Güneş EnerjisiEnerjiYenilenebilir Enerji

Dünya’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerji Santrali Çin’de Devreye Alındı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Huaneng Power International firması Çin’in Shandong bölgesinde 320 MW kurulu gücünde dünyanın en büyük yüzer güneş enerji santralini devreye aldı. Santral 2,65 GW kapasitedeki Dezhou termik santralinin yakınında yer alan rezervuar üzerinde yer alan bu yüzer güneş enerji santrali iki aşamada devreye alındı.

Dünya’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerji Santrali İki Aşamada Kuruldu

Dünya’nın en büyük yüzer güneş enerji santrali sırasıyla 200 MW ve 120 MW kurulu güç ile iki aşamada inşa edildi. İkinci aşama 2021 yılının Eylül ortası ve Aralık sonu arasında tamamlanırken, 8 GWh depolama kapasitesine sahip olan ilk aşama 2020 yılında tamamlandı. Tesisin yılda 550 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor.

Dünya'nın en büyük yüzer güneş enerji santralinin ikinci aşama kurulumu 2021 Aralık ayı sonunda tamamlandı
Dünya’nın en büyük yüzer güneş enerji santralinin ikinci aşama kurulumu 2021 Aralık ayı sonunda tamamlandı

Aralık ayının ortasında şirket ayrıca Yuhuan, Zhejiang’da gelgit bölgesinde 130 MW güneş santrali de devreye aldı. Çin’in ilk gelgit PV projesi olan Qinggang Fotovoltaik Güç Santrali ve santrali, 242.000 adet güneş paneli ile 1,2 milyon metrekare alanı kaplamaktadır.

Bu projenin de yılda 150 milyon kWh elektrik üretmesi beklenmektedir. Ayrıca şirketin yaptığı açıklamaya göre bu santral, tayfunlar, su korozyonu ve diğer zorlu çevresel faktörlerin yıkıcı etkisinin azaltılmasına da katkı sağlayacak.

Şirket ayrıca Fengcheng, Jiangxi bölgesinde de 2 GW kapasitesinde bir santral daha kurmayı planlıyor. Tesisin ilk 320 MW’lık kısmı bu yıl, geri kalan kapasite de 2026 yılına kadar kurulacak.

Kaynak
PV Magazine

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu