En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Mekatronik Mühendisliği Maaşları 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mekatronik mühendisliği bölümü yazılım, elektronik ve makineleşmeye doğru yoğunlaşan modern dünya için oldukça önemli bir mühendislik dalıdır. Bu bağlamda da mekatronik mühendislerine olan ihtiyaç her geçen gün artmakta, doğal olarak bu da mekatronik mühendisliği maaşları üzerinde olumlu bir etki oluşturmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere mekatronik mühendisi maaşları ne kadar? sorusunun yanıtını derledik.

Öncelikle size yapılan anketler sonucu güncel maaş ortalamalarından bahsedelim sonrasında da bu maaş tutarlarının neye göre değişiklik gösterdiğini açıklayalım.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Mekatronik mühendisliği maaşları da diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi tecrübe, bilgi birikimi, kamu veya özel sektör oluşuna göre değişiklik göstermektedir.

Özel Sektörde Mekatronik Mühendisi Maaşları

Özel sektörde çalışan mekatronik mühendisleri ile yapılan ankete göre 2023 yılı için en düşük, ortalama ve en yüksek net mekatronik mühendisi maaşları aşağıdaki gibidir.

PozisyonEn Düşük OrtalamaEn Yüksek
Mekatronik Mühendisi (Başlangıç)9.375 TL11.550 TL14.400 TL
Kıdemli Mekatronik Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
14.100 TL15.525 TL18.000 TL
Uzman Mekatronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe)17.125 TL19.200 TL36.750 TL

Özel sektördeki mekatronik mühendisliği maaşları, çalışılan alana, bilgi birikimine, tecrübeye, görev ve çalışma şartları gibi birçok faktöre göre değişmektedir.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 2023 yılı Ocak ayı itibariyle brüt mimar, şehir plancısı ve mühendis asgari ücret tutarını da 17.500 TL olarak belirlemiştir.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Mekatronik Mühendisi Maaşları

Her ne kadar mekatronik mühendisliği maaşları özel sektörde çok değişken olsa da devlet kurumunda çalışan mekatronik mühendisleri derecesine göre sabit bir tutarda maaş almaktadır. Kamuda 1/4 derece ile çalışan mekatronik mühendislerinin 2023 yılı Ocak ayından itibaren net maaşı 21.295 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu tutar görev tanımına, iş pozisyonuna göre değişkenlik gösterebilir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (2023)
Mühendis1/421.295  TL
Teknisyen11/113.142  TL
Profesör1/434.057 TL
Araştırma Görevlisi7/120.139 TL

Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak başlayan mekatronik mühendisleri de 7/1 derecesiyle 2023 yılı için net 20.139 TL tutarında bir maaşa sahiptirler.

Mekatronik Mühendisliği Maaşına Etki Eden Faktörler

Mühendislik sektöründe maaş dağılımı oldukça değişkendir. Mekatronik mühendisi maaşları da diğer mühendislik dallarında olduğu gibi;

 • Özel veya kamuda çalışma durumuna göre
 • Mesleki tecrübeye göre
 • Bilgi birikimi ve yabancı dil bilgisine göre
 • Çalışmak istenen firma veya kurumun büyüklüğüne göre
 • Görev yaptığınız iş pozisyonundaki görevlerinize ve sorumluluklarınıza göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Tüm dünyada ülkelere ve iş pozisyonlarına göre mekatronik mühendisliği maaşları farklılık göstermektedir. Aşağıda yurtdışında belli başlı ülkelerde mekatronik mühendislerinin ortalama olarak yıllık kazançları listelenmiştir.

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

 • Avusturya: 120.221 €
 • ABD: 72.323 $
 • Almanya:70.000 €
 • İngiltere: 42.771 £
 • Fransa: 35.171 €
 • Kanada 67.000 CA$

Yukarıdaki maaşlar yıllık brüt maaşlardır ve bu maaş bilgisi Glassdoor sitesinden alınmıştır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu