Doğa ve Çevre

BREEAM Yeşil Bina Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tüm dünya varlıklarını kapsayan ve bu varlıkların önemseyerek üzerinde durduğu Breeam yeşil bina sertifikası hakkında yapılan çalışmalar eşliğinde sizlere ayrıntılı olarak bu içeriği hazırladık.

Breeam Yeşil Bina Sertifikasının Amaçları Nelerdir?

Breeam yeşil bina sertifikası, milenyum çağının binaları baz alan yeniliklerini barındıran bir sürdürülebilirlik zirvesidir. Breeam yeşil bina sertifikası, günümüzün son konulardan biri olan çevre dostu yapıları kapsar ve bu tarz yapıların artmasını amaçlar. Breeam sertifikasının amacı doğrultusunda yaptığı çalışmalar:

 1. Başvuru işleminin gerçekleştiren projelerin denetlenmesini, kendi bünyesindeki yetkililer tarafından sağlar. Böylelikle çevre için uyarlamaların takibini tamamlar.
 2. Bir binanın yeşil bina sertifikasına sahip olabilmesi için projelerin gerekli BREEAM özelliklerini gerçekleştirdiğine bakar.
 3. Bu proje inşaat ya da sürdürülebilir özelliklere göre binanın yenilenme sürecindeki çevreye verilebilecek zararları, yaşayanlardaki rahatsızlık düzeylerini ve atıklardan meydana gelecek hasarları tespit eder.

Breeam Yeşil Bina Sertifikasında Ön Planda Tutulan Kriterler Nelerdir?

Yesil Bina Tasarimi Nasil Yapilir Mühendistan

Çevreye verilebilecek en az hasarı amaçlayan temiz üretim, gürültü ve atık azaltımı, enerji sarfiyat miktarını yönlendirme gibi faaliyetler içinde yeşil bina uygulamaları ve derecelendirilmesi geleceğe ışık tutacak düzeydedir. Bu uygulamalardan biri ise çeşitli sektörlere ait yapıların, yeşil bina kavramı içerisine girebilmek için gerçekleştirilen faaliyetlerdir.

Breeam yeşil bina sertifika amaçları doğrultusunda projeleri bir puanlamaya tabii tutar. Bu puanlama hiyerarşisine göre bazı noktalar esas alınır. Bu noktalar:

 1. Bir ya da birden fazla yapının yenilenerek veyahut sıfırdan inşa edilerek çevreye duyarlı hale getirilmesi. Bu durumun realiteye dökülmesi için yapıya ulaşılabilirlik ve erişiminin sağlanması.
 2. Bu yeşil bina proje sürecinin, yönetim departmanının en uygun şekilde gerçekleştirilmesi.
 3. Projenin başlangıcından bitimine kadarki tüm faaliyetlerde ortaya çıkan kirliliğin düzenlenmesi ve takip edilmesi.
 4. Projenin gerçekleştirileceği arazinin, yapının tamamlanması haricinde rehabilitasyon çalışmaları gibi uygulamalar için de en uygun kullanımının tasarlanması.
 5. Hemen hemen projeye ait her aşama içerisinde en az bir ana ve yan malzemeye ihtiyaç olduğunu öngörülür. Bu malzemelerinde çevre dostu süreçlerine dahil edilmesi.
 6. Binaların sadece yapım aşamalarında değil yapıların kullanım sırasında da dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Enerji ve su tüketim miktarı bu durumdan sadece bazılarıdır. Bu atık olmuş kaynakların, tekrar kullanımları için taslaklar çizilmesi.

Breeam sertifikası sürecinde firmaların tüm dikkat etmesi gereken bilgiler teorik olarak listedekilerden oluşsa da uygulamalı kısımda daha ayrıntılı incelemelerin gerektiği görülür. Aslında herkesin amacı aynı. Bugün ve gelecek nesiller için çevreye olan borcumuzu ödemek. Yeşil bina sertifikaları ise bu borcun sadece ilk taksitleridir.

Bir Projenin Breeam Sertifikasına Erişimi Nasıl Sağlanır?

Yesil Bina Sertifikalari Mühendistan
BREEAM Yeşil Bina Sertifikası Nedir? Neden Önemlidir? 4

Her yeşil bina sertifikasının alımı için belli bir süreçten geçmesi gerekir. Bu süreçler yüzeysel olarak bakıldığında aynı gibi gözükse de sürece dahil olunduğunda her sertifikanın detayları ve uygulanabilirlikleri farklılık taşıdığı fark edilir. Süreç içerisinde denetlemeler gerçekleştirilir ve bu denetlemeler kapsamında kriterler onaylanır. Bu onaylamanın tamamlanması durumunda belli bir puanlama yaşanır. Her binanın aldığı puana göre belli bir sınıflama da yer alır. Belli bir ücret sonucunda ise belgeler proje sahiplerine gönderilir ya da online platform da ulaşıma açılır.

Bir yeşil bina sertifikası olan Breeam’ ın alım sürecinde de aynı sistem bulunur. Yalnız dikkat edilmesi gereken birçok noktaya değinmek gerekir. Bu noktalar arasında:

 1. Projenin gerçekleştirilme aşamasına geçmeden başvuru yapılmalıdır. Denetleme yapılacak yetkili kişiler iletişime geçmesi durumunda sonraki adımları bildirir. Proje bitimine yakın, tasarı projedeki vaatlerin gerçekleştirildiğini incelemek amacıyla tekrar yetkili kişiler inşa alanını ziyarete gelecektir.
 2. Başvuru işlemleri için istenilen belgelerin Breeam ile bağlantılı online platforma yüklenmesi gerekir. Tüm şartları sağlamanıza rağmen gözden kaçan eksik bir belge ya da yanlış bir evrak yüklemesi yeşil bina projesi tamamlanmasına engel olur.
 3. Breeam sertifikasını hedefleyen pek çok firma Breeam yeşil bina sertifikası kriterlerini, dikkatlice incelemeli ve buna bağlı tasarılarını hazırlamalıdır.

Sonuç

LEED, DGBN gibi yeşil bina sertifikalarından biri olan BREEAM, tarihi ve içerdiği kapsamlı faaliyetlerle dünya reformunda yerini daima korur. İşte bu Breeam sertifikası hakkında proje sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktalara, Breeam sertifikasının amaçlarının neler olduğuna ve Breeam sertifikasına nasıl erişim sağlanacağı konusunda çeşitli başlıklar bünyesinde Breeam yeşil bina sertifikasını sizlere ayrıntılı olarak anlattık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu