En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü ülkemizde en çok tercih edilen, tabiri caizse demirbaş bölümlerden birisidir. Çok geniş bir çalışma alanını kapsaması ve istihdamın da bundan dolayı fazla olması bu bölümün tercih edilmesinde en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle de elektrik elektronik mühendisliği maaşları da bölümün çalışma alanının geniş olması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Bu içeriğimizde sizlere özel sektörde, devlette ve yurt dışında elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Elektrik elektronik mühendisliği maaşları, genellikle çalışılan kurum, sektör, kişinin bilgi birikimi ve tecrübe gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu içeriğimizde sizlere bu konuyu özelde, devlette ve yurt dışındaki maaş aralıklarıyla beraber derledik.

Özel Sektörde Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Mühendislik bölümlerine göre derlediğimiz içeriklerde her zaman mühendislikte maaş aralıklarının tecrübeye, bilgi birikimine, çalışılan sektör ve kuruma göre farklılıklar gösterdiğini vurguluyoruz. Tabi bu durum elektrik elektronik mühendisliği maaşları için de geçerli. Özellikle özel sektörde çalışan elektrik elektronik mühendislerinin kazançlar çok büyük bir aralıkta değişiklik göstermektedir. Takipçilerimize uyguladığımız anketler ve kariyer siteleri üzerinden yaptığımız araştırmalar sonucu elde ettiğimiz özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir.

PozisyonlarEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Yeni Mezun Elektrik Elektronik Mühendisi (Başlangıç)23.62528.54736.619
Kıdemli Elektrik Elektronik Mühendisi (2-5 yıl tecrübe)38.58840.95049.613
Uzman Elektrik Elektronik Mühendisi (5-10 yıl tecrübe)42.52556.43870.088
Tecrübeli Elektrik Elektronik Mühendisi (+10 yıl tecrübeli)55.28373.36991.114
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıda belirttiğimiz elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları sektördeki tecrübe yılına göre düzenlenmiştir. Tabi bu maaş aralıkları sektöre ve farklı çalışma pozisyonlarına göre çok değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ortalama olarak tabloda belirttiğimiz değerler en gerçekçi maaş aralıklarıdır.

Devlette Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Özel sektöre nazaran kamu kurum ve kuruluşlarında genellikle mühendislerin aldığı maaşlar alanlarına göre çok fazla değişiklik göstermemektedir. Yani devlet kurumlarında çalışan mühendislerde derecelerine göre devlet memurudur ve dereceleri arttıkça maaş miktarı da değişiklik göstermektedir. Devlette elektrik elektronik mühendisliği maaşları aşağıdaki listede belirtildiği gibidir. Buna göre devlet kurumlarında 2024 yılı Ocak ayından itibaren belirlenen net maaş 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü elektrik elektronik mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir elektrik elektronik mühendisinin 2024 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 48.003 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışında Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik elektronik mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında elektrik elektronik mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 59000 €/yıl
 • ABD: 91765 $/yıl
 • Fransa: 42000 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 37230 £/yıl
 • Kanada: 79000 C$/yıl
 • Avustralya: 87612 A$/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası elektrik elektronik mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

Bu içeriğimizde sizlere elektrik elektronik mühendisliği maaşları konusunu başlıklar halinde anlaşılır bir şekilde derledik. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi alt kısımdan yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu