En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Yeni Mezun Mühendis Maaşı Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yeni mezun mühendis maaşı, özellikle de mühendislik bölümlerinde okuyanlar ve yeni mezunların en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Özelde, devlette, üniversitede ve yurt dışında yeni mezun mühendis maaşlarına ge

Mühendislik maalesef ülkemizin belki de en zor mesleklerinden birisidir. Çünkü Türkiye’de iyi bir mühendislik kariyeri için çok farklı alanlarda yetkinlikler edinmeniz gerekmektedir. Maalesef üniversiteden mezun olunca her şey bitmiyor, hayat boyu kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Tabi bu durum da yeni mezun mühendis maaşlarına da yansıyor. Ülkemizde maalesef yeni mezun mühendisler çoğunlukla asgari ücret veya asgari ücretin biraz daha üstünde maaş kazanmaktadırlar. Şimdi gelin yeni mezun mühendis maaşları ne kadarmış hep birlikte inceleyelim.

Özel Sektörde Yeni Mezun Mühendis Maaşı

Mühendisler mezun olduklarında çoğunlukla özel sektörde işe başlarlar. Özel sektörde de çok farklı alanlarda, çok farklı firma ve pozisyonlarda çalışabilen yeni mezun mühendislerin maaşları da değişiklik göstermektedir. Yeni mezun mühendislerin herhangi bir sektör tecrübesi olmadığı için bilgi birikimleri ve bağlantılarına göre iş bulabilmektedirler.

Ama genellikle özel sektörde yeni mezun mühendis maaşı çalışılan firmanın büyüklüğüne ve kurumsallığına göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple biz de özel sektörde yeni mezun mühendis maaş aralıklarını buna göre belirledik.

Firma TürüMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Kurumsal Firmada Çalışan Yeni Mezun Mühendis15.750 TL19.750 TL22.300 TL
Patron Firmasında Çalışan Yeni Mezun Mühendis (Orta ve Büyük Ölçekte)13.500 TL15.750 TL19.500 TL
Patron Firmasında Çalışan Yeni Mezun Mühendis (Küçük Ölçekte)11.500 TL12.750 TL15.750 TL

Yukarı tablodaki maaş aralıkları bölüm fark etmek sizin yeni mezun mühendislerin çalıştıkları firmalara göre kazandığı net maaşlardır.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt mühendis asgari ücreti 2023 yılı Ocak ayından itibaren 17.500 TL olarak belirledi. Ancak sektörde bu maaşla işe başlayan çok az sayıda yeni mezun mühendis bulunmaktadır.,

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Yeni Mezun Mühendis Maaşı

Yeni mezun mühendisler en fazla maaşı kamu kurumlarında almaktadırlar. Öyle ki 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle 1/4 derecesindeki mühendis maaşı 33.122 TL olarak belirlenmiştir. Görüldüğü üzere devlette işe başlayan yeni mezun bir mühendis özel sektöre göre çok daha yüksek bir maaş ile işe başlamaktadır.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Üniversitede Yeni Mezun Mühendis Maaşı

Yeni mezun mühendisler akademik kariyer yolunda da ilerleyebilmektedirler. Yeni lisans mezunu mühendisler için üniversitede ilk adım araştırma görevlisi olarak çalışmaktır. 2023 yılı için belirlenen araştırma görevlisi maaşı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 31.763 TL tutarındadır.

Üniversitede maaş aralıkları akademik pozisyon (Doçent, Profesör vs.), verilen ders sayısı, yayınlanan makale sayısı ve dahil olunan araştırma projelerine göre değişmektedir. Tabi araştırma görevlisi pozisyonunda girilen derslerden ücret alamayacağınızın da altını çizmek gerek. Bunun için doktoranızı tamamlayıp öğretim üyesi pozisyonuna yükselmeniz gerekmektedir.

Yurt Dışında Yeni Mezun Mühendis Maaşı

Yeni mezun mühendisler eğer yeterli yabancı dil bilgisine sahipse, yurt dışında da çalışabilmektedirler. Tabi bunun için bir takım koşulların da sağlanması gerekmektedir. Özellikle de yeni mezunlar için çalışmak istedikleri ülkenin resmi dilini de bilmeleri büyük önem arz etmektedir. Ayrıca yurt dışındaki firmalar özellikle de yeni mezun yabancı mühendislere çoğunlukla çalışma izni çıkartmamaktadırlar. Bundan dolayı elinizde geçerli bir çalışma izniniz olması da gerekmektedir. Bu koşulları sağladığınızda yurt dışında iş bulmak çok da zor olmayacaktır.

Aklınızda fikir oluşması açısından yurt dışında yeni mezun mühendis maaş aralıklarını ülkelere göre aşağıdaki gibi listeledik.

 • Almanya: 55.032 Euro/yıl
 • ABD: 72.015 $/yıl
 • Birleşik Krallık: 25.975 £/yıl
 • Avustralya: 75.000 AU$/yıl
 • Kanada: 62.879 CA$/yıl

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Yeni Mezun Mühendislere Tavsiyeler

Yeni mezun mühendislerin kariyerlerine başlarken ilk amacı kesinlikle kendilerini birçok konuda geliştirmeleri olmalıdır. İngilizceyi üniversite döneminde iyi bir düzeye getirmeye çalışın. Bu kariyeriniz için oldukça önemlidir. Mezuniyet sonrası da ilk amacınız para değil kendinizi geliştirmek olmalı. Maddi yönden bir aciliyetiniz yoksa hemen işe başlamak da zorunda değilsiniz. Yazılım veya yabancı dil bilginizi geliştirip iş aramaya başlayabilirsiniz. Mutlaka firma konusunda da seçici olun. Size değer katacak, sizin katkı sağlayacağınız firmalara iş başvurusu yapın. Unutmayın önceliğiniz her zaman başarı olmalı. Zaten başarı olduktan sonra para kendiliğinden gelecektir.

Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette ve yurt dışında yeni mezun mühendis maaşlarını kısa ve sade bir şekilde derledik. Konuyla ilgili görüş ve önerilerinizi yorum olarak bize belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Kamuda malesef yeni mezun muhendis 1/4 olarak atanmiyor, 8. Derece ile basliyorsunuz. 15 yildir memurum ben daha 1/4 olamadim. Iyi bir maas icin ozel sektorde daha fazla imkaniniz var. Bi yerden baslayin, baslamak onemli olan.

  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Tüm mühendislik bölümlerinde ilk atama derecesi 1/8 midir Esra Hanım?

 2. Ben #Samsun da yetiştirilmek üzere iş arayan, özlük haklarımı alarak hatta izp/çzp olarak (veya asgari mühendis net veya brüt maaşıyla) kurumsal firmalarda çalışmak isteyen üretim, kalite, arge gibi departmanları merak eden ve öğrenmek isteyen yeni mezun ve tecrübesiz bir gıda mühendisiyim

  Asgari mühendis net ve brüt maaşında değişiklik var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu