En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Gıda Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında gıda mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

Özel Sektörde Gıda Mühendisliği Maaşları

Birçok gıda mühendisliği mezunu, genellikle özel sektörde işe başlar. Benzer şekilde, diğer mühendislik dallarında olduğu gibi, özel sektörde çalışan gıda mühendislerinin maaşları oldukça çeşitlilik gösterir. Mühendislerin kazançları, sektöre, firmanın büyüklüğüne ve mühendisin sahip olduğu bilgi birikimine bağlı olarak değişir. Aşağıdaki tablo, 2024 yılı itibarıyla gıda mühendislerinin deneyim yıllarına göre minimum, ortalama ve maksimum net maaş aralıklarını göstermektedir.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Gıda Mühendisi22.313 TL24.938 TL28.613 TL
Kıdemli Gıda Mühendisi (2-5 Yıl Tecrübe)25.725 TL28.350 TL32.550 TL
Uzman Gıda Mühendisi (5-10 Yıl Tecrübe)32.288 TL37.800 TL63.750 TL
Tecrübeli Gıda Mühendisi(+10 yıl tecrübeli)41.974 TL49.140 TL82.875 TL
Maaş Aralıkları Net Tutarlardır

Bu bilgiler, sektörde aktif olarak çalışan gıda mühendislerinin verdiği bilgilere ve yıllık anket sonuçlarına dayanılarak derlenmiştir. Ancak özel sektördeki maaş aralıkları oldukça değişken olduğundan, yukarıdaki maaş aralıklarının dışında çalışan birçok gıda mühendisi de olabilir. Bu nedenle, bu aralıklar sadece bir fikir vermek amacıyla sunulmuştur ve özel sektördeki tüm gıda mühendislerinin kazançlarını kapsamayabilir.

Daha Fazla Öğren: Gıda Mühendisliği Nedir?

Devlette Gıda Mühendisliği Maaşları

Gıda mühendisleri, özel sektörde olduğu gibi kamu kurumlarında da çalışma imkanına sahiptir. Kamuda mühendis maaşları, özel sektördeki maaşlara göre daha sabit bir aralıkta bulunmaktadır. Kamuda çalışan mühendislerin maaşları, derecelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kamuda memurluk derecesi ise tecrübe yılına, iş pozisyonuna, görev tanımına ve mühendisin bilgi birikimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, tüm mühendislik branşları için devlet tarafından ödenen maaşlar sabittir. 2024 yılı itibariyle devlette çalışan gıda mühendislerinin net maaşı 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıda listelenen maaşlar devletin 2024 yılı için belirlediği rakamlardır. Yapılan zamlardan sonra bu rakamları düzenli olarak güncelliyoruz.

Üniversitede Gıda Mühendisliği Maaşları

Gıda mühendisleri, üniversitelerde akademisyen olarak da çalışma imkanına sahiptirler. Doktorasını tamamlamamış gıda mühendisleri, araştırma görevlisi pozisyonunda çalışmaktadırlar. 2024 yılı için, üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan gıda mühendislerinin maaşı net olarak 48.003 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitede gıda mühendisliği maaşı, akademik unvana (doçent, profesör, vb.), verilen ders sayısına (araştırma görevlileri ders ücreti almaz), yayınladığı makale sayısına ve dahil olduğu projelere göre değişkenlik gösterir. Örneğin, profesörlük unvanına sahip bir gıda mühendisinin 2024 yılı Ocak ayı itibariyle net maaşı 72.422 TL’dir. Ayrıca, bu profesörün verdiği ders sayısına, yayınladığı makale sayısına, dahil olduğu bilimsel araştırma projelerine ve sahip olduğu tez öğrencisi sayısına göre de ek gelir elde edebilir.

Yurt Dışında Gıda Mühendisliği Maaşları

Gıda mühendisleri ayrıca yurt dışında birçok ülkede de çalışabilmektedir. Aşağıda bazı ülkelere göre yıllık brüt gıda mühendisliği maaşları listelenmiştir.

 • ABD: 51.501 $/yıl
 • Almanya: 36.000 €/yıl
 • Hollanda: 33.336 €/yıl
 • Kanada: 91.577 KA$/yıl
 • Avustralya: 73.000 AU$/yıl
 • Birleşik Krallık: 36.800 £/yıl

Yukarıda listelenen yurt dışında gıda mühendisliği maaşları ile ilgili veriler Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Yurt dışında mühendis maaşları da çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlarda bazıları;

 • Çalışacağınız ülkenin resmi dilini bilmek
 • Tecrübe ve yer aldığınız projeler
 • Eğitim düzeyiniz (Yüksek lisansınızı da yapmış olmanız lazım.)
 • Bilgi birikiminiz
 • Çalışacağınız ülkede hali, hazırda bir çalışma izninizin olması

Sonuç

Gıda mühendisliği maaşları geniş bir aralıkta değişkenlik gösterir ve özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı gibi farklı çalışma alanlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak, sadece para hedefiyle değil, başarıyı hedefleyerek bir kariyer oluşturmak çalışma hayatında önemlidir. Başarı, para kazanmayı da beraberinde getirir. Ancak, maaş kadar çalışma koşulları da önemlidir. Eğer kazandığınız parayı harcayamayacağınız kadar yoğun bir çalışma programınız varsa, işte çalışmanın anlamı da kaybolur.

Bu yazımızda, gıda mühendisliği maaşlarına ilişkin özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı gibi farklı çalışma alanlarına göre bilmeniz gerekenleri özetledik. Görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında paylaşarak, yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu