ElektrikHaberlerOtomotiv

Dikey Batarya Elektrikli Araçlarda Devrim Yaratıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüz teknolojisinde öyle gözükmese de, elektrikli araçların (EV) geliştirilmesi söz konusu olduğunda hala nispeten erken bir aşamadayız. Page-Roberts tarafından geliştirilen dikey batarya konseptine sahip yeni araç, araçların menzilini ve potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için hala yapılabilecek çok şey olduğunu gösteriyor.

Tipik olarak, EV otomobil üreticileri, güç vermek için gereken büyük piller araçlarının zeminin altına yerleştirirler. Bu pratik bir yol gibi görünse de, dezavantajları bulunmaktadır.

Page-Roberts’ın yeni tasarımı, pil takımını aracın ön koltukları ile arkadaki koltuklar arasına rahat bir şekilde yerleştirir. Bu nedenle pil takımını sığdırmak için arka koltukların arkaya dönük olması gerekiyor.

Page Roberts CEO’su yeni tasarımları olan pili anlatırken, “Aracın artan boyutu ve ağırlığı aralığı önemli ölçüde engeller. Sadece pil takımının yerini hareket ettirerek, çok daha verimli bir çözüm bulduk,” ifadelerini kullandı. Bu tasarımın daha aerodinamik ve daha hafif olması nedeniyle Page-Roberts, %30’a kadar daha verimli olma potansiyeline sahip olduğunu açıklıyor. Şirket, bunun geliştirilmiş menzile veya daha küçük pil paketlerine dönüşebileceğini söylüyor.

Dikey Batarya Gelecek Vaat Ediyor

Page-Roberts, basın açıklamasında tasarımının özellikle küçük elektrikli araçlar için uygun olduğunu ve daha düşük yükseklikli spor şık 4 koltuklu tasarımlara izin vererek harika tasarım özgürlüğü sunduğunu söylüyor. Firmanın CTO’sunda yer alan Mark Simon, “menzil ve şarj altyapısıyla birlikte pil maliyeti ve enerji yoğunluğu konusundaki zorlukların elektrikli araçlarda ilerlemeyi geciktirmeye devam ettiğine” işaret ediyor. Bu kapsamda tasarımın önemini vurgulamak için Simon, “Tasarım konseptimiz maliyetleri düşürüyor, verimliliği artırıyor, çevikliği artırıyor ve tasarım özgürlüğü sunuyor” ifadelerini kullandı.

Elektrikli araçları başka bir boyuta taşıyabilecek olan yeni pil tasarımları, enerji tasarrufu konusunda büyük başarılara imza atacak gibi dursa da, araçların tasarımında önemli değişiklikler yaratacağı için ne kadar tercih edileceği şu anda meçhul.

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu