OtomotivElektrikHaberler

Mühendisler, Elektrikli Arabaları Kablosuz Olarak Şarj Eden Yollar Oluşturuyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yolda giderken elektrikli arabanızın otomatik olarak şarj olduğunu hayal edin, üstelik durmak veya arabadan inmek zorunda değilsiniz!

Bu hayal yakında gerçek olabilir. En azından yakında Indiana’da gerçek olabilir.

Indiana Ulaştırma Bakanlığı (INDOT), Purdue Üniversitesi ve Alman startup Magment GmbH, elektrikli araçları sürüşte kablosuz olarak şarj eden bir sistem oluşturmak için güçlerini birleştirdi. Bu fikir, dünyanın ilk kablosuz şarj beton kaldırımını geliştirme niteliğinde olmaktadır.

Basın açıklamasında ekipler, projenin üç ana aşamada ilerleyeceğine dikkat çekiyor.

İlk iki aşama, çeşitli kaldırım testi, analiz ve optimizasyon araştırmalarını içerecektir. Bu çalışma nihayetinde Purdue’nun Ortak Ulaşım Araştırma Programı (JTRP) tarafından yürütülecektir. Bu aşamalar tamamlandığında, üçüncü aşamada INDOT’un en az çeyrek mil uzunluğunda bir test sahası inşa etmesi planlanıyor. Burada ise ekip, betonun yüksek güçte çalışan ağır kamyonları şarj etme kapasitesini test edecek.

Ancak, bu test yatağı için belirli bir konum henüz belirlenmedi.

Tüm bu aşamalar başarıyla tamamlandıktan sonra INDOT, Indiana içinde eyaletler arası bir otoyolun henüz belirlenmemiş bir bölümünü elektriklendirmek için yukarıda belirtilen denemeler sırasında inşa edilen yeni teknolojiyi kullanmaya başlayacak.

Magment CEO’su Mauricio Esguerra yaptığı açıklamada, “Bu proje dinamik kablosuz şarjın geleceğine doğru atılmış gerçek bir adımdır.” dedi. Bakan, projenin şüphesiz uygun fiyatlı, sürdürülebilir ve verimli ulaşım elektrifikasyonu için standardı belirleyeceğini de not etti.

Projenin bu yaz başlaması bekleniyor. Ve başarılı olduğunu varsayarsak, devrim niteliğinde olacağa benziyor. Ancak olmaması durumunda, planlanan bu çalışma kablosuz şarj veya güç üretimi konusunda yapılmış tek çalışma değil.

Aralık 2020’de, size elektrik üretmeyi sokakta gezintiye çıkmak kadar basit hale getirmek için yeni bir yol yaratan araştırmacıların haberleri de yayınlanmıştı. Araştırmacılar, bunu piezoelektrik malzemeler kullanarak yaptılar.

Yeni Indiana projesi söz konusu olduğunda, mühendislerin elektrikli araçlara güç sağlamak için yeterli enerjiyi üretmek için ne tür teknikler kullanmayı planladıkları hala belirsizliğini koruyor, çünkü bu noktada çok fazla bilgi sağlanmadı. Yeni bilgiler gün ışığına çıktıkça daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Kesin olan bir şey var ki, yeni girişim çevre dostu olacak ve daha yeşil bir yarın yolunda bize yardımcı olacak!

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu