En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Otomotiv Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere otomotiv mühendisliği maaşlarını devlette, özel sektörde, üniversitede ve yurt dışında olmak üzere çeşitli başlıklar altında derledik. 2024 otomotiv mühendisliği maaşlarını gelin detaylı bir şekilde beraber inceleyelim.

Özelde Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Özel sektör, mühendislik maaşlarının en çok değiştiği yerdir. Çünkü özel sektörde maaş aralıkları çalışılan firmaya, sektöre, görev tanımına, çalışanın bilgi birikimi ve tecrübesine göre değişmektedir. Özelde otomotiv mühendisliği maaşları için de aynı durum geçerlidir.

Otomotiv mühendisleri genellikle otomobil, kamyon, traktör, iş makineleri vb. üretim fabrikalarında çalışmaktadır. Bu durum özelde otomotiv mühendisliği maaşlarının da değişken bir skalaya yayılmasına sebep olmaktadır. Aşağıdaki tabloda tecrübe yılına göre 2024 yılı özelde otomotiv mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Otomotiv Mühendisi25.528TL32.550TL36.094TL
Kıdemli Otomotiv Mühendisi (2-5 Yıl Tecrübe)35.700TL40.950TL50.663TL
Uzman Otomotiv Mühendisi (5-10 Yıl Tecrübe)55.650TL64.313TL95.550TL
Tecrübeli Otomotiv Mühendisi(+10 yıl tecrübeli)72.345TL83.606TL124.215TL
Bu Tutarlar Net Maaş Aralıklarıdır.

Yukarıdaki maaş aralıkları pek tabi firmaya, sektöre, çalışma pozisyonuna (müdür, ekip lideri vs.) göre değişiklik gösterebilmektedir. Kafanızda bir aralık oluşması açısından sektörde hali hazırda çalışan mühendislerden aldığımız bilgiler doğrultusunda bu şekilde bir tablo oluşturduk.

Devlette mühendis maaşı özel sektöre göre daha sabittir. Genellikle bölüm fark etmeksizin devlette çalışan mühendisler birbirlerine yakın maaşlar kazanırlar. Otomotiv mühendisleri kontenjan az olsa da devlette de çalışabilmektedirler.

2024 yılı devlette otomotiv mühendisi maaşı ise net olarak 50.869 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar devlette aynı derecede çalışan bölüm fark etmeksizin tüm mühendisler için hemen hemen aynıdır.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki tabloda 1/4 derecesinde mühendis maaş tutarı gösterilmiştir. Bu maaş da belirli kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Yabancı dil bilgisi, görevlendirmeler, çalışma pozisyonu gibi etkenlere bağlı olarak artabilmektedir.

Üniversitede Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendisleri ayrıca üniversitede çalışabilmektedirler. Genellikle de araştırma görevlisi olarak işe başlayan otomotiv mühendisleri, yüksek lisans doktora tamamlayarak ve sonrasında da çeşitli bilimsel çalışmalar yapıp gerekli eğitimleri tamamlayarak doçent ve profesör de olabilmektedirler. Bölüm fark etmeksizin araştırma görevlisi maaşları sabittir. Üniversitede otomotiv mühendisliği maaşı da 2024 yılı için 48.003 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitede otomotiv mühendisi maaşları doktor, doçent ve profesör gibi akademik unvana, dahil olunan projelere, tez öğrenci sayısına, yayınlanan uluslararası makale sayısına veya verdiğiniz ders sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışında Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendisleri ayrıca yurt dışında da çalışabilmektedir. Öyle yurt dışı olanakları da bir hayli fazladır. Yurt dışında otomotiv mühendisliği maaşları da çalışılacak ülkenin resmi dilini bilme, o ülkede geçerli bir çalışma izninin olması, tecrübe ve bilgi birikimine göre de değişikli göstermektedir. Uluslararası bir kariyer sitesi olan Glassdoor verilerine göre bazı ülkelere göre yıllık brüt yurt dışında otomotiv mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

 • ABD: 76.596 $/yıl
 • Almanya: 63.145 €/yıl
 • Kanada: 69.000 KA$/yıl
 • Avustralya: 86.000 AU$/yıl
 • Fransa: 46.080 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 34.056 £/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Yurt Dışında Otomotiv Mühendisliği Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Yurt dışında otomotiv mühendisliği maaşları aşağıdaki faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • Çalışılan ülkenin resmi dilini bilme
 • Çalışılacak ülkede geçerli bir çalışma iznine sahip olma
 • Bilgi birikimi ve tecrübe
 • Çalışılacak şirketin kurumsallığı
 • Çalışma şartları
 • Görev tanımı
 • İş pozisyonu
 • Haftalık çalışma saati

Sonuç

Sonuç olarak baktığımız zaman otomotiv mühendisliği için maaş aralıkları özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı olmak üzere değişiklik göstermektedir. Kamu kurumlarında daha sabit tutarlarda kazanan otomotiv mühendisleri özel sektörde çok daha değişken maaş aralıklarında çalışmaktadırlar. Bu bölümü tercih edeceklerin öncelikle otomotiv mühendisliğini ne kadar seveceklerini ve bu mesleği icra etmek için yeterli niteliklerin kendilerinde olup olmadığını tespit etmelidirler. Unutmayın öncelikle yapacağınız işi sevin, sonra o işte başarılı olun ardından para kazanmak işin en kolayı olacaktır.

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında otomotiv mühendisliği maaşlarını derledik. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu