En Güncel Mühendislik Maaşları [2024]

Yurt Dışında Mühendis Maaşları Ne Kadar? 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde sizlere yurt dışında mühendis maaşları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Türkiye’de artan döviz kuru etkisiyle ucuzlayan iş gücünün bir sonucu olarak yurt dışına gitmek isteyen kişi sayısında büyük bir artış vardır. Özellikle ülkemizde özel sektörde çalışan çok sayıda mühendis oldukça düşük maaşlarda çalışmaktadırlar. Bu da mühendislerin yurt dışına taşınmasını tetikleyen bir durumdur.

Tüm bunlara paralel olarak da bu içeriğimizde ülkelere göre yurt dışında mühendis maaşları ne kadar? neye göre değişiyor? gibi soruları sizler için yanıtladık.

Yurt Dışında Mühendis Maaşları

Yurt dışında mühendis maaşlarına baktığımız zaman ülkelere ve mühendislik bölümlerine göre çok değişiklik gösterdiğini görmekteyiz. Bu içerikte ABD, Almanya, Kanada, İngiltere, Fransa ve Avustralya gibi en çok merak edilen ülkelerdeki mühendis maaşlarına değineceğiz.

Glassdoor verilerine göre derlediğimiz maaş aralıkları tüm ülkeler için geçerli olmakla birlikte tecrübe yılınıza, eğitim düzeyinize (yüksek lisans vs.), Almanca bilgi düzeyinize ve yasal oturum izni durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Not: Aşağıda belirttiğimiz maaş aralıkları tüm mühendislik bölümlerine göre ortalama maaş aralıklarıdır. Bu aralıklar dışında daha fazla veya daha az kazanan mühendisler de olabilir. Burada özellikle ülkemizden yurt dışına giden mühendislerin ortalama maaş aralıkları gösterilmiştir.

Yurt Dışında Mühendis Maaşları

Almanya’da Mühendis Maaşları

Türkiye’deki mühendislerin çalışmak için en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelen Almanya’da mühendislik bölümlerine göre geniş bir maaş aralığı bulunmaktadır.

Almanya’da mühendis maaşları brüt olarak yıllık yaklaşık 48.000 € – 70.000 € arasında değişmektedir.

ABD’de Mühendis Maaşları

Bir diğer ülke de Almanya’dan sonra en çok rağbet gören Amerika Birleşik Devletleridir. ABD’de iş bulmak Almanya’ya göre biraz daha zordur. Ama ülkenin resmi dilinin İngilizce olması ve 20.89 trilyon $ (Dünya Bankası) seviyesindeki dünyanın en büyük ekonomisine sahip olması nedeniyle iş imkanları özellikle İngilizce bilen mühendisler için bir hayli fazladır.

ABD’de mühendis maaşları brüt olarak yıllık 50.000 $ – 80.000 $ arasındadır.

Kanada’da Mühendis Maaşları

ABD’nin komşu ülkesi Kanada da resmi dillerinden birinin İngilizce olması (bazı eyaletlerde resmi dil Fransızca), Avrupa’ya birçok yönden benzerlik göstermesi gibi sebeplerden Türkiye’deki mühendisler tarafından tercih edilmektedir.

Kanada’da mühendis maaşları da brüt olarak yıllık 60.000 CA$ – 90.000 CA$ arasında değişmektedir. (1CA$= 0,73 US$)

Avustralya’da Mühendis Maaşları

Bize ABD kadar uzak olan ve Türkiye’deki mühendislerin rağbet gösterdiği ülkelerden birisi de Avustralya’dır. Yine resmi dilinin İngilizce olması mühendislerin bu ülkeyi seçmesindeki temel sebeplerden birisidir.

Avustralya’da mühendis maaşları da brüt olarak yıllık 70.000 A$ – 100.000 A$ arasında değişmektedir. (1A$ =0,65 US$)

İngiltere’de Mühendis Maaşları

Özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması sonucu ülkemizdeki mühendisler için göç edilmesi ve Türk vatandaşlarının mühendis olarak iş bulmasının en zor olduğu ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Bu duruma şirketlerin çalışma izni çıkartmaya yanaşmamaları, işe alımlarda ABD, Kanada veya AB vatandaşlarına öncelik tanımaları gibi etkenler neden olmaktadır. Ama tüm bunlara rağmen iş bulup orada çalışabilen Türk mühendisler vardır.

İngiltere’de mühendis maaşları da brüt olarak yıllık 30.000 £ – 40.000 £ arasında değişmektedir.

Fransa’da Mühendis Maaşları

Fransa’da mühendis olarak çalışmak için Fransızcanın bilinmesi büyük bir önem arz etmektedir. Fransızca diline hakim olmadan mühendis olarak çalışmak bir hayli zordur. Belirli bir düzeyde Fransızca ve iyi düzeyde İngilizce ile Fransa’da da iş bulup çalışmak mümkündür.

Fransa’da mühendis maaşları da brüt olarak yıllık 30.000 € – 50.000 € arasında değişmektedir.

Ülkelere göre Ortalama Yıllık Mühendis Maaşları

Aşağıda hazırladığımı tablo ile önceki paragraflarda yer verdiğimiz maaş aralıklarını ülkelere göre daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

ÜlkelerMaaş Aralıkları
Almanya48.000 € – 70.000 €
ABD50.000 $ – 80.000 $
Kanada60.000 CA$ – 90.000 CA$
Avustralya70.000 A$ – 100.000 A$
İngiltere30.000 £ – 40.000 £
Fransa30.000 € – 50.000 €
Ülkelere göre yurt dışında mühendis maaşları

Yurt Dışında Mühendis Maaşları Neye göre Değişir?

Yurt Dışında Mühendis Maaşları Neye göre Değişir

Yurt dışında mühendis maaşları, aşağıda sıraladığımız temel faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

  • Mühendislik bölümüne
  • Çalışılacak ülkenin resmi dilinin bilinmesine
  • Tecrübe süresine ve kalitesine
  • Bilgi birikimi
  • Çalışma şartları
  • İş pozisyonu

Sonuç

Genel olarak baktığımız zaman gelişmiş ülkelerde mühendisler için çalışma şartları ve maaş tutarlarının daha iyi olması ülkemizdeki mühendislerin yurt dışına taşınmaya teşvik etmektedir. Tabi bu ülkelerdeki sosyal yaşam standartları, eğitim, adalet sistemlerinin oturmuş olması da mühendisleri cezbeden diğer faktörlerdir.

Sizlere belli başlı ülkelere göre yurtdışında mühendis maaşlarını derlediğimiz içeriğimizle ilgili görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz..

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu