İnşaatDoğa ve ÇevreHaberler

Orman Okulu Projesi Hindistan’da Devrim Yaratabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hindistan’da, Mumbai’den karayoluyla üç saat uzaklıktaki Pune şehri oldukça yoğun nüfuslu bir şehirdir ve son on yılda önemli bir kentsel büyüme yaşamıştır. Bu durum Pune şehrinin, kirletici unsurların seviyesinin düzenli olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerini aşmasına neden olduğu için hava kalitesini kötü olarak etkilemiştir.

Geçtiğimiz günlerde, Nudes adında yeni bir mimarlık firması bu konuda bir şeyler yapmak istediğini belirtti. Firma, şehirde çevre dostu bir orman okulu inşa etmek için girdiği bir yarışmayı kazandı.

Nudes yarışmada, etrafındaki havayı temizleyen ve arındıran dikey bir bahçe tasarımı sundu. Bahsedilen bu “Orman okulu”nun tepesinde, öğrencilerin egzersiz yapabilmesi için sonsuzluk bisiklet parkuru da bulunmaktadır.

This Forest School Will Be Built in India With an Infinity Cycling Track on Its Roof

“Orman Okulu” projesi, Hindistan’da bulunan bir okul projesi için yapılan tasarım yarışmasını kazanan proje olmayı başardı. Tasarım, Nudes firmasının web sitesinde belirttiğine göre; “Grow”, “Learn”, “Reuse”, “Plant” ve “Play” temelleri üzerine inşa edilen yoğun kentsel yerleşimlerde doğa ve pedagoji arasındaki ilişkiyi araştırıyor.

This Forest School Will Be Built in India With an Infinity Cycling Track on Its Roof

Proje, çatı katındaki “sonsuzluk” döngü parçası tarafından dikilmiş “yeşil” silindirik hacimleri barındırıyor. Bu konseptin asıl amacı ise, öğrenci merkezli etkileşim ve öğrenme için canlı bir alanın dinamiklerini ve lojistiğini araştırmaktır. “Yeşil” hacimler, bahçıvanlar tarafından her katta hem iniş hem de çıkış seviyelerinden erişilebilen bir çevresel servis pisti olarak konumlanmıştır.

This Forest School Will Be Built in India With an Infinity Cycling Track on Its Roof

Planet Voice’a göre, okulun bodrum katında tenis kortları ve bir havuz da olacak ve öğrenciler zeminde ve avluda olacak bazı bitkilerin yetiştirilmesinden sorumlu olacak. Profesyonel bahçıvanlar daha sonra hayatta kalmak için yeterince sağlıklı olduklarında onları daha yüksek seviyelere taşıyacaklardır. Euronews.green’de yer alan habere göre ise okul, çocuklara çevre hostesi ve iklim değişikliği hakkında eğitim vermeyi de hedefliyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu