Mühendislik Maaşları

İmalat Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Sanayileşme birçok ülkede hala hızlı bir şekilde büyümektedir. Özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu büyüme daha da hızlı gerçekleşmektedir. Bu bağlamda da üretimde çalışacak kalifiyeli personel ihtiyacı da artış göstermektedir. İmalat mühendisliği bölümünü endüstride daha da değerli kılmaktadır. Bu içeriğimizde de sizlere 2022 yılı için özel sektörde, devlette ve yurt dışında imalat mühendisliği maaşlarını derledik.

Özel Sektörde İmalat Mühendisliği Maaşları

Mühendislik bölümü mezunları çok çeşitli alanlarda çalışabilmektedirler. Özellikle de özel sektörde çalışan mühendis sayısı oldukça fazladır. İmalat mühendisleri de genellikle özel sektörde çalışmaktadırlar. Özel sektör firma ve sektör sayısı çokluğu sebebiyle de mühendislerin daha kolay iş bulabilmesini sağlamaktadır.

Tabi bu durum maaşlara da yansımaktadır. Özel sektörde imalat mühendisliği maaşları da çok geniş bir aralıktadır. Çünkü maaşlar firmaların büyüklüklerine, kurumsal kapasitelerine, sektöre ve çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca imalat mühendisliği maaşları, mühendisin bilgi birikimine, tecrübesine, çalıştığı firmaya, iş pozisyonu ve çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda da genel olarak tecrübe yılına göre minimum, ortalama ve maksimum olmak üzere maaş aralıklarını görebilirsiniz. Bu tabloyu piyasada çalışan imalat mühendislerinin bize iletmiş olduğu maaş tutarları çerçevesinde sizler için oluşturduk. Tablodaki maaş aralıkları size sadece fikir verme amaçlıdır ve herhangi bir şeyi taahhüt etmez.

PozisyonMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun İmalat Mühendisi4250 TL5500 TL7400 TL
Kıdemli İmalat Mühendisi (+2 Yıl Tecrübe)7200 TL8400 TL9800 TL
Uzman İmalat Mühendisi (+5 Yıl Tecrübe)7850 TL8900 TL12400 TL

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt asgari ücreti 2022 yılı için 7.850 TL olarak belirledi.

Devlette İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat mühendisleri ayrıca kamu kurumlarında da çalışabilmektedirler. Kamuda mühendis maaşları ise genellikle bölüm fark etmeksizin sabittir ve çok büyük farklılıklar yoktur. Sadece memuriyet derece kademesine, eğitim düzeyine (yüksek lisans, doktora), yabancı dil bilgisine, pozisyon ve çalışma şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda da görüldüğü üzere 2022 yılında devlette imalat mühendisliği maaşları 1/4 kademe derece için net olarak 16.205 TL olarak belirlenmiştir.

Devlette mühendis maaşları
Kaynak: AA

Üniversitede İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat mühendisleri ayrıca üniversitelerde de akademisyen olarak çalışabilmektedirler. Üniversitelerde de maaş aralıkları özel sektöre göre daha sabittir. Burada da akademik unvana (Doktor, Doçent, Profesör vs.) verilen ders sayısına ve dahil olunan projelere göre maaş aralıkları değişiklik gösterebilmektedir. 2022 yılı için üniversitede işe yeni başlayan bir araştırma görevlisinin maaşı bölüm fark etmeksizin 15.311 TL seviyesindedir.

Yurt Dışında İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat mühendisleri şartları sağladığında yurt dışında da çalışabilmektedirler. En az bir yabancı dile hakim olan mühendisler yurt dışındaki firmalarda da aktif olarak çalışabilmektedirler. Yurt dışında da maaş aralıkları çeşitli parametrelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Tecrübe, bilgi birikimi, sektör, çalışılacak firma ve çalışma şartlarının yanı sıra çalışmak istediğiniz ülkenin resmi dilini bilmeniz de yurt dışında kazanacağınız maaş tutarını etkileyen önemli bir faktördür.

Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz daha iyi şartlarda daha yüksek maaş kazanabileceğiniz bir iş bulmanızı sağlar. Bundan dolayı da ana dili İngilizce olmayan ülkelerde çalışmayı planlıyorsanız o ülkenin resmi dilini de öğrenmeye başlasanız iyi olur.

Yurt dışında imalat mühendisliği maaşları uluslararası bir kariyer sitesi olan Glassdoor üzerinde yurt dışında çalışan çok sayıda imalat mühendislinin belirttiği maaş tutarlarını baz alarak sizlere sunduk. Aşağıda belli başlı ülkelere göre imalat mühendisliği maaşlarını bulabilirsiniz.

  • ABD : 80.920 $/yıl
  • Almanya : 66.232 €/yıl
  • Kanada : 74.610 KA$/yıl
  • Büyük Britanya : 37.055 £/yıl
  • Avustralya: 87.421 A$/yıl
  • Fransa: 49.542 €/yıl
  • Rusya: 154.375 RUB/ay (yaklaşık olarak 1.726,24 €/ay)
  • Çin: 25.329 CN¥/ay (yaklaşık olarak 3677,21 €/ay)

Yukarıdaki maaşlar brüt olarak listelenmiştir. Net maaşlar ülkelerin vergi ve sigorta sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir.

İmalat Mühendisi Adaylara Kısa Bir Tavsiye

İmalat mühendisliği maaşları da diğer mühendislik dallarındaki maaşları tanıtırken de bahsettiğimiz gibi tecrübe ve bilgi birikimine göre büyük farklılıklar göstermektedir. Ayrıca çalışacağınız firmanın kurumsal olup olmayışı da maaşınızı etkileyebilmektedir. Ama yeni mezun iseniz ilk başlarda maaş olarak çok bir beklentiniz olmamalı ve önce mesleğinizde başarıyı yakalamanız gerekmektedir. Unutmayın başarı zaten parayı da beraberinde getirecektir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu