En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

En Güncel Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde en popüler mühendislik bölümlerinden biri olan makine mühendisliği bölümü, bünyesinde birçok disiplini barındırması sebebiyle çalışma alanı da oldukça geniştir. Ancak bu bölüm her sene çok sayıda mezun verdiğinden dolayı rekabet de bir o kadar çoktur. Tabi bu da makine mühendisliği maaşlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu içeriğimizde sizlere makine mühendisliği maaşları konusunu ve neye göre değişiklik gösterebileceğini derledik.

Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Makine mühendisliği maaşları çok geniş bir aralıkta değişmektedir. Kurum ve kurulaşa, pozisyona, tecrübe ve bilgi birikimine göre birçok şekilde maaş aralığı değişmektedir. Makine mühendisliği maaşları genellikle asgari ücretten başlayarak tecrübe, eğitim düzeyi veya bilgi birikimine göre artış göstermektedir. Diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi makine mühendisliği maaşlarını da Türkiye için özel ve devlet olarak iki kategoride inceleyebiliriz.

Özel Sektörde Makine Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde özellikle yeni mezun bir mühendis büyük kurumsal bir şirkette çalışmıyorsa genellikle asgari ücret veya asgari ücretin biraz üstünde maaş ile çalışır. Özel sektörde maaş skalası çok geniş olduğundan net bir ortalama maaş tahmini yapmak zordur. Gerçekleştirdiğimiz ve ortalama 100 kişinin katıldığı bir anket sonucu elde ettiğimiz makine mühendisliği maaş aralıkları aşağıdaki gibidir.

PozisyonEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Yeni Mezun Makine Mühendisi (Başlangıç)22.31324.21632.288
Kıdemli Makine Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum 2-5 yıl tecrübe)
27.56329.13840.359
Uzman Makine Mühendisi (5-10 yıl tecrübe)34.45336.61971.859
Tecrübeli Makine Mühendisi (+10 yıl)44.78947.60493.417
Tabloda yer alan tutarlar net maaşlardır.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere özel sektörde makine mühendisliği maaşları çok geniş bir aralıktadır. Ayrıca proje yöneticiliği, satış veya satın alma müdürlüğü ve ekip liderliği gibi pozisyonlarda çalışan makine mühendislerinin maaş oranları da daha farklıdır.

İlginizi Çekebilir: Mühendis Maaşları [Rehber İçerik]

Devlette Makine Mühendisi Maaşları

Devlette memur olarak çalışan makine mühendislerinin maaşları da pozisyona ve tecrübeye göre değişiklik gösterse de özel sektördeki gibi geniş bir maaş aralığı yoktur. Genellikle memurluk derecesine göre makine mühendisliği maaşları da değişiklik göstermektedir. Devlette 2024 yılında Ocak ayından itibaren mühendis maaşları da aşağıdaki tablodaki gibi net olarak 50.869 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Ocak 2024)
Mühendis1/450.869 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/135.490 TL
Profesör1/472.422 TL
Araştırma Görevlisi7/148.003 TL
Uzman Öğretmen1/444.085 TL
Öğretmen1/439.781 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Ayrıca araştırma görevlisi olarak üniversite çalışan bir makine mühendisi, yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 2024 yılında Ocak ayından itibaren net olarak 50.869 TL kazanmaktadır. Tabi bu tutar akademik doktor, doçent ve profesör gibi unvanlara göre artış göstermektedir.

Yurt Dışında Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisliği maaşları ülkelere göre de değişiklik göstermektedir. Tabi diğer ülkelerdeki maaş tutarlarını değerlendirirken o ülkelerin alım gücünü de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Türkiye’de kazandığınız 8.000 TL ile Almanya’da kazandığınız 8.000 Euro aynı değildir. Almanya’da enflasyon düşük ve alım gücü yüksek olduğundan bu maaş tutarı orada ortalama üstü olarak değerlendiriliyor.

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

 • Avusturya: 59539 € / yıl
 • ABD: 70964 $ / yıl
 • Almanya: 59096 € / yıl
 • İngiltere: 33984 £ / yıl
 • Fransa: 41769 € / yıl
 • Kanada: 76000 CA$ / yıl

Yukarıda belirttiğimiz ülkelere göre ortalama makine mühendisliği maaş tutarları Glassdoor websitesi üzerinden alınmıştır. Daha farklı ülkelerin maaş oranlarını görmek istiyorsanız bu websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makine Mühendislerinin Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Önceki paragraflarda da belirttiğim gibi tüm mühendislik bölümlerinde geçerli olan şey kendinizi geliştirmenizdir. Tabi sadece bu yeterli değildir. Çünkü Türkiye’de her ne kadar kendinizi geliştirseniz de bağlantınız olmaz ise büyük kurumsal firmalarda çalışmanız pek kolay değildir. Bu sebepten çevre edinmeniz de büyük önem taşıyor.

Makine mühendisliği maaşlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tecrübe
 • Bilgi birikimi
 • Yabancı dil bilgisi
 • Firma sektörü
 • İş pozisyonu
 • Firma büyüklüğü
 • Çalışma koşulları
 • Pozisyon ile alakalı teknik ve idari bilgi birikimi

Bu içeriğimizde sizlere makine mühendisliği maaşları konusunu en sade bir şekilde derledik. Konuyla ilgili görüşlerinizi veya önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu