En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Almanya Mühendis Maaşları [2023]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere mühendislik denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan ve ülkemizdeki mühendislerin de en çok çalışmak istediği ülkelerden birisi olan Almanya’da mühendis maaşları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Almanya’da Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Almanya mühendis maaşlarını incelediğimizde özel sektörde Türkiye’de olduğu gibi çok farklı maaş aralıkları söz konusu değildir. Genellikle sektöre, çalışma pozisyonuna ve tecrübe yılına göre farklılık gösterse de daha sabit bir aralıktadır.

Almanya mühendis maaşları genellikle yıllık ve brüt olarak hesaplanır. Bu içeriğimizde de listeleyeceğimiz maaş bilgileri de mühendislik bölümlerine göre yıllık tutarlardır. Ortalama olarak bakarsak da Almanya’da mühendisler yılda brüt olarak 48.000-65.000 € arasında bir kazanç elde etmektedirler.

Almanya mühendis maaşlarının bölümlere göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

Mühendislik BölümüMaaş Aralıkları
Makine Mühendisliği50.000 € – 66.500 €
Bilgisayar Mühendisliği 49.000 € – 64.000 €
Elektrik Elektronik Mühendisliği55.000 € – 65.000 €
Mekatronik Mühendisliği48.000 € – 60.000 €
Otomotiv Mühendisliği49.000 € – 65.000 €
İnşaat Mühendisliği 55.000 € – 72.000 €
Endüstri Mühendisliği52.000 € – 68.000 €
Kimya Mühendisliği58.000 € – 67.000 €
Çevre Mühendisliği40.000 € – 53.000 €
Fizik Mühendisliği44.000 € – 55.000 €

Tabi bu maaş aralıkları çalışılan şirketin büyüklüğüne, Almanya’da eyaletlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Yukarıdaki değerler ülke genelinde bölümlere göre ortalama değerledir. Gelin şimdi de daha detaya inelim ve bu maaşları tam olarak hangi faktörlerin etkilediğine de değinelim.

İlginizi Çekebilir: Yurt Dışında Mühendis Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları Neye göre Değişiyor?

Almanya Mühendis Maaşları Neye göre Değişiyor?

Almanya mühendis maaşlarına baktığımız zaman bunu yabancılarla Alman mühendislerinin kazançlarının farklı olabiliyor. Bunun en temel nedenlerinden birisi de Alman vatandaşlarının iş veren maliyetinin daha düşük olması, yabancıların Almanca bilmemesi, Almanların daha çok alanda kullanılabilmesi gibi sıralanabilir.

Genel olarak bakacak olursak da Almanya’da mühendis maaşlarını etkileyen temel faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çalışılan şirketin büyüklüğüne,
  • Çalışma izni gibi yasal haklara sahip olup olmamanıza,
  • Almanca bilgisine,
  • Çalışma şartlarına ve iş pozisyonuna,
  • Tecrübe ve bilgi birikine,

göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sonuç olarak baktığımız zaman Almanya mühendis maaşları, mesleklere göre yüksek olarak nitelendirilebilecek bir seviyededir. Eğer yeterli mesleki tecrübeniz varsa ve Almanca da biliyorsanız, Almanya’daki şirketlere Linkedin, Stepstone gibi kariyer sitelerinden başvurabilirsiniz. Ama unutmayın meslekte çok tecrübeli değilseniz firmalar size çalışma izni çıkarmak konusunda istekli olmayacaktır. Bu durum da Almanya’da iş bulmanızı zorlaştıracaktır. Bundan dolayı tavsiyemiz en az 5 yıl tecrübe edinip en az B1 düzeyi de Almanca öğrendikten sonra iş ilanlarına başvurmanız daha doğru olacaktır. (Not: 2-3 yıl tecrübe ile de Almanya’da iş bulabilirsiniz. Bu durumun örnekleri mevcuttur. Ama tabi daha zor olacaktır.)

Almanya mühendis maaşları ve bu maaşları etkileyen faktörleri içeriğimizde sizler için derledik. Sorularınızı ve görüşlerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazıdaki rakamlar gayet gerçekçi olmuş. Mesleğine yeni başlamış veya orta seviye mühendisler bu aralıklarda kazanıyor. Ayrıca uzun bir tecrübesi olan, kendini geliştirmişler mühendisler 10k daha fazlasını alıyor diyebiliriz brüt olarak.

    Mesela yılda 55000€ alan bir Makina mühendisi, vergiler düşüldükten sonra aylık net 2918€ kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu