BilimHaberlerTıp

Ölümcül Örümcek Zehri Kalpleri Onarabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Örümcek zehri ölümcül olabilir, ancak bazı avantajları olduğu da doğrudur. Geçmişte, araştırmalar zehrin herhangi bir yan etkiye neden olmadan ağrıyı hafifletebileceğini bulmuştu. Şimdi ise, Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, Fraser Adası huni ağı örümceğinin zehrinin kalp krizinden kaynaklanan hasarı önlemeye ve hatta donör kalplerin ömrünü uzatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor!

Temmuz 2019’da yine Queensland Üniversitesi araştırmacıları ölümcül bir örümceğin zehrinde, birisi felç geçirdiğinde beyin hasarını savuşturabilecek bir molekül keşfetmişlerdi. Şimdi ise, araştırmacılar daha da büyük bir keşifle karşımıza çıkmayı başardılar.

Araştırmacılar molekülün kalbi felçlerden korumak için çalıştığını buldular, bu yüzden kalpteki iskemik olaylar için işe yarayıp yaramayacağını görmek adına denemeye karar verdiler. Ve deney sonucunda bunun gerçekten de işe yaradığını keşfettiler. O zamandan beri, Queensland’deki araştırmacılar kalp krizi ile ilgili bugünün sonuçlarına gelmek için bu çalışmayı istikrarlı bir şekilde devam ettiriyor.

Örümcek Zehri Kalp Hastalıklarının Çözümü Olabilir mi?

Araştırma ekibi lideri Dr. Nathan Palpant yaptığı açıklamada, “Kalp krizinden sonra kalbe kan akışı hızı azalır ve bu da kalp kaslarında oksijen eksikliğine neden olur” dedi. Örümceğin zehrinden geliştirilen ilaç adayı ise, kalp kaslarına oksijen gönderme konusunda oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. 

Ölümcül Örümcek Zehri Kalpleri Onarabilir!

Onlarca yıllık araştırmalara rağmen, hiç kimse kalp hücrelerinde bu ölüm sinyalini durdurabilecek bir ilaç geliştirememişti, bu da kalp hastalığının dünyada önde gelen ölüm nedeni olmaya devam etmesinin nedenlerinden biri olmaktaydı.

Devrim niteliğindeki bu ilaç adayı ise Hi1a adında bir protein. Şimdiye kadar, araştırmacılar bu ilacı kalp krizi stresine maruz kalan insan kalp hücrelerini kullanarak test ettiler. Testler sonucu ise Hi1a’nın kalpteki asit algılayan iyon kanallarını bloke ettiğini ve ölüm sinyalini başarıyla durdurduğunu buldular.

Protein artık organ nakillerinin ömrünü uzatmak için de kullanılacak. St Vincent Hastanesi’nde kıdemli bir kardiyolog olan Profesör MacDonald, “Kalp hücrelerinin hayatta kalması kalp nakillerinde hayati öneme sahiptir. Kalpleri Hi1a ile tedavi etmek ve hücre ölümünü azaltmak, başarılı nakil olasılığını artıracaktır.” dedi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu