Doğa ve Çevre

Yeni Karanlık Madde Haritası, Galaksiler Arasındaki Gizli Bağlantıları Gösteriyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden yapılan bir basın açıklamasına göre, uluslararası bir araştırma ekibi, galaksiler arasında daha önce bilinmeyen bağlantıları ortaya çıkaran yeni bir karanlık madde haritası geliştirdi. Harita, Astrophysical Journal’da bir makalede yayınlandı.

Gerçek veriler üzerinde eğitilmiş bir makine öğrenimi modeli kullanılarak geliştirilen yerel evrenin yeni karanlık madde haritası, evrenin geçmişi ve geleceği hakkında önemli bilgiler sunarak bize uzak geleceğe eşi benzeri görülmemiş bir pencere sağlayabilir.

Karanlık madde, evrenin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor ve yine de onun hakkında çok az şey biliyoruz. Bildiğimiz en önemli şey ise, onun evren üzerindeki etkisinin kozmik ağın bel kemiğini oluşturduğu ve galaksilerin hareketini belirlediğidir. 

Araştırmacılar , karanlık maddenin dağılımını galaksiler de dahil olmak üzere gök cisimleri üzerindeki kütle çekimsel etkisine dayanarak çıkarabildiler.

Yeni Karanlık Madde Haritası Galaksiler Hakkında Daha Çok Bilgi Verecek

Araştırmacı ekibi, çalışmaları için, Cosmicflow-3 galaksi kataloğundaki gerçek verileri kullanarak galaksilerin bilinen dağılımı ve hareketi hakkındaki bilgilerden yararlandı ve uygun model oluşturmak için makine öğrenimini kullandı. Bu sayede, görünür nesnelerin haritasını çıkararak, karanlık maddenin dağılımı tahmin edildi.

Ekip, bu yöntemi kullanarak, karanlık maddenin yerel evrendeki dağılımını, evrenin ilk günlerinden itibaren haritasını çıkarmaya çalışan önceki girişimlere göre nispeten daha az yoğun bir şekilde kullanarak haritalamayı başardı.

Yeni karanlık madde haritası, galaksileri birbirine bağlayan daha küçük ipliksi yapılar da dahil olmak üzere birkaç yeni yapı ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu tür bulguların olayları milyarlarca yıl önceden tahmin etmemize yardımcı olabileceğini açıkladı. Örneğin, Samanyolu ile en yakın galaksisi Andromeda’yı birbirine bağlayan karanlık madde filamentlerini inceleyerek, iki galaksinin milyarlarca yıl sonra çarpışıp çarpışmayacağını tahmin edebiliriz.

Yeni karanlık madde haritası galaksiler hakkında daha çok bilgi verecek

Jeong, ” Kozmik ağın yerel bir haritasına sahip olmak, kozmolojik çalışmanın yeni bir bölümünü açıyor” dedi. “Karanlık maddenin dağılımının diğer emisyon verileriyle nasıl ilişkili olduğunu inceleyebiliriz, bu da karanlık maddenin doğasını anlamamıza ve gizli bağlantıları görmemize yardımcı olacaktır.”

Yeni makine öğrenimi haritasının arkasındaki araştırmacılar, karanlık maddenin esasen galaksilerin hareketlerini belirlediğinden, aynı zamanda kaderimizi de belirlediğini açıkladı. Bu nedenle, doğru bir karanlık madde modeline sahip olmak, aslında evrenin geleceğine ve gittiğimiz yöne bakmamıza izin verecektir.

Kaynak
The Astrophysical Journal

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu