1 Haziran’da Elon Musk , danışmanlık görevinden istifa etti.

Kaynak: Biography 

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Gerçekten girişimcilik sözcüğünün vücut bulmuş hali, Elon Musk projelerini sürekli takip ettiğim tek insan olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu