EnerjiHaberler

NASA, Teksas ve New Mexico Arasındaki Havzada Metan Gazı İncelemesi Yapıyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA, 2019 Kasım ayında, ABD genelinde metan gazının nereden yayıldığını göstermek için havadan bir sensör kullanmıştı. NASA’dan bir ekip, daha sonra tüm metan emisyonlarının üçte birinin sadece bir “süper yayıcı”dan geldiğini keşfetti.

Şimdi, Çevre Bilimi ve Teknoloji Dergisi’nde bu hafta yayınlanan yeni bir NASA çalışmaya göre, Permiyen Havzasında görülen metan sızıntısının, sabitlenmesi durumunda emisyonları inanılmaz miktarda azaltılabilir. Çalışma ilk olarak Gizmodo tarafından bildirildi.

Ekip, çalışmalarını dergide “Permiyen Havzası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en hızlı büyüyen petrol ve gaz (O&G) üreten bölgedir. Eylül-Kasım 2019’da metan gazı incelemesi ile Permiyen’in büyük bir kısmında, güçlü havayı ölçmek için görüntüleme spektrometreleriyle kapsamlı bir hava indirme kampanyası yürüttük. Aralıklılığı değerlendirmek için yüksek frekanslı örnekleme de dahil olmak üzere tesis ölçeklerinde metan (CH4) nokta gazının çıkış noktalarını tespit ettik.” şeklinde ifade ediyor.

Bilim insanlarının keşfettikleri şey ise oldukça etkileyici bulundu.

Emisyonların yaklaşık %30’u, incelenen sahaların %11’inden geldi. Bu, emisyonların tespit edildiği 1.100 sahadan yaklaşık 123’üne tekabül ediyor. Bu 123 sızıntıyı düzeltmenin mümkün olabileceğini söyledi. Geçerli bir yöntemin metan emisyonlarını saatte 55 ton azaltabileceği, hatta tüm ABD’deki metan emisyonlarının kabaca %5,5’ini azaltma potansiyeline sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bu Sorun Düzeltilebilir mi?

Ancak araştırmacılar, ekstra sızıntılara neyin neden olduğunu ve kolayca tamir edilip edilemeyeceğini belirleyemediler.

Arizona Üniversitesi’nde bir araştırma bilimcisi ve NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda mühendislik görevlisi olan ortak yazar Riley Duren ise, Gizmodo’ya “Bir sızıntının kolayca tamir edilebilir olup olmadığı sorusu, araştırmanın şeklini değiştirebilir” dedi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu