Kripto ParaEnerjiTeknoloji

Malezya’da Kripto Para Madencilik Çiftliğine Uygulanan Akıl Almaz Ceza!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kripto paralar popülerliğine popülerlik katmaya devam ederken yasadışı kripto madenciliği sektörü de aldı başını gitti! Geçtiğimiz Mayıs ayında, Birleşik Krallık memurları Sandwell’deki Great Bridge Industrial Estate’te büyük bir bitcoin madenini kapattılar. Bunun dışında, geçen hafta, Ukrayna polis teşkilatı, başkent Kiev’e üç saat uzaklıktaki Vinnytsia kentinde büyük bir yeraltı kripto madencilik çiftliğini ifşa etti.

Şimdi ise, Malezya’da başka bir kripto para madencilik çiftliği kapatıldı. Ancak memurlar sadece çiftliği kapatıp sahiplerini tutuklamadılar, aynı zamanda 1.069 maden sondaj kulesini de buharla kapattılar. Bu sistem daha önce hiç kimsenin alışık olmadığı bir sistem olduğu için dev bir makineyle sondaj makinalarının buharlanması sosyal medyada oldukça ilgi gördü.

Yerel haber kuruluşu The Star’a göre olay, polis ve Sarawak Energy Berhad (SEB) tarafından Miri’de gerçekleştirilen ortak bir operasyondu. Operasyon Şubat ve Nisan ayları arasında gerçekleşti ve tutuklanan insanlar enerji çalma suçundan yargılandılar.

Miri emniyet müdürü ACP Hakemal Hawari yaptığı açıklamada, “Toplam altı kişi enerji hırsızlığından Ceza Kanunu’nun 379. Maddesine göre tutuklandı. Bitcoin faaliyetlerinde madencilik yapmak için yapılan elektrik hırsızlığı sık sık elektrik kesintilerine neden oldu ve 2021’de yasadışı elektrik tedarik bağlantıları nedeniyle üç ev yerle bir edildi.” şeklinde ifadeler kullandı.

Yerel Sarawak haber ajansı, madencilik kulelerinin polis tarafından buharla kaplandığı bir video yayınladı.

Oldukça ilgi çeken görüntüleri izleyen insanlar neden böyle bir yola başvurulduğunu ve madencilik haklarının neden bu şekilde ele alındığını açıklayamadı. Belki de buradaki amaç, potansiyel bitcoin madencilerine ve enerji hırsızlarına eylemlerine müsamaha gösterilmeyeceği mesajını vermek veya herhangi birinin madencileri tekrar çalmasını durdurmaktı. Nedeni ne olursa olsun, Malezya’dan gelen video, gündeme bomba gibi oturmayı başardı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu