HaberlerTeknoloji

İsrail, Tamamen Yapay Zeka Kontrollü Droneları Savaş İçin Kullanıyor

Yapay zeka kontrollü dronelar klasik savaş yöntemlerini kökünden değiştirebilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Temmuz 2019’da tanımlanamayan insansız hava araçları ABD Donanmasını kuşatarak ülkeyi tetikte tutacak bir süreci başlatmıştı. Mayıs 2021’de İsrail, Hamas militanlarını bulmak, tanımlamak ve saldırmak için tamamen yapay zeka kontrollü drone sürülerinin kullanılmasına karar vermişti.

Geçen ay, İsrail’in son Gazze ihtilafı sırasında yarı otonom bir robot konuşlandırıldı. Bir makineli tüfek taşıyan Jaguar adlı bu robot, belirlenen bir yere gidebiliyor, ateşe geri dönebiliyor hatta tehlikeye girdiğinde kendini imha edebiliyor. Ancak robotun makineli tüfekten ateş açması için bir insan operatöre ihtiyacı var. Yapay zeka (AI) tarafından yönetilen bu ürün, görevi sırasında bazı drone’ları kaybetse bile görevine devam edebilir.

Makine öğrenim sistemi, uydulardan diğer keşif dronelarından ve hava araçlarından elde edilen verilerle besleniyor.

Son birkaç yıldır İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hamas militanlarının yerlerini belirlemek ve herhangi bir stratejik avantajı ortadan kaldırmak amacıyla saldırılar planlamayarak yapay zekayı ve süper bilgisayarları kullanıyor. IDF’ye göre bu, toplanan verileri çok daha hızlı taramalarına izin veriyor ve görevleri için gereken süreyi de azaltıyor.

Yapay Zeka Kontrollü Dronelar Dengeleri Değiştirebilir

Mart 2020’de ise Libya, Haftar militanlarına saldırılar düzenlemek için otonom bir insansız araç kullanmıştı. Ne var ki, dünyanın geneli teknoloji liderliğindeki bu tür savaşlardan hiç de memnun değil.

Bu kapsamda, İnsan Hakları İzleme Örgütü, “katil robotlar” olarak adlandırdığı tam otonom silahlara karşı bir kampanya yürütüyor. İnternet sitesine göre, tam otonom silahların kullanım kuralları askeri gereklilikleri ve uluslararası hukuk standartlarını kesinlikle karşılamıyor. Bu durum da temel yaşam hakkını ve insan onurunu tehdit ediyor. Bu nedenle yapay zeka ürünü saldırı robotları, bu örgüt tarafından etik bulunmuyor. Katil Robotları Durdurma kampanyası, Çin, İsrail, Güney Kore, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD gibi tam otonom silahların geliştirilmesi, üretimi ve kullanımı ile uğraşan ülkeleri hedeflemektedir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu