En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Fizik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Fizik mühendisliği bölümü diğer mühendislik bölümlerine kıyasla daha az popüler olan bir bölüm olsa da mezunları çok farklı alanlarda iş bulabilmektedirler. Fizik mühendisleri çalıştıkları sektöre ve firmalara göre çok farklı aralıklarda kazançlar elde etmektedirler. Bu içeriğimizde sizlere 2024 yılı için fizik mühendisliği maaşlarını özel, devlet, üniversite ve yurt dışı olmak üzere dört farklı grupta derledik.

Özelde Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik mühendisliği bölümünden mezun olanlar pek çok mühendislik dalı gibi özel sektörde çeşitli alanlarda çalışma imkanına sahiptirler. Bu sebepten de özel sektörde fizik mühendisliği maaşları da çok değişiklik göstermektedir. Diğer mühendislik bölümlerinden mezun olanlar gibi özelde fizik mühendisliği maaşları da tecrübeye, bilgi birikimine, çalışılan sektöre, iş pozisyonuna, çalışma şartları ve firmaların kurumsallığına göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda özel sektörde çalışan fizik mühendislerinin tecrübe, sektör ve firma durumuna göre kazandıkları maaş aralıklarını görebilirsiniz. Tabi bu aralıkların dışında da maaş alanlar olabilir. Ama elimizdeki verilere göre özel sektörde fizik mühendisliği maaş aralıkları bu şekildedir.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Fizik Mühendisi22.313TL26.184TL33.863TL
Kıdemli Fizik Mühendisi (2-5 Yıl Tecrübe)30.909TL34.965TL41.147TL
Uzman Fizik Mühendisi (5-10 Yıl Tecrübe)37.721TL40.399TL72.450TL
Tecrübeli Fizik Mühendisi (+10 yıl tecrübeli)49.038TL52.518TL94.185TL
Yukarıdaki tablodaki maaşlar net tutarlardır.

Devlette Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik mühendisleri diğer mühendislik bölümlerinden mezun olanlar gibi devlet kurumlarında da çalışabilmektedirler. Her ne kadar fizik mühendisleri için devlette açılan kontenjan sayısı az da olsa fizik mühendisleri özellikle de TÜBİTAK ve TAEK gibi kurumlara yerleşebilmektedirler. Kamuda mühendis maaşları özel sektöre göre daha sabittir.

Devlette fizik mühendisliği maaşları özel sektöre göre çok fazla değişiklik göstermemektedir. Kamu kurumlarında fizik mühendisliği maaşları genel olarak eğitim düzeyi (yüksek lisans, doktora), dil puanı (YDS, TOEFL, vs.), pozisyon (birim müdürü, ekip lideri vs.) ve görev tanımlarına göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere 2024 Ocak ayından itibaren devlette 1/4 kademe ile işe başlayan bir mühendis 50.869 TL kazanmaktadır. Devlet dairelerinde genellikle yeni başlayan bir mühendis bölüm fark etmeksizin hemen hemen aynı maaşı aldığı için fizik mühendislerinin devletteki maaşını da bu civarda düşünebilirsiniz.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Üniversitede Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik mühendisleri tarafından akademik kariyer de sıklıkla tercih edilmektedir. Öyle ki akademik kariyerin genellikle ilk basamağı araştırma görevliliğidir. Genellikle de araştırma görevlisi maaşları da üniversite ve bölüm fark etmeksizin aynıdır. Bu da yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere üniversitede fizik mühendisliği maaşları 2024 yılı Ocak ayından itibaren 48.003 TL olarak belirlenmiştir.

Akademik kariyer yolunu seçen fizik mühendislerinin maaşları da pek tabi bazı kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlardan en önemlileri ise akademik pozisyondur. Yüksek lisans, doktora ve doçentlik gibi unvanlara göre maaş aralıkları değişiklik göstermektedir. Ayrıca doktorasını tamamlamış bir fizik mühendisi öğretim üyesi pozisyonunda ise girdiği derslerden de ekstra ücret kazanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra yayınladığı makale sayısı, yürütülen proje ve tez çalışmaları da akademide fizik mühendisliği maaşlarını artırmaktadır.

Yurt Dışında Fizik Mühendisliği Maaşları

Fizik mühendisleri ayrıca yurt dışında da çalışabilmektedirler. Çok sayıda ülkede fizik mühendisliği ile ilgili iş pozisyonlarını bulmak çok da zor değildir. Tabi yurt dışında da çalışabilmek için fizik mühendislerinin kazanması gereken bir takım yetkinlikler vardır. Bunlardan en önemlisi de yabancı dil bilgisidir. İngilizceyi belirtmeme gerek bile yok yurt dışına gidin veya gitmeyin iyi düzeyde İngilizceyi okuyup, konuşup, anlayıp yazabilmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Ana dili İngilizce olan bir ülkede çalışılacak ülkede çalışmayacaksanız, o ülkenin resmi dilini de öğrenmeniz iş arayışınızda size büyük katkı sağlayacaktır. Tabi dilin yanı sıra çalışacağınız ülkede geçerli bir çalışma izninizin olması da firmalar için tercih sebeplerinden birisidir. Bu iki kriterin yanı sıra tecrübe ve bilgi birikimi de yurt dışında iş bulmanızı kolaylaştıracak etkenlerdir.

Uluslararası bir kariyer ve iş arama sitelerinden birisi olan Glassdoor verilerine göre bazı ülkelere göre yurt dışında net fizik mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

  • ABD : 86.596 $/yıl
  • Almanya: 66.649 Euro/yıl
  • Kanada: 81.076 CA$/yıl

Yukarıda belirtilen yurt dışında fizik mühendisliği maaşları net ve yıllık maaşlardır. Diğer ülkelerde de farklılık gösterse de yurt dışında fizik mühendisliği maaşları ortalama olarak bu civarlarda değerlendirmek doğru olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak fizik mühendisliği bölümü Türkiye’de henüz hak ettiği itibarı hem maddi hem de manevi olarak görmemektedir. Pek tabi bu da ülkemizde fizik mühendisliği maaşlarına da yansımaktadır. Fizik, Kimya ve Matematik mühendisliği gibi temel bilim mühendisliklerinden mezun olanlar araştırma geliştirmenin ön planda olduğu ülkelerde, kurum ve kuruluşlarda hem maaş olarak hem de çalışma şartları olarak iyi bir seviyede olabilir. Ülkemizde de bu durumun değişmesi, bilim ve teknoloji üreten bir ülke olmamız dileğiyle…

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu