EnerjiDoğa ve ÇevreGüneş Enerjisi

4 Başlık ile Agrivoltaics Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elektrik şebekesine bağlı güneş enerjisi sistemlerinde en büyük problemlerden birisi de tarımsal ve sulak arazilere sistemin kurulamamasıdır. Tarım arazilerinin daralmaması için dünyada tarımsal arazi üzerine kurulan güneş enerji sistemi ile elektrik satışına izin verilmemektedir. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için ise “Agrivoltaics” tekniği geliştirilmiştir. Bu içeriğimizde de hali hazırda çok sayıda örneği olan bu yeni tekniği sizler için kısa ve sade bir şekilde derledik.

Agrivoltaics Nedir?

Agrivoltaics, kısaca tarımsal bir arazinin hem ürün yetiştirmek hem de fotovoltaik güneş enerji sistemi için aynı anda kullanılması anlamına gelir. Yani agrivoltaics güneş enerji sistemi ile tarımsal arazilerde hem elektrik üretilirken hem de güneş panellerinin yerleştirildiği konstrüksiyonun altında belirli türden tarımsal ürün yetiştirilebilir.

Agrivoltaics güneş enerji sisteminin standart sistemlere göre en büyük farkı da tasarımıdır. Yani güneş panelleri geleneksel sistemin aksine aralıklarla yerden daha da yükseltilmiş konstrüksiyona (güneş panelinin yerleştirildiği iskele) yerleştirilir. Bu sayede zemindeki tarımsal ürünlerin de güneş alması sağlanmış olur.

Burada önemli olan nokta ise her ne kadar tasarım tarım ürünlerinin de güneş almasına yönelik yapılsa da gün içerisinde güneşin konumunun değişmesi sebebiyle tarımsal ürünler günün her saati güneş görmezler. Bundan dolayı şuan için sistem her tarım ürünü için uygun değildir. Sistem sadece fazla güneş ışığı gerektirmeyen tarımsal ürünler yetiştirilmesine uygundur.

Agrivoltaics Neden Önemli?

Özellikle şebekeye bağlı güneş enerji santrallerinin kurulumu ve yaygınlaşması için en büyük engellerden bir tanesi de tarımsal, sulak arazilere sistem kurulduğunda elektrik satış izni verilmemesidir. Yani diyelim ki sizin tarıma elverişli bir araziniz var eğer bu araziyi tarımsal uygulamalar için değil de güneş enerjisiyle elektrik üretimi için kullanmak isterseniz maalesef gerekli izinleri alamazsınız. Bu da güneş enerjisi ile elektrik üretiminin yaygınlaşmasını önleyen faktörlerden birisidir.

Bu bağlamda tarımsal arazilerin hem güneşten elektrik üretimi amacıyla hem de tarımsal ürün yetiştirmede kullanılması güneş enerji kurulu gücünün önemli bir miktarda artışına sebep olacaktır.

Agrivoltaics Avantajları ve Dezavantajları

Agrivoltaics sisteminin hem güneş panelleri hem de altında yetişen ekinler için belli başlı avantajları vardır. Tabi bu avantajların yanı sıra dezavantaj olarak sayabileceğimiz bazı etkenler de bulunmaktadır.

Avantajlar

  • Güneş enerji sistemi altında yetiştirilen ekinler sayesinde soğutma etkisi oluşturulur. Bu şekilde de güneş paneller daha soğuk kalır ve verimleri arttırılmış olur.
  • Sistemde yetiştirilen ürünler daha az su ihtiyacı duyar.
  • Güneş panellerinin temizliğinde kullanılan su da ekinlerin sulama görevi görür.
  • Sistem için uygun olan tarımsal ürünlerinin yetiştirildiği alanlar, iyi bir planlama ile güneşten elektrik üretimine açılabilir.

Dezavantajlar

  • Sistemde güneş panelleri ekinlerin belirli miktarda güneş almasını sağlamak amacıyla aralıklı olarak yerleştirilir. Bu da geleneksel güneş enerji santraline kıyasla daha düşük sistem verimi anlamına gelmektedir.
  • Agrivoltaics sisteminde çok fazla güneş ışığına ihtiyacı olmayan ve gölgelenme isteyen ürünler yetiştirilebilir.
  • Güneş panellerinin yerleşimi için yerden yüksek ve aralıklı bir montaj sistemi kullanıldığından, sistem maliyeti geleneksel santrallere göre daha fazladır.
  • Tarımsal makinelerin arazide kurulmuş güneş enerji sistemine adapte edilmesi gerekmektedir.

Agrivoltaics Uygulamaları

Agrivoltaics Nedir? Önemi ve Diğer Detaylar

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu