OtomotivElektrikEnerjiHaberler

Çin’in Elektrikli Araç Filosu Avrupa’ya Giriyor!

Tesla'nın Avrupa'da bir rakibi daha oldu!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

BYD, geçtiğimiz günlerde 100 adet tamamen elektrikli BYD Tang SUV’nin ilk sevkiyatının 7 Haziran’da Şanghay Limanı’ndan ayrıldığını ve bu yazın sonlarına doğru Norveç’teki bayilere gitmek üzere yola çıktığını duyurdu. BYD, Çin’in elektrikli araçlar konusundaki önemli adımını temsil eden bir firma oldu.

Norveç, Çin’den tamamen elektrikli otomobil alan Avrupa ülkeleri listesinde ilk sırada yer alıyor ve BYD, 2021’in sonundan önce 1.500 otomobil tedarik edeceğini açıkladı. BYD’nin Norveç’e giden tamamen elektrikli araç filosu, şirketin 86,4 kWh’lik bir pil paketi olan ve 249 mil (400 km) WLTP menzili sunduğu bildirilen Blade Battery’ye sahiptir ve daha düşük hızlarda beşinci bir menzile sahip olabilir.

Çin’in Elektrikli Araç Filosu ile Tesla’nın Avrupa’da Yeni bir Rakibi Oldu

Aracın tasarım sürecine hakim olan mühendis Ho, “BYD Tang, günümüzün aile odaklı ve iklim bilincine sahip sürücüler için son derece iyi donanımlı bir otomobil” şeklinde konuştu. Bunun yanı sıra, BYD otomobillerinin Elon Musk’ın Tesla’sına karşı iyi bir rakip olabileceği gündemde olan haberler arasında. Mayıs ayında, bir Norveç hükümet konseyi, 2013 ve 2015 yılları arasında üretilen Tesla Model S araçlarında pil ömrünü azaltan 2019 yazılım güncellemesinin ardından, Tesla’ya, pil şarj hızlarını azalttığı için araç müşterisi başına 16.000 kron para cezası ödemesini emretmişti. Şimdi ise BYD’nin ilk rotasının Norveç olması, Tesla’ya dişli bir rakip geldiğinin kanıtı oldu.

Çin'in Elektrikli Araç modeli BYD Tang

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın geçtiğimiz Perşembe günü, “şimdiye kadar yapılmış en hızlı üretim arabası” olacağını iddia ettiği ve uzun zamandır beklenen Model S Plaid’i piyasaya sürmesine rağmen, Norveçli elektrikli araç sahipleri iki firma arasında seçim yapmakta zorlanabileceğe benziyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu