Haberler

Ölümsüzlüğe Ulaşacağımız Tarih

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ölümsüzlük, insanoğlunun sürekli arzuladığı bir şey ve bunun fiziksel olmasa da zihinsel olarak gerçekleşebileceği iddia ediliyor. Bu yazımızda zihinsel ölümsüzlük iddialarını derledik.

Ölümsüzlük Tarihi

İnsanlığın en merak ettiği olgulardan biri olan ölümsüzlük 32 yıl içerisinde yani 2050’ye kadar gerçek olabilir. Bu görüşün sahibi ünlü bir fütürist olan Dr Ian Pearson. Pearson’a göre 1970 yılından sonra dünyaya gelenler ölümsüzlüğü tecrübe edebilirler.

Ölümsüzlük Mümkün Mü ?

Bilimsel gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini belirten Pearson. 2050 yılana kadar yapay zeka, robotik sistemler ve genetik mühendisliğiyle alakalı gelişmeler insanın sahip olduğu vücuda bağlı yaşamak zorunda olmayabilir. İnsanların zihinlerini makinelere aktarılmasıyla birlikte fiziksel olarak ölüm gerçekleşse bile zihinsel olarak başka bir vücutta zihin yaşamaya devam edebilir. Benzer bir iddia geçtiğimiz yıllarda Teknoloji devi Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil’dan da gelmişti. 

0bbRZd3 OE ta52HPC6eQ Mühendistan

Kurzweil’e göre “2029 yılına gelindiğinde gelişmiş medikal teknolojiler, hayatımızı her sene bir yıl daha arttıracak duruma gelecek.”

İnsan beyni bir bulut sistemine bağlanabilir. Böylece nano teknolojiye sahip olan medikal cihazların vücut savunma mekanizması gibi davranarak kanser,dolaşım sistemi hastalıkları vb. hastalıkları önleyebileceğini tahmin ediyor. Bu da beraberinde ölümsüzlük kavramının bir adım daha öteye geçeceğini gösteriyor.   2 milyon yıl önce insanoğlundaki “frontal korteks’in evrilerek gelişmesine benzer bir değişim geçireceğimizi savunan Kurzweil. Bu safhaya ulaşıldığında bilişsel olayların, duyguların ve iletişim çok daha kuvvetli olacağını belirtti.   “İnsanlar arasında anlaşılması güç iletişim formları  kurularak, duygu ve düşünceleri derinlemesine etkileyen müzik parçaları ortaya çıkacak, espri anlayışımız gelişecek ve daha derin aşklar yaşanacak.” diyerek gün geçtikçe gelişen bir insan zekasını belirtti.    

ölümsüzlük

Kurzweil’in ölümsüzlük düşüncesi 2 temel durumla ilişkilendirilmişti. İlki, olası gelecekte teknolojinin daha gelişmiş olarak, daha mini boyutlu ve daha ekonomik olması.   Kurzweil bunu , günümüzde kullandığımız Android telefonların 1960 yıllarında MIT’de kullanılan hemen hemen 11 milyon dolar değere sahip olan zamanının ileri bilgisayarlarıyla aynı düzeyde işlem yapabilmesiyle örnekledi.   Kurzweil’in bir diğer gerekçesi, ABD’nin Connecticut bölgesindeki bir araştırma merkezinin çalışmalarına ilişkilendiriliyor. Diabetle mücadele merkezi Joslin Diabetes  Center hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerde  hayvanlara daha çok beslemelerine rağmen onların kilo almamasını sağladı. Kilo almaya neden olan genin baskılanmasıyla, hayvanların ömürlerinin arttığı gözlemlendi.   Kurzweil, bu gibi çalışmalarla ve üretilen teknolojilerle insanlığında ölümsüzlük kavramına daha çok alışacağını düşünüyor.  Bunun da yakın bir gelecekte gerçekleşebileceğini tahmin ediyor.    

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu