HaberlerUzay Bilimleri

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği Turistlerden İlk Fotoğraflar Geldi

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

SpaceX ilk uzay turistlerini Çarşamba günü uzaya göndermişti ve bu 4 uzay turistinden ilk fotoğraflar geldi. Falcon 9 roketiyle birlikte uzaya gönderilen bu turistler 3 gün boyunca Dünya’nın etrafında dönecekler ve uzaydan da çekilen fotoğrafları paylaşılmaya başladı.

SpaceX şirketi geçtiğimiz Çarşamba günü Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor’dan oluşan ekip ile şirket uzaya ilk defa sivil kişileri gönderdi.

SpaceX mürettabatı, Blue Origin ve Virgin Galactic gibi şirketlerin aksine mürettebatı 3 gün boyunca uzayda tutacak. Dünya’dan yaklaşık 535 km uzakta gerçekleşen bu yolculukta mürettebat Dünya’nın yörüngesinde dolaşıyor. Yolculuğun tamamlanmasına kısa bir süre kala mürettebat yolculukla ilk resimleri paylaştı.

Bu yolculuğu finanse eden milyarder iş adamı Jared Isaacman’in de mürettebattında yer aldığı Inspiration4 içerisinde çekilen fotoğraflar mürettebatın bir günü nasıl geçirdiklerini gösteriyor. Mürettebat, yapılan açıklamalara göre yeme, içme, uçma ve uyumanın yanı sıra spor tahminleri de yapmayı seviyor.

Inspiration 4’ün Twitter hesabında paylaşılan resimler kaliteli olmasa da görev sona erdiği zaman SpaceX’in yüksek çözünürlüklü fotoğraflar paylaşması bekleniyor.

SpaceX'in Uzaya Gönderdiği Turistlerden İlk Fotoğraflar Geldi
inspiration4
inspiration4
inspiration4

Dünya yörüngesinde dolaşan gemi her bir tam dönüşünü 90 dakikada bir gerçekleştiriyor. Mürettebatın Cumartesi günü tekrardan Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Önümüzdeki birkaç gün boyunca, üç üye Çin’in uzay istasyonunda, yedi üye ISS’de ve şimdi dördü Inspiration4 uçuşunda olmak üzere 14 insan yörüngede olacak. Bu, uzay nüfusu için tüm zamanların rekoru olarak lanse edildi.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu