Uzay BilimleriHaberlerTeknoloji

Richard Branson Uzaydaki İlk Milyarder Oldu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Beş gün önce, Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson’ın 11 Temmuz’da uzaya gideceği haberi duyurulmuştu. Bilindiği üzere Jeff Bezos da Blue Origin New Shepard uzay aracı ile uzaya çıkmayı planlıyor.

Bugün Branson, Virgin Galactic’in VSS Unity SpaceShipTwo aracının başarılı bir şekilde uzaya yükselme hayalinin gerçeğe dönüşmesini sağladı. Bu sayede Richard Branson, fon sağlanmasına yardım ettiği bir roketle uzaya giden ilk kişi oldu ve ticari uzay endüstrisi için önemli bir an oluşturmayı başardı.

SpaceShipTwo’nun taşıyıcı uçağı bugün 10:40’da havalandı ve Branson’ın Virgin Galactic’in baş astronot eğitmeni Beth Moses ile birlikte New Mexico’daki Spaceport America’dan uzaya doğru ilerlediği görüldü. Bu başarılı projenin arkasındaki en önemli isimler olan Virgin Galactic operason mühendisi Colin Bennett ve şirketin araştırma operasyonlarından sorumlu olan Sirisha Bandla, başarılarını kamuoyuyla paylaşan isimler oldu.

Richard Branson Uzaydaki İlk Milyarder Oldu

Siteye yüklenen canlı görüntülere göre ekip, VSS Unity’nin Spaceport America’dan uzaya çıkış anlarından birkaç saniye önce ağırlıksızlığın tadını çıkardı.

Uçağın yer kontrolüyle olan titrek iletişim bağlantısından duyulduğu üzere Branson, mürettebat arkadaşlarını tebrik etti ve sonunda gerçekleşen başarılı projeyi hazırlayan ekibin çalışması için “Bizi buraya kadar getirmek için on yedi yıllık sıkı çalışma” ifadesini kullandı. Ayrıca, bu heyecan verici yolculuğu “hayatının deneyimi” olarak adlandırdı.

VSS Unity’nin pilotluğunu Dave Mackay ve Michael Masucci yaptı. Mühendislik harikası uzay aracı, VMS Eve’in kanatlarının altında havalandı ve yaklaşık 50.000 feet (15.000 metre) yükseklikte adeta bir şov yaptı.

Uçuşa saatler kala Richard Branson, göreve tanıklık etmek için New Mexico’da bulunan Elon Musk ile çekilmiş bir fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşarak kendini iyi, istekli ve hazır hissettiğini duyurdu. Bu uçuş sayesinde Richard Branson, Jeff Bezos’dan önce uzaya çıkarak “uzaydaki ilk milyarder” olma şansını yakaladı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu