MühendislikİmalatMakine

CNC Nedir? CNC Makine Kullanımı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CNC makineleri günümüzde makine ve imalat sektörü için çok önemli bir yere sahiptir. Peki CNC Makineleri Nedir? CNC Makinesi Nasıl Çalışır? CNC Nedir? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

CNC Nedir?

CNC (Computer Numerical Control) Bilgisayar Sayılımlı Yönetim olarak adlandırılmıştır. CNC makineleri (tezgahlar), üzerine monte edilmiş bilgisayar aracılığıyla programlama yapılarak otomatik işlem yapan bir sistemdir. CNC makineleri, Torna veya CNC Freze olarak örnek verilebilir.

CNC Makineleri Neden Önemlidir?

CNC’nin amacı ise insan gücünü arka plana atarak, işi makinelere devretmek ve seri imalatın yolunu açmaktır. Örneğin; Torna tezgahında operatörün 1 saatte işlediği ve birkaç adet imal edebildiği parçaları, CNC tezgahları sayesinde dakikalar içinde onlarca hatta yüzlerce adet imal edebiliriz.

Otomatik CNC Makinesi
Otomatik CNC Makinesi

Özetle CNC makineleri , talaş kaldırmak ve seri imalat yapmak için üretim piyasasının vazgeçilmezidir.

CNC takım tezgahlarının yardımcı eksenleri bulunmaktadır. Bunları iyi bilmek ve aradaki farkları gözlemlemek önemlidir.

  • Temel Eksenler: X-Y-Z
  • Yardımcı Doğrusal Eksenler: U-V-W
  • Yardımcı Döner Eksenler: A-B-C

CNC Makineleri Nasıl Kullanılır?

CNC makineleri üzerindeki takımları harekete geçirmek ve herhangi bir parçayı işleyip, imalat yapabilmek için, CNC simülasyon ya da imalat programlarını kullanmak gerekmektedir. Bu programlarda işlenmesi istenen parça, bilgisayar ortamında test edilerek, doğru işlemler tamamlandıktan sonra ”NC” dosyası olarak kaydedilir. NC dosyası, CNC tezgahına bir flash bellek yardımıyla aktarılır. Testi başarıyla geçen NC dosyası, CNC makinesine aktarılır ve imalat için takım tezgahı referans noktasına çekilerek sıfırlama işlemi yapılır.

CNC tezgahında bulunan bilgisayar ekranından son kontroller yapılır ve imalat işlemine onay verildikten sonra tüm işlem tamamıyla makineye bırakılır. Bir imalat gerçekleştirme süresi, parçanın işlenme şekli, işlenecek malzemenin çeşidi, kaldırılacak talaş gibi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir.

CNC Makineleri Milleri
CNC Makinesi Milleri

CNC Makinelerini Kullanmak İçin Gerekenler

İş seçeneği olarak tezgahları kullanmak isteyenler, bu iş için AutoCad, CadCam, SolidWorks, 2DW, CNC3D, Fanuc vb. programlar kullanarak çizimlerini güçlendirmeli, teknik resim okuma ve tasarlama becerisini geliştirmeli, hayal gücünü mutlaka kullanmalı, imalat ve test programlarını kullanmalı, NC kodlarını manuel olarak yazabilme yeteneğini ilerletmeli, tüm detayları eksiksiz olarak kendisine kattığını düşündüğünde CNC tezgahları olan bir firmada işe girip kısa sürede tecrübeler edinmeli.

Unutulmamalıdır ki teori havada asılı kalıyor, pratik daha çabuk kavramayı sağlıyor. Seri imalat olayı ana fikir olduğu için birkaç ay içinde binlerce farklı parça imal edip makinelerin dilini çözebilirsiniz. Kendini maksimum düzeye kadar geliştirebilmek bu işte birkaç yılı aşmayacaktır. Daha sonra işlerin rutine bağladığını, kendinizin ise heykel yapacak kadar büyük gelişme kaydettiğini göreceksiniz. Gelişim düzeyinize göre çok daha az ya da fazla para kazanabilirsiniz.

CNC Makineleri için Modelleme Programları Çok Önemlidir
CNC Makineleri için Modelleme Programları Çok Önemlidir

Teknoloji ilerledikçe tezgahlardaki özellikler artmaya devam ediyor. Biraz araştırılırsa görülecektir ki 7-9-11-12 ve daha fazla, ”çok eksenli tezgahlar” bulmak mümkündür. Eksen olayını daha iyi kavramak istiyorsanız, CNC’ye gönül verecekseniz, programları kullanmadan önce konuyla ilgili videolar izleyerek birçok detay hakkında bilgi sahibi olmanızı, mümkünse tezgahları ve CNC makineleri olan bir iş yerinden izin alarak misafir ziyaretçi sıfatıyla CNC operatörlerinin yanına giderek birebir tecrübe edinmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu