HaberlerElektrikOtomotiv

Dünyanın İlk Elektrikli Araç Şarjlı Karayolu Denemesi İtalya’da Başlıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Teknoloji, otoyolun elektrikli araçları sürerken şarj etmesine izin verecek.

Innovation Origins tarafından hazırlanan bir rapora göre İsrailli şirket ElectReon Wireless, teknolojinin yaygın olarak benimsenmesini test etmek için İtalya’da Milan ve Brescia arasında 0,6 mil uzunluğunda (1 kilometre) bir elektrikli araç şarj otoyolu inşa ediyor.

İtalya’daki deneme, elektrikli araç şarj yolunun ilk örneği olmasa da, otoyol içeren bir teknolojinin ilk denemesi olma niteliği taşıyor.

Deneme sırasında, otoyol, enerjiyi manyetik indüksiyon yoluyla doğrudan elektrikli araçların (EV’ler) pillerine aktarmak için yolun kenarındaki bakır bobinler kullanarak sürerken elektrikli araçları şarj edecek.

Elektrikli Araç Şarjlı Karayolu Amacı ‘Menzil Kaygısını’ Azaltmak ve Otonom EV’leri Serbest Bırakmak

Toplu elektrikli araçların benimsenmesinin önündeki engellerden biri, dünya çapında sarj altyapısının doğru biçimde uygulanamamasıdır. Öyle ki, elektrikli araç sahipleri sürüş esnasında sürekli en yakın şarj istasyonuna yakın mesafede sürüş yapma kaygısı taşıyorlar. Bu da elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması adına önemli bir sorun teşkil ediyor.

Şirket, web sitesinde “Dinamik Kablosuz Güç Aktarımı” teknolojisi ile “menzil kaygısından” yoksun bir dünya öngörüyor.

Şarj altyapısı esasen yolların içine inşa edileceğinden, sistem aynı zamanda büyük pillerin yanı sıra şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da büyük ölçüde azaltacaktır. 

elektrikli araç şarjlı karayolu üzerindeki bileşenler

ElectReon, İtalya’daki test EV-şarj otoyol denemesi için, bir dizi katılımcı elektrikli aracın şasisine bir alıcı yerleştirecek. Bir kilometrelik karayolu şeridinde asfaltın altına bakır bobinler monte edilecek ve yolun kenarına yerleştirilmiş bir kontrol ünitesi olacak. Ayrıca, ElectReon tarafından yapılan önceki denemeler, şarj yolundan elektrikli araçlara yerleştirilen alıcılara ortalama 70 kW aktarım hızı gösterdi.

İddialı projeler, küresel elektrikli araçların benimsenmesini büyük ölçüde artırabilir!

Günümüzde edinilen verilere göre, ElectReon şirketi bu teknoloji üzerinde araştırma yapan tek şirket değil. Tel Aviv, İsrail ve Gotland da Tesla’nın alternatif elektrik alanları kullanarak fişsiz floresan lambaları aydınlatma deneylerine dayanan bu teknoloji üzerinde çalışmakta.

Kaynak
Innovation Origins

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu