Kişisel Gelişim

Zinciri Kırmak ve Hayallerinize Ulaşmak

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yazı tamamen kendi tecrübelerimden ve kişisel görüşlerimden oluşmuştur. Zinciri kırmak ve ideallerimize ulaşmak adına oluşturduğum hedefler ve kullandığım felsefeler 7’den 70’e herkesin kendisine göre bir anlam çıkarabileceğini düşünüyorum. Aynı zamanda bu yazı hayallerinize erişmeniz konusunda motivasyon özelliği de taşımaktadır. Hadi gelin hep beraber zincirimizi kıralım ve hayallerimize ulaşalım.

Zinciri Kırmak mı İstiyorsun ?

Zinciri kırmak kavramı günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan ve hayallerinize ulaşma mücadelenizde sizi engelleyen unsurlardan kurtulmanız anlamına gelir.

Zinciri kırmak için oluşturduğumuz ilkelerimizi anlatmaya başlamadan önce ilk olarak geçmişte neler yaptığınızı başarılarınızı ve başarısız olduğunuz anları bir kenara bırakın. Özellikle de keşke dediğiniz olayları unutun. Bildiğiniz gibi geçmişi değiştiremeyiz ancak ders çıkartabiliriz. Geçmişte elde ettiğiniz başarılara da saplantılı kalmayın unutmayın ki başarı sürekli olmadığı ve arttırılmadığı sürece başarı değildir.

Aşağıda başlıklar halinde belirlediğim ilkelerin hayallerimize ulaşma konusunda oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Önemli olan başlamak ve inanmaktır.

Zinciri Kırmak İçin Belirlediğimiz İlkeler

Geçmişi Unutun !

Önceki paragraflarda bahsettiğim gibi zinciri kırmak için geçmişe gömülü kalmayın. Geçmişte bir çok fırsat kaçırmış ve keşke dediğiniz sayısız durum olabilir. Ancak bunları düşünmek size bir fayda sağlamaz. “Geçmişi değiştiremezsiniz ama geleceği yazabilirsiniz”. Geçmişte büyük başarılarınız da olabilir ama bu gelecekte de çok başarılı olacağınız anlamına gelmez. Dediğim gibi başarı istikrarlı bir şekilde arttırıldığı sürece başarıdır. Her zaman önce bugüne sonra da geleceğe odaklanın. Geçmişinizin kullanılabilecek en iyi yanı tecrübedir ve sadece olaylardan elde ettiğiniz olumu yada olumsuz tecrübelerinizi unutmayın. Nelson Mandela’nın dediği gibi “Dersi hatırla, geçmişi unut.”

Zinciri kırmak için geçmişi unutun
Zinciri kırmak için geçmişi unutun

Gerçekçi İdealler Belirleyin!

Birçoğumuzun gelecek ile ilgili kişisel hedefleri, hayalleri var ancak zinciri kırmak istiyorsak bu idealleri belirlerken de kesinlikle gerçekçi olmalıyız. Sonradan hüsrana uğramamak için başarabileceğiniz hedefler belirleyin. Tabi ben size büyük hedefler koymayın demiyorum. “İnsan isterse her şeyi başarır”. Hayat boyunca buna inanan birisi oldum. Ancak yeteneğinizin olmadığı alanlar veya kurumlar üzerine hedefler belirlemeyin. Örneğin, elektrik mühendisi olup, organik kimyada çığır açacak bir proje geliştirmek gibi bir hedefiniz olmasın. Ama NASA’da çalışmak gibi bir hedefiniz olabilir. Bu zor olsa da kimya alanında yapmayı düşündüğünüz çığır açacak bir projeye göre oldukça gerçekçi olduğunu söyleyebilirim.

Potansiyelini Keşfet!

Zinciri kırmak adına bu ilke gerçekten çok önemlidir. Önceki başlıkta belirttiğim gerçekçi olma konusunda size yol gösterecek bir hedef “Potansiyelini Keşfet!”. Dünya tarihinde yaşamış ve ölmüş milyarlarca insanı hayal edin ve bu insanların çoğunun birçok yeteneği açığa çıkmadan bu dünyadan göçüp gittiler. Yapılan bir araştırmaya göre günümüzde bile insanların %85’i eğitim, toplum baskısı, kişinin yaşadığı coğrafya veya yanlış yönlendirmeler gibi nedenlerle potansiyellerini açığa çıkartamıyor. İşte bu yüzden dünyayı ve evreni anlamaya çalışmadan önce kendinizi keşfedin.

Zinciri Kırmak İçin Potansiyelini Keşfet!
Zinciri Kırmak İçin Potansiyelini Keşfet!

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bu gerçekten de kolay bir iş değildir. Ben de daha bunu başaramadım. Ama uyguladığım bir metot var. Adı da “DENEMEK” evet bana göre potansiyelinizi, hangi işi daha iyi yapabildiğinizi belirlemenin en iyi yolu daha önce hiç ilginizin olmadığı alanlara yönelip bu alanları denemek. Daha önce hiç keman çalmayı denediniz mi ? ya da bir roman yazmayı, belki de dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden biri ya da Nobel Edebiyat ödüllü bir yazar olabilirdiniz. Dünya’daki çoğu eğitim sistemi zaten yeteneğimizi açığa çıkarmaya çalışmıyor aksine bunu baskılamaya çalışıyor maalesef bu durum ülkemiz için de geçerli. Belki de mühendisliğe de yeteneğimiz yoktu ama yine de bu alana girdik. Ancak eğer kendinizi çok yetenekli gördüğünüz farklı branşlar varsa yani yeteneğinizi geç de olsa fark ettiyseniz ve bundan da eminseniz durmayın ve o alanda ilerleyin.

Benim düşünceme göre insan bir işte ne kadar başarılı olursa o işi o kadar sever. Bir işi severseniz de başarılarınızı istikrarlı bir şekilde arttırarak hayatınız boyunca sürdürür ve gerçek başarıya ulaşırsınız. “Denemeden hakikate ulaşamazsın, mutlaka DENE” zinciri kırmak için deneyin.

İstikrarlı Ol!

İstikrar, bana göre hayatta birçok şeyin kilidini açan ve zinciri kırmak adına da çok önemli olan bir olgudur. Hayat felsefemden birisi şu olmuştur; “Bir işe ya hiç başlama ya da başladıysan da o işi bitir!” evet bu felsefeyi şu ana kadar oldukça iyi uyguladığımı düşünüyorum ve 2019 yılında da bunu devam ettirmek en büyük hedefim. Faydası oldu mu derseniz kısmen oldu. Bu felsefe sayesinde üniversite iki mühendislik bölümü bitirdim. Özel yaşantımda ve iş hayatımda zor bir yolu seçtim belki sonuçlarını daha göremesem de başladığım işi bırakmayıp bitirirsem muhtemelen mutlu sona erişeceğim.

Zinciri kırmak için istikrarlı ol
Zinciri kırmak için istikrarlı ol

İstikrarlı bir şekilde her gün yaptığınız bir işin gelecekte etkisi o kadar büyük olabilir ki sonuçlarını kestiremezsiniz. Örneğin her gün doğru bir stratejiyle dil öğrenmeye zaman ayırırsanız o dili sonunda oldukça iyi bir şekilde öğrenirsiniz. Ama önemli olan belirlediğiniz hedefe yürürken istikrarınızı sürdürmeniz ve o hedefe ulaşmak için gerekli olan özellikler konusunda her gün kendinizi geliştirmenizdir.

Tek takip ettiğim Youtuber olan Barış Özcan’ın aşağıdaki videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum.(Bu videodaki zincir, yazımızda bahsettiğimizden farklı bu yüzden o zinciri kırmayın.)

Asla Pes Etme !

Never Give Up! Asla Pes Etme! bu ifadeleri birçok filmde, sosyal medya da kitaplar da duymuşsunuzdur. Aslında her ne kadar istikrar ile ilgili bir ifade olsa da bunu ayrı bir başlıkta incelemek istedim. Çünkü bu kavramın hayatınızda oluşturduğunuz felsefeler arasında farklı bir yeri olmalıdır. Asla pes etmeyen kişilerin tarihte ne kadar büyük başarılara imza attığını hepimiz biliyoruz. Hedeflerinize istikrarlı bir şekilde yürürken beklenmedik sorunlarla karşılaşabilirsiniz bu sorunlar sizleri çok geriye atabilir ama moralinizi bozmak yerine her zaman her problem karşısında şikayet etmek etmeden doğrudan çözümü arayın. Karşılaştığınız sorunlar sizi geriye atsa da eğer bunların üstesinden gelmeyi başarırsanız daha da güçlenerek yolunuza devam edebilirsiniz.

Zinciri Kırmak için Asla Pes Etme
Zinciri Kırmak için Asla Pes Etme

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u kuşattığında pes etmedi ve inandığı yolda belirlediği stratejileri uygulayarak İstanbul’u fethetti. Mustafa Kemal Atatürk milli mücadele döneminde birçok olumsuzluğa rağmen hiçbir zaman pes etmedi ve ülkemize bağımsızlığı kazandırdı. Unutmayın tarih pes edenleri yazmaz.

Hayat kolay değil arkadaşlar ve o sizi her defasında yere düşürdüğünde ayağa tekrar kalkın. Unutmayın ki siz ne zaman pes ederseniz o zaman biter.

Sonuç ve Felsefeler

Toparlarsak aslında bu yazıdan çıkarabileceğiniz en önemli fikirler ve uygulamanız gereken felsefeler şunlardır;

“Başarı sürekli olmadığı ve arttırılmadığı sürece başarı değildir.”

Geçmişi değiştiremezsiniz ama geleceği yazabilirsin.”

İnsan isterse her şeyi başarır”

“Denemeden hakikate ulaşamazsın, mutlaka DENE”

“Bir işe ya hiç başlama ya da başladıysan da o işi bitir!”

“Ne zaman pes edersen, o zaman biter. Asla pes etme!”

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Zinciri kırmak adına sizlere faydalı bir yazı hazırladığımı düşünüyorum. 2018 yılının bu son gününde, yeni yıl için radikal kararlar alın ve ideallerinize ulaşmak için gerekli şeyleri yapmaya başlayın. Hayat kısa zincirini kır ve harekete geç!

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu