RobotikHaberler

Yeni Yılan Robot Kumda ve Toprakta Çalışmalar Yapabiliyor!

Yılandan ilham alarak tasarlanan yumuşak robot, toprak örneklerinin toplanmasına ve yer altı kurulumlarının kolaylıkla yapılmasına yardımcı olabilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birçok robot; hayvanlardan, sürüngenlerden veya böceklerden ilham alarak tasarlanıyor birçok göreve yardımcı olmak için farklı endüstrilerde kullanılabiliyor.

Bu noktada, ilham verici robot sürüngenlerden biri de yılanlardır. Bu tür yılan robotlar genelde, boru hatlarını düzeltmek için okyanus tabanına gitmek gibi sualtı senaryoları için oluşturulmaktadır.

Şimdi, UC Santa Barbara (UCSB) ve Georgia Tech’ten bir mühendis ekibi, yumuşak kum veya toprakta toprağın altına gömülmek için bir dizi yöntem kullanan yılan benzeri yumuşak bir robot geliştirdi. Ekip, Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışmada robotunun detaylarını açıkladı.

Bir robotun toprak veya kumda kazı yapabilmesi, havada uçmak veya suda yüzmek gibi deneyimlerden oldukça farklıdır ve daha gelişmiş bir tasarım gerektirir. Bunun için ekip, en büyük zorluklarının bir robotun toprak veya kum yeraltında nasıl kazı veya inceleme yapacağını bulmak olduğunu açıkladı.

Mühendisler bu zorlukların üstesinden gelmeyi başararak, yeraltında hızlı, hassas ve minimal hareketlerde çalışan teknolojinin önünü açtı ve yeni robot türlerinin mekanik temellerini attı.

Georgia Tech’in Dunn Aile Fizik Profesörü Daniel Goldman’ın açıkladığı gibi, “bu yeteneklere sahip bir robotun geliştirilmesi, yeni hayvan çalışmalarına ilham verebilir ve toprakta hayat bulan yeni fenomenlere işaret edebilir.”

Ekip Yılan Robotunu Nasıl Geliştirdi?

Ekip öncelikle, tasarımın hareket eden tek bölümü olan mevcut yumuşak parçayı tasarlayarak bir başlangıç yaptı. Daha sonra, robotun hareket eden uç bölümüne havayı aşağı ve önüne üfleyen bir cihaz eklendi, böylece kum granülleri veya gevşek toprak yoldan itilecek ve robot olarak yukarı doğru yükselmeyecekti.

Ekip ayrıca robotun önüne bir kama ekledi, böylece daha kolay bir yol çizilmesi sağlandı. Ekip bu noktada kum balığı kertenkelelerinden ilham aldığını söylüyor.

Sonuç olarak, robot yerin altında bir yol çizebiliyor, engellerden kaçınabiliyor ve toprak veya kumdan kolayca geçiyor. Yılan robotunun son görünümü ise beyaz bir çorap kuklasına benziyor. Mühendisler ise robotun toprak örnekleri toplamak veya yeraltı boru hatları kurmak için oldukça yararlı olacağı görüşündeler.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu