En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında metalurji ve malzeme mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

Özel Sektörde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve malzeme mühendisliği mezunu birçok mühendis genellikle özel sektörde işe başlar. Diğer mühendislik dallarında olduğu gibi, özel sektördeki mühendis maaşları oldukça değişkenlik gösterir. Mühendislerin kazançları, sektöre, firmanın büyüklüğüne ve mühendisin bilgi birikimine bağlı olarak farklılık gösterir. Aşağıdaki tablo, 2023 yılında metalurji ve malzeme mühendislerinin tecrübe yıllarına göre minimum, ortalama ve maksimum net maaş aralıklarını göstermektedir.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Metalurji ve Malzeme Mühendisliği12.750TL15.600TL20.850TL
Kıdemli Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (+2 Yıl Tecrübe)19.200TL22.200TL29.100TL
Uzman Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (+5 Yıl Tecrübe)23.700TL24.600TL42.375TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki veriler, sektörde aktif olarak çalışan metalurji ve malzeme mühendislerinin sağladığı veriler ve her yıl yaptığımız anket sonuçlarına dayanarak derlenmiştir. Ancak özel sektörde maaş aralıkları oldukça değişken olduğundan, yukarıdaki maaş aralıklarının dışında da çalışan birçok mühendis olabilir. Bu nedenle, bu aralıklar sadece bir fikir verme amaçlıdır ve özel sektördeki tüm metalurji ve malzeme mühendislerinin kazançlarını yansıtmayabilir.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği olan TMMOB, 2023 yılı Ocak ayından itibaren mühendis asgari ücretini brüt olarak 17.500 TL olarak belirlemiştir.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve malzeme mühendisleri, özel sektörde olduğu gibi kamu kurumlarında da çalışma imkanına sahiptir. Devlette mühendis maaşları, özel sektöre kıyasla daha sabit bir aralıkta bulunur. Kamuda çalışan mühendislerin maaşları, derecelerine göre değişiklik gösterir. Kamuda memurluk derecesi ise tecrübe yılına, iş pozisyonuna, görev tanımına ve mühendisin bilgi birikimine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, tüm mühendislik branşları için devlet tarafından ödenen maaşlar sabittir. 2023 yılı Temmuz ayından itibaren devlette çalışan metalurji ve malzeme mühendislerinin net maaşı 33.122 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıda listelenen maaşlar devletin 2023 yılı için belirlediği rakamlardır. Yapılan zamlardan sonra bu rakamları düzenli olarak güncelliyoruz.

Üniversitede Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve malzeme mühendisleri, üniversitelerde akademisyen olarak da çalışma imkanına sahiptirler. Doktorasını tamamlamamış metalurji ve malzeme mühendisleri, araştırma görevlisi pozisyonunda çalışmaktadırlar. 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle, üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan metalurji ve malzeme mühendislerinin maaşı net olarak 31.763 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitede metalurji ve malzeme mühendisliği maaşı, akademik unvana (doçent, profesör, vb.), verilen ders sayısına (araştırma görevlileri ders ücreti almaz), yayınladığı makale sayısına ve dahil olduğu projelere göre değişkenlik gösterir. Örneğin, profesörlük unvanına sahip bir metalurji ve malzeme mühendisinin 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle net maaşı 48.124 TL‘dir. Ayrıca, bu profesörün verdiği ders sayısına, yayınladığı makale sayısına, dahil olduğu bilimsel araştırma projelerine ve sahip olduğu tez öğrencisi sayısına göre de ek gelir de elde edebileceği unutulmamalıdır.

Yurt Dışında Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve malzeme mühendisleri yurt dışında birçok ülkede de çalışabilmektedir. Aşağıda ülkelere göre yıllık brüt metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları listelenmiştir.

  • ABD: 99.909 $/yıl
  • Almanya: 66.266 €/yıl
  • Kanada: 92.484 KA$/yıl
  • Avustralya: 94.309 AU$/yıl
  • Birleşik Krallık: 41.385 £/yıl

Yukarıda listelenen yurt dışında metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları ile ilgili veriler Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Yurt dışında mühendis maaşları da çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlarda bazıları;

  • Çalışacağınız ülkenin resmi dilini bilmek
  • Tecrübe ve yer aldığınız projeler
  • Eğitim düzeyiniz (Yüksek lisansınızı da yapmış olmanız lazım.)
  • Bilgi birikiminiz
  • Çalışacağınız ülkede hali, hazırda bir çalışma izninizin olması

Sonuç

Geniş bir aralıkta değişkenlik gösteren metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları, özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı gibi farklı çalışma alanlarına bağlı olarak değişmektedir. Ancak, çalışma hayatınızda sadece para hedefiyle değil, başarıyı hedefleyerek bir kariyer oluşturmanız önemlidir. Başarı, parayı da beraberinde getirir. Bununla birlikte, çalışma koşulları da maaş kadar önemlidir. Eğer kazandığınız parayı harcayamayacağınız bir zamanınız yoksa o işte çalışmanın anlamı da yoktur.

Bu yazımızda, metalurji ve malzeme mühendisliği maaşlarına ilişkin özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı gibi farklı çalışma alanlarına göre bilmeniz gerekenleri özetledik. Görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında paylaşarak, yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu