HaberlerEnerji

Hidrojen Motoru Geleneksel Yanmalı Motorun Yerini Alabilir

Motorun arkasındaki şirket, hidrojen yakıt hücrelerinin eksikliklerinin üstesinden geldiğini iddia ediyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İsrail merkezli Aquarius Engines, PR Newswire aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında, küresel hidrojen yakıt hücrelerine ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı ortadan kaldırabileceğini söylediği yeni bir hidrojen motoru geliştirdiğini açıkladı.

Yalnızca 22 lb (10 kg) ağırlığındaki makine, sadece hidrojenle çalışan tek pistonlu doğrusal bir motordur. Yalnızca 20 bileşene ve bir hareketli parçaya sahip olduğu için, motorun üretimi ve bakımı geleneksel motorlara göre çok daha ucuzdur.

Aquarius Engines şimdiye kadar yeni motorlarının teknik özelliklerine dair çok az şey yayınlamış olsa da, şirket Aquarius Hydrogen Engine’in hafif tasarımı ve benzersiz dahili gaz değişim yönteminin, emisyonları büyük ölçüde azaltacağını ve küresel karbon ayak izini azaltacağını söylüyor.

Şirket, yeni hidrojen motorunun Avusturyalı mühendislik firması AVL-Schrick tarafından yapılan bir testi başarıyla geçtiğini ve modelin gerçekten hidrojenle çalıştığını kanıtladığını duyurdu.

Fridman, “İlk testler sonucunda, maliyetli yakıt hücreleri gerektirmeyen hidrojen motorumuzun, küresel ulaşım ve uzaktan enerji üretiminin karşılaştığı zorluklara uygun fiyatlı, yeşil ve sürdürülebilir bir cevap olabileceği görülüyor” dedi. “Dünya fosil yakıtlardan uzaklaştıkça, yeni hidrojen motorumuz geleneksel yanmalı motorların yerini alabilir.”

Elektrik ve Hidrojen Arasında Tartışmalar Devam Ediyor

Aslında, birçok yeşil girişimde olduğu gibi bu girişimde de hidrojeni tercih etmenin arkasındaki en büyük neden olan mali teşvik,  hidrojen arabaları mı yoksa elektrikli arabaları mı kullanacağımız konusunda da büyük bir rol oynayacak. Motorun deney sonuçlarının elde edilmesinden itibaren, elektrikli araçlar mı yoksa hidrojen motorlu araçlar mı tartışması tekrar gündeme oturmuş durumda. Neticede, küçük boyutu ve uygun maliyeti nedeniyle çok tercih edileceği düşünülen hidrojen motorunun karşısında dikilen elektrikli araçlar da oldukça güçlü bir rakip konumunda.

Tasarlanan, yeni Aquarius Hidrojen Motorunun ana satış noktası, tek hareketli parçası ile hidrojen yakıt hücrelerinden çok daha ucuz olmasıdır. Şirket, makinenin bakım için yağlamaya bile ihtiyaç duymadığını ekliyor. Bunlara rağmen, mevcut eğilimin elektrikli araçlardan uzaklaşmasının yakın zamanda o kadar da mümkün olmayacağı düşünülüyor.

Kaynak
Interesting Engineer

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu