Doğa ve Çevre

Sürdürülebilir Tarım Nedir? Sürdürülebilir Tarım Yöntemi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Sürdürülebilirliğin ele alındığı pek çok noktadan biri olan gıda üretimi, sürdürülebilir tarımı bu içerikte ele aldık.

Sürdürülebilir Tarım Nedir?

Sürdürülebilir tarım, organik gıda üretimini destekleyen bir kavramdır. Üretim kısmında kullanılacak ilaçların kimyasal özelliklerinden tutun, faaliyet sonucunda çıkacak atıkların bertarafına kadar ilgilenilmesini ifade eder. Gübre ve nakliyat işlemleri de buna dahildir. Sürdürülebilirliği tarım sektörüne yansıtmak için pek çok yasal standartlar getirtilmiştir. Her üreticinin bu standartları yakalaması gerekir.

Bir üretici elindeki mahsulü satabilmek için giden bir üretici, firmanın istediği özelliklerde üretmelidir. Bu özellikler arasında ürünün ve hayvanların, hiçbir noktada kimyasallarla teması olmaması yer alır. Eğer bu organik bitkiyi, hayvanların tükettiği düşünüldüğünde hayvanların bu halkada yer alması abes kaçmaz. Sürdürülebilir tarımın hayvanlar üzerindeki olumlu etkileri tartışılmaz. Peki ya insanlar? 

Sürdürülebilir tarımın, insan üzerindeki etkileri ömrü uzattığı ve sağlıklı bir yaşam sunduğu şeklindedir. Kimyasal kullanılmaması ve mahsulün veriminin artması ile insanlarda solunum rahatsızlıklarının azaldığı görülmüştür. Bir tek solunum rahatsızlıkları değil, romatizma gibi kemik rahatsızlıklarında önlediği görülmüştür. Ayrıca organik yapılı toprakla temastan dolayı vücutta bulunan organların, olması gerektiğinden daha dinç olduğu görülmüştür.

sürdürülebilir tarım nedir

Sürdürülebilir tarımın ülke ekonomisine katkısı da unutulmamalıdır. Yerli üretim ve organik gübre satışı, ülkemiz için önemli bir gelir kapısıdır. Bu kapsamda yer alan ürünler, birçok meyve ve sebzelerden oluşur. Ayrıca fıstık, kuru üzüm gibi kuruyemiş ürünleri de yer alır. Bunun haricinde ceviz, ahududu, narenciye, fındık, limon, kestane fide yetiştiriciliği gündemde yer alır.

Peki yapılan sürdürülebilir tarım faaliyetlerinin etkili olduğunu nasıl anlarız? Bunun için alanında uzmanların yaptığı hesaplamalar vardır. Bu hesaplamalarda kullanılan kaynağın toplam maliyeti, üretimde kullanılan her kaynağın ayrı ayrı çıkarılan maliyeti, kaynak adeti etkilidir. Toplam maliyetin, üretimdeki  kaynak sayısına bölünmesi ile sürdürülebilir değerler bulunur.

Sürdürülebilir tarım sadece gıda, çiftçilik gibi kavramlarla ilgili değildir. Pamuk, keten gibi tekstil sektöründe kullanılan pek çok bitkinin, sürdürülebilirliği ile de ilgilidir. Pek çok tekstil firması, müşterileri için pazarlama ve satışını yapabileceği ürünleri ister. Bir tekstil firmasının diğer tekstil firmalarından ayıran özelliği, pazarlama stratejileridir. Günümüzde en iyi pazarlama stratejisi ise organik kavramıdır. Organik ürünler ise sürdürülebilir tarımla mümkündür. 

Tekstil sektörünün dışında sürdürülebilir tarım otomotiv ve arge sektörü ile ilişkisi de vardır. Tarım makineleri ile ilgilenen pek çok otomotiv firmaları, sürdürülebilirlik üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Sürdürülebilir Tarım Yöntemleri Nelerdir?

Sürdürülebilir Tarım Yöntemleri

Tarım faaliyetlerinde etkili olan ana faktörler: su, hava ve topraktır. Bu üç faktörü de korumanın yolunu aramak gerekli ve çevreci bir tutumdur. Ya daha az tüketilmeli ya oluşan atıkları bertaraf etmeli ya da geri dönüştürmenin etkili ve uygun yöntemleri aranmalıdır. Kısacası sürdürülebilir tarım, her çevrecinin bildiği temel “3R” prensibine dayalıdır.

Sürdürülebilir tarım yöntemlerini, geliştirmenin en iyi yolu bilim ve teknolojiden geçmektedir. Birçok tarım makinesi, silolar, sulama işlemleri, nakliyat araçları gibi hususların sürdürülebilirliğe katkısı olabilmesi için üretici teknolojiden yararlanmalıdır. Bu nedenle pek çok AR-GE departmanı ileri teknolojileri hedefler. 

Sürdürülebilir tarımda kullanılan yöntemlerden biri, organik ilaçlama ve gübreleme yapılmasıdır. Pek çok üretici, ucuzluğu nedeniyle kimyasal gübre ve ilaçlama kullanır. Fakat bu durum hem çevreci bir yaklaşım olmaz hem de elde edilen ürünlerde verimsizliğe neden olur. Bunun farkına varmış pek çok firma ve çiftçi, organik üretime geçmiştir.

Bir farklı yöntem ise toprakta yetişen ve istenmeyen yabancı otlardır. Çünkü yabancı otlar topraktaki flor, kalsiyum gibi çeşitli enzimlerin azalmasını gerçekleştirir. Böylelikle toprak içerisinde asıl mahsule, yeterli besin kalmaz. Peki ne yapabiliriz? Yabancı otları ortadan kaldırabilmek için her yıl aynı mahsül üretiminden kaçınmaktır. bir yıl mısır üretirken bir yıl domates yetiştirebilirsiniz.

sürdürülebilir tarım

Ülkemizin birçok noktada boş toprak sınırları bulunur. Hatta eski tarihlerden günümüze kadar boş toprakların işlenmesi için çeşitli çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmaların asıl amaçlarında toprağın işlenmesi ve yerli üretimin artması vardı. Şimdi ise bu amaçları sürdürülebilirlik kapsamında gerçekleştirmek var. Sürdürülebilir tarım, işte burada devreye girmektedir.

Üretim faaliyetleri kapsamında yapılacaklar dışında kompost tesis kurmak, atıkları kompost haline getirilmesi isteğe bağlı olarak yer alabilir. Ortaya çıkan atıkların, bertaraf seçeneği olarak kompost halini almasını sağlamak iyi bir fikir olabilir. Bir gelir- gider hesabı ile kompostun, pek çok gıda üreticisi tarafından kazandıran bir uygulama olduğu keşfedilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu