En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Jeoloji Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında jeoloji mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

Özel Sektörde Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Çoğu jeoloji mühendisliği mezunu, genellikle özel sektörde kariyerlerine başlar. Benzer şekilde, diğer mühendislik dallarında olduğu gibi, özel sektörde çalışan jeoloji mühendislerinin maaşları oldukça farklılık gösterir. Mühendislerin maaşları, sektöre, firma büyüklüğüne ve mühendisin sahip olduğu bilgi birikimine bağlı olarak değişebilir. Aşağıdaki tablo, 2023 yılı itibarıyla deneyim yıllarına göre jeoloji mühendislerinin minimum, ortalama ve maksimum net maaş aralıklarını göstermektedir.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Jeoloji Mühendisliği8.500 TL9.600 TL12.600 TL
Kıdemli Jeoloji Mühendisliği (+2 Yıl Tecrübe)12.150 TL14.250 TL18.900 TL
Uzman Jeoloji Mühendisliği (+5 Yıl Tecrübe)19.700 TL23.400 TL29.750 TL

Bu bilgiler, sektörde aktif olarak çalışan jeoloji mühendislerinin deneyimlerine, yetkinliklerine ve anket sonuçlarına dayalı olarak hazırlanmıştır. Ancak özel sektördeki maaş aralıkları oldukça farklı olabilir, dolayısıyla yukarıdaki maaş aralıkları dışında çalışan birçok jeoloji mühendisi de vardır. Bu nedenle, bu aralıklar sadece genel bir bakış sağlamak amacıyla sunulmuştur ve özel sektördeki tüm jeoloji mühendislerinin kazançlarını yansıtmayabilir.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği olan TMMOB, 2023 yılı Ocak ayından itibaren mühendis asgari ücretini brüt olarak 17.500 TL olarak belirlemiştir.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Jeoloji mühendisleri, kamu kurumlarında da özel sektörde olduğu gibi çalışma fırsatına sahiptir. Kamuda çalışan mühendislerin maaş aralıkları, özel sektöre göre daha sabittir. Devlette mühendis maaşları, mühendislerin derecelerine göre değişebilir. Kamuda çalışan mühendislerin memuriyet derecesi, tecrübe yılına, iş pozisyonuna, görev tanımına ve mühendisin bilgi birikimine göre değişebilir. Tüm mühendislik dalları için devlet tarafından ödenen maaşlar sabittir. 2023 yılı itibariyle, kamu sektöründe çalışan jeoloji mühendislerinin net maaşı 21.295 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (2023)
Mühendis1/421.295  TL
Teknisyen11/113.142  TL
Profesör1/434.057 TL
Araştırma Görevlisi7/120.139 TL

Yukarıda belirtilen maaşlar, devletin 2023 yılı için tespit ettiği rakamlardır ve yapılan zamlarla düzenli olarak güncellenmektedir.

Üniversitede Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Jeoloji mühendisleri, üniversitelerde akademisyen olarak da çalışma imkanı bulabilirler. Doktorasını henüz tamamlamamış olanlar, araştırma görevlisi pozisyonunda çalışırlar. 2023 yılı için üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan jeoloji mühendislerinin maaşı net olarak 20.139 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversitede jeoloji mühendisliği maaşı, akademik unvana (doçent, profesör, vb.), verilen ders sayısına (araştırma görevlileri ders ücreti almaz), yayınladığı makale sayısına ve dahil olduğu projelere göre değişkenlik gösterir. Örneğin, profesörlük unvanına sahip bir jeoloji mühendisinin 2023 yılı maaşı 34.057 TL’dir. Ayrıca, bu profesörün verdiği ders sayısına, yayınladığı makale sayısına, dahil olduğu bilimsel araştırma projelerine ve sahip olduğu tez öğrencisi sayısına göre de ek gelir elde edebilir.

Yurt Dışında Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Jeoloji mühendisleri ayrıca yurt dışında birçok ülkede de çalışabilirler. Aşağıda bazı ülkelere göre yıllık brüt jeoloji mühendisliği maaşları listelenmiştir.

  • ABD: 130.248 $/yıl
  • Almanya: 64.000 €/yıl
  • Kanada: 94.782 KA$/yıl
  • Avustralya: 60.000 AU$/yıl
  • Birleşik Krallık: 36.401 £/yıl

Yukarıda listelenen yurt dışında jeoloji mühendisliği maaşları ile ilgili veriler Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Yurt dışında mühendis maaşları da çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlarda bazıları;

  • Çalışacağınız ülkenin resmi dilini bilmek
  • Tecrübe ve yer aldığınız projeler
  • Eğitim düzeyiniz (Yüksek lisansınızı da yapmış olmanız lazım.)
  • Bilgi birikiminiz
  • Çalışacağınız ülkede hali, hazırda bir çalışma izninizin olması

Sonuç

Jeoloji mühendisliği maaşları da oldukça değişkenlik göstermekte olup, özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı çalışma alanlarına göre değişebilmektedir. Fakat sadece para kazanmak için değil, başarılı bir kariyer oluşturmak için çalışmak oldukça önemlidir. Başarı, para kazanmanın yanı sıra iş tatmini de sağlar. Ancak maaş kadar çalışma koşulları da önemlidir. Eğer yoğun bir çalışma programı nedeniyle kazandığınız para, harcayamayacağınız kadar azsa, çalışmanın anlamı da kaybolabilir.

Bu yazıda, jeoloji mühendisliği maaşlarına özel sektör, devlet, üniversite ve yurt dışı çalışma alanlarına göre nasıl değişebileceği hakkında bilgi verildi. Siz de yorum bölümünde görüşlerinizi ve önerilerinizi paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu