En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Harita Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde özel sektörde, devlette ve yurt dışında harita mühendisliği maaşlarını sizler için derledik.

Harita mühendisliği bölümü, çok popüler olmayan ama belli başlı alanlarda mezunlarının iş imkanı bulabildiği bir bölüm olarak öne çıkmaktadır. Harita mühendisliği maaşları da mezunlarının devlette, özel sektörde, akademide veya yurtdışında çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Şimdi gelin 2023 yılı için harita mühendisliği maaşlarını birlikte inceleyelim.

Özel Sektörde Harita Mühendisliği Maaşları

Diğer mühendislik bölümlerinden mezun olanlar gibi harita mühendislerinin de bir çoğu mezuniyetten sonra özel sektörde işe başlamaktadırlar. Özel sektörde mühendislik maaşları oldukça değişken bir aralıktadır. Tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan firma büyüklüğü, bölge, pozisyon gibi çok sayıda parametreye göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda da özel sektörde harita mühendisliği maaşlarını tecrübeye göre minimum, ortalama ve maksimum maaş miktarlarını sıraladık.

(Buradaki maaş tutarları özel sektörde hali hazırda çalışan harita mühendislerinin belli bir kesiminin belirttiği maaş miktarlarıdır. Bu tutarlardan farklı olarak çalışan mühendisler de olabilir.)

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Harita Mühendisi12.750TL14.063TL18.675TL
Kıdemli Harita Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe)16.313TL18.360TL23.400TL
Uzman Harita Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe)19.350TL21.038TL32.850TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt mühendis asgari ücreti 2023 yılı Ocak ayından itibaren 17.500 TL olarak belirledi. Ancak sektörde bu maaşla işe başlayan çok az sayıda yeni mezun mühendis bulunmaktadır.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Harita Mühendisliği Maaşları

Kamu kurumlarında çalışan mühendislerin maaş aralıkları genellikle çok değişiklik göstermemektedir. Özel sektöre göre kamuda mühendislik maaşları daha sabit bir aralıktadır. Harita mühendisleri için kamu kurumlarında da istihdam sağlanmaktadır. Devlette harita mühendisliği maaşları, diğer mühendislik bölümleri ile aynıdır. Çünkü devlette bölüme göre mühendislik maaşları değişmemektedir.

Devlette mühendislik maaşı kademe dereceye göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra eğitim durumu, yabancı dil belgesi, görev tanımı gibi farklı parametrelerde maaşı etkilemektedir.

2023 yılı Temmuz ayından itibaren devlette belirlenen harita mühendisliği maaşı ise aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere net olarak 33.122 TL tutarındadır.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Üniversitede Harita Mühendisliği Maaşları

Harita mühendisleri aynı zamanda da üniversitelerde de akademik kariyer yolunda ilerleyebilmektedirler. Araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan bir harita mühendisinin maaşı diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi bölüm fark etmeksizin sabittir. 2023 yılında araştırma görevlisi maaşı ise yukarıdaki tabloda olduğu gibi 31.763 TL olarak belirlenmiştir. Yani üniversitede harita mühendisliği maaşı 2023 yılı için 31.763 TL olarak belirlenmiştir.

Akademide çalışan harita mühendislerinin maaşları dahil olunan projelere, akademik kademeye (doktor, doçent, profesör vb.), verilen ders sayısına (araştırma görevlileri ders başına ücret alamazlar. Bunun için doktora sonrası öğretim üyesi pozisyonunda çalışılmalıdır.) göre değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışında Harita Mühendisliği Maaşları

Harita mühendisleri sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da çalışabilmektedirler. Dünya’nın çeşitli ülkelerinde “Surveying Engineering” pozisyonlarında harita mühendisleri çalışabilmektedirler. Yurt dışında çalışan harita mühendislerinin maaş aralıkları da belli başlı faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bunlar;

 • Çalışılacak ülkenin resmi dilinin bilinmesi
 • Tecrübe
 • Bilgi birikimi
 • Çalışılacak ülkede resmi bir çalışma izni olup olmadığı
 • Diploma denkliği durumu
 • Çalışılacak sektör
 • İş pozisyonu
 • Firma büyüklüğü

Uluslararası kariyer sitesi olan Glassdoor üzerinden aldığımız verilere göre bazı öne çıkan ülkelerde 2023 yılı için yıllık ortalama brüt maaşlar aşağıdaki gibidir.

 • ABD: 69.289 $/yıl
 • Almanya: 53.221 €/yıl
 • İngiltere: 37.701 £/yıl
 • Fransa: 49.380 €/yıl
 • Kanada: 88.323 KA$/yıl
 • Avustralya: 102.047 AU$/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Sonuç

Kısaca toparlarsak harita mühendisliği maaşları da tıpkı diğer mühendislik branşlarında olduğu gibi çok geniş bir aralığa sahiptir. Özellikle özel sektörde çalışan harita mühendislerinin kazançları kamu kurumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Tabi sektör ne olursa olsun değişmeyen bazı şeyler vardır. Piyasada aranan kişi özelliklerini taşırsanız, maaşınız o kadar yüksek olur. Kendinize rakiplerinizden öne çıkaracak özellikler ekleyin. Yabancı dil, bilgisayar yazılımları vs. özellikler sizi çok sayıda kişiden ayıracaktır. Ayrıca çalışmak istediğiniz şirket veya kurum hakkında da iyi bir araştırma yapmanız iş başvurunuzda talep etmeniz gereken maaş skalasını da etkilemektedir. Ama ne olursa olsun mesleğinizde ilk kıstasınız para değil başarı olmalıdır. Başarı olduktan sonra para zaten kendiliğinden gelecektir.

Harita mühendisliği maaşları ile ilgili görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu