HaberlerElektronik

Devekuşu Benzeri Robot Yakında Kapınıza Paket Teslim Edebilir!

Yakında kargonuzu devekuşuna benzeyen ve merdiven bile çıkabilen bir robottan alabilirsiniz.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Oregon’dan bir robotik grubu olan Agility Robotics, devekuşunun hareketlerinden esinlenen iki ayaklı devekuşu benzeri robot olan “Cassie” robotunun en son güncellemesini detaylandıran bir çalışma yayınladı. Hem hayranlık uyandıran hem de tüyler ürperten robot, Boston Dynamics’in Atlas robotu ile oldukça karşılaştırılıyor.

Agility Robotics ekibi, Computer Science dergisinde yayınlanan yeni makalesinde, bildirdikleri kadarıyla, en son Cassie güncellemesinin, çeşitli engelleri güvenilir bir şekilde geçebilen iki ayaklı, insan ölçeğindeki bir robot için ilk önemli adımların kat edildiğini açıkladı. Robotun, sadece iç algı kullanarak merdivenleri aşmakta zorluk yaşadığını belirtti.

İç algı esasen, görme yetimizi kullanmadan kendi uzuvlarımızı algılama yeteneğimizdir. Yani örneğin, gözlerimiz kapalıyken burnumuza dokunmamızı sağlar.

Öyleyse, bu şu anlama geliyor: Kendisine pekiştirmeli öğrenmeyi kullanarak yürümeyi öğretmiş olan robot Cassie, artık yalnızca proprioseptif geribildirim kullanarak inanılmaz bir merdiven tırmanma yeteneğine sahip. Yani çalışma prensibi olarak robot, yalnızca yakın çevresinden haberdar olmasını sağlayan propriyoseptif sensörlerini kullanarak merdivenleri kör bir şekilde geçiyor.

Cassie Robotun Proprioseptif Sensörleri Onu Merdiven Çıkmada İnanılmaz Yapıyor

Agility Robotics’in geliştirdiği çapraz geçiş yöntemi sayesinde robot Cassie’nin normalde ihtiyaç duyduğu işlem gücünün bir kısmını kullanarak merdivenleri tırmanmasına olanak tanınıyor ve robotun bunu inanılmaz bir verimlilikle yapması sağlanıyor.

Agility Robotics tarafından yayınlanan demo videolarında görüldüğü gibi, robot ara sıra korkuluklara çarpıp geri dönmek zorunda kalsa da, takılıp düşmüyor ve her zaman merdivenlerin sonunda hedefine varmayı başarıyor.

Cassie’ye merdivenleri bu kadar verimli bir şekilde tırmanmayı öğretmek için, Agility Robotics araştırmacıları, robotu, merdivenlerde karşılaşılan olası engeller de dahil olmak üzere, büyük bir parkurdan oluşan veri setinde eğiterek pekiştirmeli öğrenmeyi kullandılar.

Cassie yapım nedeni olarak yiyecekleri teslim etmesi veya yaşlılara yardım etmesi için tasarlanmış bir robottu. Ancak bir robotun, merdiven gibi çapraz geçişinin önündeki en büyük engellerden birini etkili bir şekilde aşması bizi bu devekuşu benzeri iki ayaklı robotları yakın gelecekte sık sık görmeye bir adım daha yaklaştırıyor.

Kaynak
Agility Robotics

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu