Doğa ve ÇevreHaberler

Tek Bir Ağaç Bile Bir Şehri Gece Serinletmeye Yardımcı Olabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir şehirde sıcak yaz günlerinde serinlemek için gidilebilecek en iyi yerlerden biri ormanlık bir parktır. Ağaçların altında, hem gölgesinden hem de yapraklarının saldığı serin havadan dolayı sıcaklıklar önemli ölçüde düşebilir.

Yeni bir araştırmaya göre, tek bir ağaç bile daha konforlu bir mikro iklim yaratabilir! Araştırmacılar, Washington DC çevresindeki dağınık ağaçların gölgesine sıcaklık sensörleri olan arabaları park ettiğinde, önemli bir soğutma etkisi fark ettiler.

Sıcak bir gün ve gece boyunca ekip, şehrin çeşitli yerlerinde 70.000’den fazla hava sıcaklığı ölçümü yaptı. Hiç ağaç olmayan sokaklarla karşılaştırıldığında, tek tük ağaçların olduğu sokaklar bile akşamları daha serindi. Güneş tamamen battığında ve yaprakların dökülmesi durduğunda bile, ağaçların olduğu mahalleler gece boyunca daha soğuk oldu.

Amerikan Üniversitesi’nden çevre bilimci Michael Alonzo, “Ağaç dikmek için pek çok iyi neden var, ancak çalışmamız, bireysel ağaçların kentsel alanlarda ısıyı azaltmada oynayabileceği rolü hafife almamamız gerektiğini gösteriyor” diyor.

Bu çalışmaya göre, şehir plancıları, tek tek ağaç dikmek için kentsel alanlarda bol miktarda bulunan küçük alanlardan bile yararlanabilir. Ağaç gölgelerinin, yere çarpan ve ısıtan radyasyonu azaltmada rol oynadığı açıktır, ancak sıcak bir günde yaprakların sağladığı serinlik de yerel sıcaklıklar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Gün batımından sonra bile, dağınık ağaçların gölgelikleri alanın sadece yüzde 20’sini kapladığında, ekip bir soğutma etkisi olduğunu fark etti. Bu da küçük alanların bile ağaçlandırılması sonucunda önemli sıcaklık farklarının yaşanabileceğini gösteriyor.

Yaz aylarında, fazla yeşillik olmayan kentsel alanlar ısı adalarına dönüşebilir ve iklim değişikliğinden kaynaklı artan sıcaklıklar, şehir sakinlerinin aşırı sıcağa bağlı rahatsızlık ve ölümlerinin artmasında önemli bir etken olabilir. Fakat bu araştırmaya göre, bunu değiştirmek için elimizde büyük bir koz var. Şehrin bazı bölgelerine hatta küçük alanlara bile dağıtılan bu ağaçlar, akşamların daha serin olmasına yardımcı oluyor ve bu insan sağlığı için çok önemli.

Ağaç dikmek, çeşitli popülasyonlara bol miktarda gölgeli alan sağlamanın bir yoludur ve bir orman için yer olmadığında bile, yeni bulgular tek bir ağacın yeterli olabileceğini gösteriyor!

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu