EnerjiDoğa ve Çevre

Yenilenebilir Enerji Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yenilenebilir enerji, tüketildiği gibi kendisini yenileyebilen kaynaklardan elde edilen enerji olarak da tanımlanabilir. Aslında çok eski zamanlardan bu yana insanoğlu bu enerjiyi farklı amaçlar için de olsa kullanıyordu.

Güneş enerjisi gerek su ısıtmak amacıyla gerekse de mercekle odaklanarak ateş yakma gibi amaçlarla, rüzgar enerjisi de gemilerin hareketi, tahıl öğütmek için kurulan yel değirmenler ve kuyulardan su basmak için kullanılıyordu. Yakın tarihe baktığımız zamanda bu enerji kaynaklarını mekanik enerjiden elektrik enerjisine dönüştürmeye başladık.

Bir enerji kaynağı hayal edin doğaya herhangi bir tehlikeli atık salınımı yok ve bir o kadarda verimli elektrik üretilebiliyor. İşte yenilenebilir enerjinin dünya üzerinde canlı yaşamı üzerine pozitif anlamda eşsiz kılan özelliği de budur.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

Yenilenebilir enerjinin tanımında da belirttiğimiz gibi bir kaynağın yenilenme süresi tükenme süresinden daha kısaysa bu kaynak yenilenebilir enerjinin bir çeşidi olarak tanımlanabilir.

Şuan doğada keşfedip kullandığımız yenilenebilir enerji kaynakları şunlardır:

  1. Solar Enerji
  2. Rüzgar Enerjisi
  3. Su Enerjisi
  4. Jeotermal Enerji
  5. Biyokütle Enerjisi
  6. Dalga Enerjisi
  7. Gelgit Enerjisi
  8. Hidrojen Enerjisi

Yukarıda belirttiğimiz enerji kaynakları ile mekanik, kimyasal, ısı ve elektrik enerjisi üretiriz. Üretilen bu enerjiyi de hem kişisel hem de toplumsal ihtiyaçlarımız için kullanırız.

Yukarıda belirttiğimiz enerji kaynaklarının ayrıntılı kullanım alanları hakkında bilgi almak istiyorsanız. Aşağıda verdiğimiz bağlantıdan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir ?

Yenilenebilir Enerjinin Önemi

İçinde yaşadığımız evimiz yani dünyamızın ne kadar kötü bir durumda olduğunun hepimiz farkındayız. Yaşam olan bildiğimiz tek gezegen olan dünyamızı kendi ellerimizle yok ediyoruz.

İnsanlık daha fazla gerek daha fazla enerji üretmek gerekse de kendi konforu için kullandığımız fosil yakıtlar ve bu yakıtlarla çalışan araçlarımız hem diğer canlıların hayatını hem de kendi hayatını tehlikeye atıyor. Ama bu durumdan kurtulmanın bir yolu var sadece dünyanın hatta güneşin yok olmasıyla tükenecek enerji kaynakları mevcut.

yenilenebilir enerji ve doğa

Güneş,rüzgar,jeotermal,okyanus ve gelgit gibi kaynaklardan elde ettiğimiz faydalı bir enerji olan yenilenebilir enerji, belki de yakın gelecekte dünyamızı yok olmaktan kurtaracak veya en azından geciktirecek yegane enerjidir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu