En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Ziraat Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında en güncel ziraat mühendisliği maaşları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Ziraat mühendisleri diğer mühendislik bölümlerinden mezun olanlar gibi, özel sektörde, devlette, üniversitede ve yurt dışında çalışabilmektedir. Bu da ziraat mühendisliği maaş aralıklarını değiştirmektedir. Bu içeriğimizde ziraat mühendisliği maaşlarını sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında olmak üzere farklı başlıklar altında derledik.

Özel Sektörde Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisliğinden mezun olan birçok mühendis genellikle ilk olarak özel sektörde işe başlamaktadır. Diğer mühendislik dallarında olduğu gibi de özelde mühendis maaşları çok geniş bir aralıktadır. Özelde mühendislerin kazançları, tecrübeye, sektöre, firma büyüklüğüne ve mühendisin bilgi birikimine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda tecrübe yılına göre 2023 yılı minimum, ortalama ve maksimum net ziraat mühendisliği maaş aralıklarını görebilirsiniz.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Ziraat Mühendisi12.750TL14.550TL16.050TL
Kıdemli Ziraat Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe)14.775TL15.900TL18.600TL
Uzman Ziraat Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe)20.100TL23.100TL33.375TL
Bu maaşlar net maaşlardır.

Yukarıdaki tablodaki veriler sektörde aktif olarak çalışan mühendislerle her yıl yaptığımız anket sonucuna göre derlenmiştir.

Özel sektörde maaş aralıkları çok değişken olduğu için sektörde yukarıdaki maaş aralıklarının dışında da çalışan çok sayıda mühendis olabilir. Bu aralıklar sizlere fikir verme amaçlı olarak özel sektörde aktif olarak çalışan ziraat mühendislerinin sağladığı veriler ile oluşturulmuştur.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği olan TMMOB, 2023 yılı Ocak ayından itibaren mühendis asgari ücretini brüt olarak 17.500 TL olarak belirlemiştir.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat mühendisleri ayrıca kamu kurumlarında da çalışabilmektedir. Devlette mühendis maaşları özele göre daha sabit bir aralıktadır. Kamuda mühendis maaşları da dereceye göre değişiklik göstermektedir. Kamuda memurluk derecesi de tecrübe yılına, iş pozisyonuna, görev tanımına ve bilgi birikimine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca bölüm fark etmeksizin devletteki mühendis maaşları aynıdır. 2023 yılı için devlette ziraat mühendisi maaşı net olarak 33.122 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıda listelenen maaşlar devletin 2023 yılı için belirlediği rakamlardır. Yapılan zamlardan sonra bu rakamları düzenli olarak güncelliyoruz.

Üniversitede Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisleri ayrıca akademisyen olarak üniversitede çalışabilmektedir. Üniversitede çalışmaya başlayan ziraat mühendisi eğer doktorasını tamamlamamışsa araştırma görevlisi pozisyonunda çalışır. 2023 yılında üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan ziraat mühendisinin maaşı net olarak 31.763 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitede ziraat mühendisliği maaşı, akademik unvana (doçent, prof. vs.), verilen ders sayısına göre (araştırma görevlileri ders ücreti almaz.), yayınladığı makale ve dahil olduğu projelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, profesörlük unvanına sahip bir ziraat mühendisinin 2023 yılı maaşı 34.057 TL’dir. Ayrıca bu profesör verdiği ders sayısına, yayınladığı makale sayısına, dahil olduğu bilimsel araştırma projelerine ve sahip olduğu tez öğrencisi sayısına göre de bu maaşa ek gelir de elde edebilmektedir.

Yurt Dışında Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat mühendisleri yurt dışında birçok ülkede de çalışabilmektedir. Aşağıda ülkelere göre yıllık brüt ziraat mühendisliği maaşları listelenmiştir.

 • ABD: 74.938 $/yıl
 • Almanya: 42.000 €/yıl
 • Hollanda: 45.732 €/yıl
 • Kanada: 79.746 KA$/yıl
 • Avustralya: 103.000 AU$/yıl
 • Birleşik Krallık: 28.179 £/yıl

Yukarıda listelenen yurt dışında ziraat mühendisliği maaşları ile ilgili veriler Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Yurt dışında mühendis maaşları da çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlarda bazıları;

 • Çalışacağınız ülkenin resmi dilini bilmek
 • Tecrübe ve yer aldığınız projeler
 • Eğitim düzeyiniz (Yüksek lisansınızı da yapmış olmanız lazım.)
 • Bilgi birikiminiz
 • Çalışacağınız ülkede hali, hazırda bir çalışma izninizin olması

Sonuç

Sonuç olarak baktığımız zaman özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında ziraat mühendisliği maaşları çok geniş bir aralıkta değişiklik göstermektedir. Nerede çalışırsanız çalışın para için değil başarı için çalışın, zaten başarı parayı da beraberinde getirir. Ayrıca çalışma koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. Kazandığınız parayı özgürce harcayabileceğiniz bir zaman özgürlüğünüz yoksa kazandığınız tutar pek de anlamlı olmuyor.

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversite ve yurt dışında ziraat mühendisliği maaşları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. Görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu